BlogStar -> Bartek Jędrzejak -> Czy to już prawdziwa wiosna?

Czy to już prawdziwa wiosna?

W końcu się zebrałem. Spakowałem i przygotowałem do kolejnego wyjazdu pogodowego. Tym razem Park Linowy w Gdyni. Mam jeszcze chwilę… Wykorzystam ją na to, żeby zaspokoić Waszą ciekawość.  Rozpieszczeni wysoką,  jak na luty,  temperaturą i ostatnimi słonecznymi dniami coraz częściej pytacie: „Czy to koniec  zimy?”, „Czy będzie jeszcze mróz?”, „Czy spadnie jeszcze śnieg?”…. Spieszę z odpowiedzią…

Bartek Jędrzejak: Czy to już prawdziwa wiosna? - BlogStar.pl

Fot.Grzegorz Dymarski

Mamy już wiosnę!!! Co prawda, na tę kalendarzową i astronomiczną musimy poczekać do końca marca. Pamiętajcie jednak, że marzec to początek wiosny meteorologicznej. Układa się to mniej więcej tak: marzec, kwiecień, maj to miesiące wiosenne. Czerwiec, lipiec i sierpień – letnie. Wrzesień, październik, listopad – jesień. Grudzień, styczeń i luty to zima. Taki jest meteorologiczny podział miesięcy w roku. Więc pierwszy dzień marca to początek meteorologicznej wiosny:) Prawda, że brzmi bardzo przyjemnie? I tego wszyscy się trzymajmy. Tych wiosen mamy kilka. Czekamy na kalendarzową i astronomiczną. Meteorologiczną  już mamy.

Jest jeszcze fenologiczna: związana z budzeniem się przyrody po zimie, czyli kwitnieniem roślin. Ta też już bardzo blisko. Bazie już widziałem. Wiosna termiczna, to ta związana z temperaturą, można powiedzieć, że też już się pojawiła. Jest wtedy, gdy średnia temperatura dobowa na dworze to 5 stopni Celsjusza. I to również pokazują termometry. Wiosna pełną gębą:)

Mamy jeszcze mroźne poranki. Zdarza się, że temperatura o 5 czy 6 rano, kiedy wyruszam do pracy, spada do -3, -4 stopni C, ale dni są już ciepłe. Z temperaturą nawet do 12 stopni C. Ostatnio najcieplejszy jest zdecydowanie Wrocław. Tam właśnie 10, 11 i 12-stki. Na moje oko zima już nie wróci. Na południu Polski, wysoko w  górach, może jeszcze padać śnieg. To się zdarza nawet w maju i czerwcu. Ale na pozostałym obszarze myślę, że już po zimie.  Po pierwsze jest za ciepło. Żeby spadł śnieg temperatura dzienna musiałaby spaść przynajmniej o około 10 stopni, a to bardzo duży spadek. Płynie do nas powietrze z południa i zachodu Europy. A te strony to nasze grzejniki. Zimie powietrze niosą napływy z europejskiej lodówki, czyli północy i wschodu. Zmiany napływów powietrza na razie na horyzoncie prognoz pogody nie widać.

Nawet jeżeli śnieg spadnie, to nie poleży. Będzie od razu topniał. Ziemia jest za ciepła. Poza tym ja wsłuchuję i wpatruję się w otoczenie. To najlepszy prognostyk pogody. Rośliny i ptaki nie są głupie. A te już kwitną i śpiewają tak, że nie może być już zimy.

Zima w tym roku była bardzo słaba. Wszystko za sprawą wiru polarnego (polar virtex). Znajduje się w wysokich partiach atmosfery, między biegunami i temperatura w jego środku spada nawet do -85 stopni. Mówiąc najbardziej obrazowo – zimą to ten wir wdmuchuje zimne powietrze na południe. W tym roku wir przesunął się mniej więcej nas USA i Kanadę stąd u nas w Polsce cieplej, a tam rekordowe mrozy, zamarznięte Wodospady Niagara. W kanadyjskim ZOO niedźwiedzie polarne zamykano na wewnętrznych wybiegach. Na dworze było im za zimno.

Bartek Jędrzejak: Czy to już prawdziwa wiosna? - BlogStar.plfot. Google Earth Pics

Dlatego myślę, że zima już nie wróci. Co prawda pojawiają się sceptycy, którzy mówią: „W ubiegłym roku na Wielkanoc mieliśmy po kostki śniegu”. I to jest racja!!! Tylko pamiętajcie, że ubiegłoroczna Wielkanoc przypadała na początek kwietnia teraz na jego koniec. A miesiąc dla wiosny to bardzo dużo. Zresztą pamiętajcie!! Nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani ludzie. Wiosny życzę. …

Bartek Jędrzejak: Czy to już prawdziwa wiosna? - BlogStar.pl

 

Komentarzy: 16 dla “Czy to już prawdziwa wiosna?

  1. Panie Bartku, rzeczywiście już chyba zima nie wróci… teraz miało być zimno a jest względnie ciepło, od jutra zapowiadacie ocieplenie SUPER dla mnie :)
    Pozdrawiam – lubię Pana oglądać w TV i podobają mi się Pana wpisy, szkoda, że tak mało… będzie można wygrać kiedyś Pana autograf?

  2. no ja nie wiem z tą wiosną, co prawda słyszałam, że bociany już do nas lecą ale…. i jeszcze mam takie niedyskretne pytanie? kto pana ubiera do programu? pytam bo mi sie podoba i chętnie bym poznała Pana ulubione marki, żeby widzieć co kupować mojemu facetowi, żeby dobrze wyglądał 😉

  3. Trzymam Pana za słowo, bo właśnie zepsuły mi się kozaki, jak coś to będzie na Pana..na razie nie kupuje nowych. Pozdrowionka;)

  4. ja mam pytanie o Pana zawód, jak się zostaje prezenterem pogody jak Pan i jak Dorotka Gardias – czy to trzeba jakas szkołe skończyć? jesli tak to jaką? podoba mi sie taka praca tylko nie wiem jak się o nią postarać… :(

  5. Ja myślę, że to całe tzw. ocieplenie klimatu działa na to, że praktycznie w obecnych czasach nie ma takich zim jakie były jeszcze z 10-15 lat temu :) Tak mi się wydaje….
    Pozdrawiam :)

  6. Ja widziałam już przebiśniegi i klucze ptaków powracających do Polski. Wiosna, wiosna ach to TY!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>