BlogStar -> Anna Popek -> Co na śniadanie (oprócz Pytania, oczywiście)?

Co na śniadanie (oprócz Pytania, oczywiście)?

Ten przepis przywiozłam z Klasztoru Benedyktynów w Tyńcu , gdzie byłam na tygodniowym poście orkiszowym Św. Hildegardy z Bingen. Klasztor w Tyńcu pod Krakowem to bez wątpienia miejsce mocy. Położony na urwistym brzegu Wisły, niezbyt rozległy, starannie odnowiony i nowocześnie urządzony. Spędziłam tam tydzień pijąc tylko wywary z orkiszu i regularnie się modląc. Orzeźwiające były poranki, kiedy wchodziło się do chłodnego kościoła na jutrznię. Z kolei moc kojenia i wyciszania miały nabożeństwa wieczorne- komplety. Na koniec nabożeństwa wszyscy mnisi wychodzili z ław i w porządku, czwórkami, podchodzili do wiszącego przy wejściu obrazu Matki Bożej. W całkowitej ciszy, przy niewielkim światełku lampki, zaczynali śpiewać Bogurodzicę. Ich przeor to muzyk- organista z wykształcenia, więc pieśń śpiewana była czystymi i mocnymi głosami. Doświadczenie bardzo piękne w swojej prostocie i harmonii. Dodam na koniec, że podczas pobytu schudłam 3 kg, ale tuż po przyjeździe  –  pamiętam jak dziś –  zjadłam ze 4 kotlety z piersi kurczaka. No i było po diecie. Wracając do spraw ciała i do mądrego odżywiania: orkisz to zapomniane, lecz przeżywające swój renesans, stare niemodyfikowane ziarno pszenicy. Ma wspaniałe właściwości zdrowotne, mogą je jeść osoby uczulone na gluten, silnie rozgrzewa i wzmacnia. Dlatego na początek dnia proponuję:

Anna Popek: Co na śniadanie (oprócz Pytania, oczywiście)? - BlogStar.pl

Anna Popek: Co na śniadanie (oprócz Pytania, oczywiście)? - BlogStar.pl
Kaszę orkiszowa na słodko:
pól szklanki kaszy orkiszowej( można kupić w niektórych sklepach spożywczych lub sklepach ze zdrową żywnością);
1/4 szklanki ziaren amarantusa (jw) roślina, którą uprawiali Aztekowie. Ma bardzo wysoką zawartość białka i wapnia, bardzo korzystna dla kobiet w ciąży i dla dzieci.
Opłukać i ugotować do miękkości w lekko osolonej wodzie z niewielką ilością masła.
Dodajemy prażone orzechy włoskie lub laskowe, prażone siemię lniane(świetne na włosy), trochę miodu i sparzoną suszona żurawinę.

Anna Popek: Co na śniadanie (oprócz Pytania, oczywiście)? - BlogStar.pl

Tydzień rozpoczęty takim śniadaniem musi być udany, czego sobie i Państwu życzę!

Komentarzy: 10 dla “Co na śniadanie (oprócz Pytania, oczywiście)?

 1. Fajny przepis ale jak na śniadanie to chyba trochę długo to się robi, jestem niecierpliwa i zwykła ciepła owsianka mi wystarcza

 2. Klasztoru Benedyktynów w Tyńcu to piękne miejsce, ale nie wiedziała, że można tam się zatrzymać. To zaciekawiło mnie, jak i cały wpis, bo ja także preferuje zdrowe odżywianie się.

 3. Znam produkty, o których pani pisze, ale niestety trudno je dostać, przynajmniej w Gryficach. Pewnie w większych miastach jest łatwiej.

 4. Pierwszy raz widzę taką kaszę, a ten amarantus to co za diabeł? Nie lepiej zwykłą jajecznice na boczku zrobić? :)

 5. Właśnie dowiedziałam się, że prowadzi Pani bloga. To wspaniała wiadomość, bo Panią uwielbiam:)

 6. Taka kasza jest rzeczywiście zdrowa, ja do tej pory przygotowywałam ja na słono, z dodatkiem cebulki, czosnku itd. Jednak ten przepis wydaje mi się także fajny:)

 7. Ja mam problem ze zrobieniem sobie śniadania.
  I chyba nie jest zdrowo, wyjść z domu bez śniadania.

  Ale co tam – lenistwo silniejsze :)

 8. Pani zawsze zaskakuje jakimś fajnym pomysłem. I już wiadomo, skąd taka wspaniała sylwetka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>