BlogStar -> Anna Popek -> Cudne antyki

Cudne antyki

Antyki uwielbiam od dziecka. Odkąd pamiętam, zawsze penetrowałam strychy rodziny oraz znajomych, a każdy znaleziony tam przedmiot, który był przynajmniej sprzed II wojny, budził mój zachwyt. Znosiłam te starocie do domu, ku przerażeniu mojej mamy. Niektóre były ładne, inne po prostu zagracały dom. Z czasem nauczyłam się rozróżniać te wartościowe, od byle jakich. Zasmakowałam w art deco i w rosyjskiej porcelanie.

Anna Popek: Cudne antyki - BlogStar.pl

Nic naprawdę nie dawało mi większej radości niż nakrycie stołu pięknymi przedmiotami. No może poza kupnem butów:) Ale nakrycie stołu zawsze wiązało się z przyjściem gości, a to lubię ponad wszystko.

Anna Popek: Cudne antyki - BlogStar.pl

Odkąd jednak wyprowadziłam się z domu i przeniosłam do Warszawy rzadziej już zaglądałam do antykwariatu, bo nie miałam gdzie ich ustawiać. Aż… pewnego razu przechodząc obok sklepu Connaisseur na Grzybowskiej stanęłam przed wystawą w zachwycie. Na widok starych pater, luster w złoconych ramach, fajansu z Delft i figurek z brązu odżyły wszystkie moje młodzieńcze fascynacje. Wiedziałam, że gdy wejdę trudno mnie będzie wyciągnąć, ale było to silniejsze ode mnie. Właścicielka okazała się osobą doskonale zorientowaną i wykształconą, która potrafi wybrać i wyeksponować prawdziwe cacka.

Anna Popek: Cudne antyki - BlogStar.pl

Od razu poczęstowała mnie kawą, którą podała naturalnie w prawdziwej porcelanie. A potem zaglądałyśmy razem do wnętrza starych  szaf i wyjmowałyśmy co ciekawsze przedmioty. Na przykład ten puchar  srebrny złocony – XIX wieczny wyrób warsztatu w Moskwie kosztuje – bagatela – 12 tysięcy złotych. Piękne lustro repusowane czyli wybijane w metalu, aniołki adorujące, które kiedyś należały do Franciszka Starowiejskiego, werdiury czyli gobeliny z motywem roślinnym i pozłacane sztućce z Francji.

Anna Popek: Cudne antyki - BlogStar.pl
Dobry antykwariusz poprzez przedmiot potrafi opowiedzieć jakiś fragment historii. Przedmioty są bowiem odbiciem zmian gospodarczych, politycznych, mody określonej epoki, pokazują też zamożność społeczeństwa, a także to, co dla naszych przodków było ważne.

Anna Popek: Cudne antyki - BlogStar.pl

Szczególnie lubię stara biżuterię – oglądając ją nie sposób nie myśleć o kobietach, które ją nosiły. Z jakiej okazji ją dostały, czy była droga, a one czy były zamożne czy też skromny pierścionek był ich jedynym bogactwem prze całe życie. Znajdziemy tutaj m.in. bogatą biżuterię holbainowską (od nazwiska barokowego malarza) – wyszukaną i ozdobną w której perły, almandyny i inne szlachetne kamienie łączą się ze srebrem i złotem.

Anna Popek: Cudne antyki - BlogStar.pl

Ceny: od 2 do kilkunastu tysięcy. Niektóre przedmioty mają wartość muzealną i muzea bardzo często zwracają się do sklepów z antykami po potrzebne im precjoza. Ostatnio pani Aleksandra Werbanowska prowadząca Connaisseura sprzedała jeden z pucharów na wystawę o ks. Józefie Poniatowskim, którą organizuje Zamek Królewski. Ale antyki bardzo pasują także do nowoczesnych wnętrz. Jeden ładny element np. świecznik czy lustro ożywia i łamie modny obecnie minimalizm. Przyglądanie się starym, pięknym przedmiotom relaksuje. Może dlatego, że powstawały w czasach, gdy nie było korporacji, a ludziom chodziło w życiu nie tylko o pieniądze. Tego samego zdania był pewnie Krzysztof Kolberger, który zaglądał tu często, by wybrać coś ładnego na prezent i po prostu odpocząć w otoczeniu cudownych przedmiotów.

Anna Popek: Cudne antyki - BlogStar.pl

Komentarzy: 11 dla “Cudne antyki

  1. A ja wole nowoczesnośc – szkło i metal. Nie przekonuja mnie meble z dusza, Dusze to ja mam swoja, nie potrzebuję w meblach:)

  2. Antyki sa bardzo drogie i trzeba umieć je kupowac. Także uważam, ze warto mieć fachowy sklep i sprzedawce, który potrafi doradzić, a nie oszukać, bo z tym także sie spotkałam.

  3. Antyki to piękne rzeczy, ale… drogie. Maj mama ma kilka, a babcia więcej. Liczę, że potem trafia do mnie.:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>