BlogStar -> Bartek Jędrzejak -> Autostrada MRÓWEK

Autostrada MRÓWEK

Mrówki pozazdrościły ludziom i mają swoją autostradę. W Palmiarni w Gliwicach można się nie tylko dowiedzieć, ale też do woli przyglądać, jak mrówki dają sobie radę na autostradzie. Gliwice i autostrada dla mrówek to w końcu nieprzypadkowe miejsce. Właśnie w Gliwicach przecinają się dwie największe polskie autostrady: północ–południe i wschód-zachód. Nie dziwi więc autostrada dla najbardziej pracowitych owadów.
Byłem, widziałem i robi wrażenie…Surprised . 15 metrowa przezroczysta rura, a w niej totalne szaleństwo.

Bartek Jędrzejak: Autostrada MRÓWEK - BlogStar.pl
Do Gliwickiej Palmiarni jakiś czas temu wprowadziła się rodzina mrówek o wdzięcznej nazwie „Grzybiarka Parasolowa” ( oczywiście tłumaczenie z łaciny).Tak swoją drogą, zastanawiam się kto i w jakich warunkach nadaje te nazwy…Wink Na co dzień zamieszkują obie Ameryki, ale w Polsce, w Gliwicach tak dobrze się czują, że rozwój rodziny ruszył pełną parą. Wystarczyło kilka tygodni i rodzina z kilkudziesięciu liczy już kilka tysięcy owadów. Tłoczno, korki, problemy ze sterowaniem ruchem i duże opóźnienia w dostarczaniu pożywienia do gniazda. .. Udało się załatwić problem. Powstała autostrada dla mrówek. 15 metrów plastikowej, przezroczystej rury, między tropikalnymi roślinami w Palmiarni. 
Jest jak w filmach przyrodniczych. Mrówki z kawałkami zielonych liści maszerują z miejsca, gdzie zabierają jedzenie, do gniazda. Można długo się tak wpatrywać. Jak wśród ludzi. Jak w wielkiej korporacji. Zadania podzielone. Od razu widać, kto ciężko pracuje, kto wiezie się na cudzych plecach, a kto leseruje. 15 metrów autostrady mrówki pokonują w 15 minut. 1 metr na minutę. Dla wielu to bardzo wyczerpujący maraton, tym bardziej że pracują bez przerwy 24godz/h. 
Bartek Jędrzejak: Autostrada MRÓWEK - BlogStar.pl

Bartek Jędrzejak: Autostrada MRÓWEK - BlogStar.pl

Bartek Jędrzejak: Autostrada MRÓWEK - BlogStar.pl

Bartek Jędrzejak: Autostrada MRÓWEK - BlogStar.pl
Jeśli będziecie na Śląsku w okolicy Gliwic to POLECAM!!!!!!!!!

Kolejny wpis i kolejna historia z życia ….. Niebawem….Smile

Komentarzy: 2 dla “Autostrada MRÓWEK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>