BlogStar -> Bartek Jędrzejak -> Czy Wielkanoc będzie pogodna?

Czy Wielkanoc będzie pogodna?

Jaką Pan nam zapowiedział pogodę? Dlaczego jest tak zimno i pada? Słyszę często, kiedy zbliżają się święta, długie weekendy, wakacje. Czyli czas, kiedy na dobrej pogodzie zależy nam szczególnie. Kochani!!!! Gdyby to ode mnie zależało, to palmy rosłyby nie tylko w palmiarniach i w Warszawie na rondzie de Gaulle’a. A Bałtyk byłby ciepłym morzem, które nigdy nie zamarza.

Prognozowanie pogody to nie lada sztuka. To skomplikowane wzory matematyczne, umiejętność rozszyfrowywania informacji przekazywanych przez satelity. Opracowywanie zdjęć satelitarnych. Kontrola napływów powietrza i ciśnienia. Umiejętność bezbłędnego poruszania się w historii prognoz pogody. Istnieją powtarzalne cykle klimatyczne. To wielkie doświadczenie synoptyków. I co najważniejsze rachunek prawdopodobieństwa, którego wynik nie zawsze jest zgodny z oczekiwaniami. Pogoda potrafi zaskoczyć. Mam to szczęście, że pracuję z najlepszymi synoptykami i mam do nich 100% zaufanie.

Zatem konkretnie i do rzeczy. Najpierw Wielkanoc. Wiosna wykluwa się z jajka, jak Wielkanocny pisklak. Niby jest, a jakby jej nie było. Po zimie oczekiwania mamy wielkie a tu chmury, deszcz, a na termometrach bez fajerwerków. Pogodę w ostatnich dniach kształtuje Niż, którego centrum jest nad Morzem Norweskim. Do Polski płyną z północnego-zachodu chłodne masy powietrza. Niż „ciągnie” fronty a te chmury i deszcz. Wszystko wskazuje na to (prognozy długoterminowe), że już w sobotę pogoda zacznie się poprawiać. Podczas Świąt Wielkanocnych temperatura wzrośnie. W zależności od regionu od 17-22 stopni Celsjusza. Będzie cieplej. Z nieba nie znikną jednak chmury. Świąteczny czas to zachmurzenie umiarkowane z przelotnymi opadami deszczu. Najogólniej – znaczy to, że będą chwile, kiedy będzie można wyruszyć na świąteczny spacer, ale parasol trzeba będzie mieć w pogotowiu. Na szczęście to opady przelotne, co oznacza, że słońce na niebie też się zmieści.

Bartek Jędrzejak: Czy Wielkanoc będzie pogodna? - BlogStar.pl

Długi majowy weekend? I tu znowu muszę się oprzeć na prognozach długoterminowych. Te najbardziej wiarygodne to prognozy na maksymalnie 5 dni do przodu. Bawi mnie, jak zimą pojawiają się informacje, że lato będzie gorące i odwrotnie latem, że zima będzie mroźna i śnieżna.

Bartek Jędrzejak: Czy Wielkanoc będzie pogodna? - BlogStar.pl

Wracam do weekendu majowego. Po Świętach Wielkanocnych na kilka dni pogoda się pogorszy i podzieli weekend majowy.  Pierwsze 2 dni chłodne z opadami deszczu, koniec weekendu majowego, czyli ostatnie 2 dni ze zdecydowanie lepszą pogodą. Słońce i wzrost temperatury nawet do 23 stopni Celsjusza. Potem już ciepło i przyjemnie.

Bartek Jędrzejak: Czy Wielkanoc będzie pogodna? - BlogStar.pl

Uwierzcie… Wszyscy: Dorota Gardias, Maja Popielarska, Omena Mensah, Agnieszka Ciegielska, Tomek Zubilewicz, Tomek Wasilewski i Ja z wielką przyjemnością lubimy spełniać pogodowe życzenia. Latem tych, którzy lubią słońce, plaże i morze, a zimą śnieg i narty. Nie zawsze jednak jest to możliwe, ku naszemu wielkiemu smutkowi….

 

 

Komentarzy: 9 dla “Czy Wielkanoc będzie pogodna?

  1. Zdrowych, Wesołych Świąt! 😉 Pogodę mamy już w TVN, czekamy na jakieś wątki z Pana życia, może nie tylko zawodowego…;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>