BlogStar -> Agnieszka Kaczorowska -> Czym jest taniec?

Czym jest taniec?

Po pewnej przerwie jestem tu znów, jestem dla Was!

Wiem, że piszecie, że chcecie czytać moje posty i z całego serducha Wam za to dziękuję. Ogromnie pragnę dla Was pisać, ale bardzo dużo się dzieje i muszę wybierać. Gdy piszę, nie lubię robić tego w pośpiechu. Chcę czuć spokój… i przede wszystkim radość, że tworzę coś na 100% swoich możliwości, że mój tekst jest ładnie zbudowany, przemyślany i najczęściej czymś konkretnym zainspirowany.

W ubiegłym tygodniu, w przypadkowy sposób, trafiłam na bardzo inspirujący filmik na YouTubie. Został on zatytułowany „Why I dance…” (Dlaczego tańczę…). Taniec jest czymś niezwykłym. Ma na całej kuli ziemskiej wiele form, wiele odmian, wiele stylów, że sam w sobie jest tak jakby niczym i wszystkim. No właśnie, to czym jest taniec?

Agnieszka Kaczorowska: Czym jest taniec? - BlogStar.plZawsze postrzegałam taniec z konkretnej perspektywy – tancerki, która od dziecka pilnie uczy się techniki tańca, jeździ na turnieje, wykonuje kolejne kroki, aby zbliżać się do wytyczonych celów. Był to dla mnie z jednej strony sport, z drugiej sztuka, ale zawsze bardzo przejrzyście zdefiniowany.

Teraz, gdy myślę „taniec”, to dla mnie pewna abstrakcja. Coś, co nie jest do wytłumaczenia lub opowiedzenia o tym. Taniec jest do poczucia. Mogę nazwać emocje, które towarzyszą mi obecnie (bo to się zmienia) podczas tańca. Będzie to ekscytacja, radość, szczęście, wzruszenie, tęsknota czy pożądanie danego ruchu.

Mogę powiedzieć, co mi taniec daje. Przytoczę tu m.in. spełnienie, wolność, wyzwolenie, przeżywanie, odkrywanie, doświadczanie. Mogę powiedzieć czego oczekuję od tańca. Powiem wtedy, że daru uśmiechu, radości, zabrania trosk i smutków, lub w odwrocie przeżycia ich jeszcze głębiej, rozwoju psychicznego i fizycznego czy możliwości, gdzie mogę dać upust wszystkim swoim emocjom.

Mogę wyjaśnić czego ja potrzebuję do tańca i będzie to dwójka ludzi, historia, relacje i decyzja, co chcę zachować dla siebie, co chcę, aby było tylko między mną a partnerem i czym pragnę podzielić się z ludźmi.

Mogę pisać czym dla mnie jest taniec… Agnieszka Kaczorowska: Czym jest taniec? - BlogStar.pl

To sposób, w jaki mówię, nie używając słów.

To narzędzie, poprzez które dzielę się tym, co jest w mojej duszy.

To coś co wychodzi z mojego serca i zamienia się w ruch.

To wdzięczność za to, co mam i co się ze mną dzieje.

Taniec to pasja. Taniec to miłość. Taniec to ja.

Każdy z nas jest inny. Najcudowniejsze jednak jest to, że tańczyć może każdy – niezależnie od wieku, rasy, płci, możliwości, sprawności. Na filmiku, który obejrzałam pada zdanie, że jeśli w Twoim sercu jest rytm, to taniec jest dla Ciebie.

Czy istnieje ktoś, kto ma możliwość poruszania się, a nigdy nie tańczył? Nie sądzę. Jestem pewna, że tak się stało, nawet dla żartu czy zabawy, zwykłego powygłupiania się. Dlaczego tak się dzieje? Jesteśmy do tego wszyscy stworzeni. Jesteśmy naładowani tańcem. Każdy w innym stopniu, każdy w inny sposób. Pytanie tylko czy należysz do tych osób, które mogą mieć dzięki tańczeniu jakieś korzyści emocjonalne? Jeśli tak, to… po prostu tańcz! Zrób to!

Dla tych co znają j. angielski lub j. francuski podsyłam link do mojej inspiracji:

https://www.youtube.com/watch?v=NW8qUKxQiQU#t=353

A wszystkich, którzy szukają drogi, jaką mogliby spróbować wydobyć z siebie radość wynikającą z tańca, zapraszam na moją stronę www.dp.agnieszkakaczorowska.pl

Pozdrawiam bardzo tanecznie, Agnieszka

fot. Dominika Woźniak Photography

Komentarzy: 8 dla “Czym jest taniec?

  1. Romka i Mirek Zoń

    Przekonująco i szczerze napisane.Miłość do muzyki i tańca rzeźbi duszę w niesamowity sposób. Piękne fotografie. Pozdrawiamy :)

  2. Agnieszko kochana ! W jaki sposòb przygotowujesz się na egzaminy do AT? Zdajesz w tym roku? Chodzisz na jakieś warsztaty? Odpisz proszę …Izunia :))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>