BlogStar -> Dorota Gardias -> Dlaczego warto bawić z naszymi dziećmi?

Dlaczego warto bawić z naszymi dziećmi?

Jesień. Za oknem wiatr i deszcz. Wszyscy trochę zwolnili tempo, więcej czasu spędzają w domu. Warto ten bezcenny czas spędzić z dziećmi na wspólnej zabawie. Układanie klocków czy puzzli, zabawa lalkami, czy gra w staromodną grę „państwa miasta” nie tylko sprawi nam wielka radość, ale zacieśni więzy z dzieckiem i wiele go nauczy. A my sami będziemy radośniejsi i mniej zestresowani. Z moją przyjaciółką Moniką rozmawiamy dlaczego powinniśmy się bawić z dziećmi i jakie zabawy wybrać.

Dorota Gardias z córką Hanią

Dorota Gardias z córką Hanią

 Ja: Ostatnio pogoda nas już nie rozpieszcza i coraz częściej spędzamy wieczory z Hanią w domu. A wczorajszy muszę zaliczyć do naprawdę udanych, bawiłyśmy się świetnie. Monika a co sądzisz o wspólnych zabawach z dziećmi?

Monika: Poruszasz bardzo ciekawy i aktualny temat. Bardzo lubię bawić się ze swoją córką i synem. To dla mnie szalenie istotny czas ze względu na nich i na mnie. Dlatego że ja również w trakcie tej zabawy bardzo wiele zyskuję. Pamiętasz swoje zabawy z rodzicami?

Ja: Pewnie, ale najbardziej zapisały mi się w pamięci dwie rzeczy z dzieciństwa – gra w „państwa i miasta”, w którą bawiliśmy się całą rodziną, oraz śpiewanie i granie z tatą. Pamiętam, jak z braćmi nie mogliśmy doczekać się, kiedy wszyscy razem usiądziemy i zaczniemy grać. Pamiętam tą radość, śmiech i rywalizację. Do tej pory, kiedy o tym pomyślę, wzruszam się, a na twarzy pojawia mi się uśmiech. To był przyjemny i beztroski czas. Dobrze też wspominam momenty, kiedy tata muzyk przygotowywał się do występów i zapraszał mnie do swojego świata. Od najmłodszych lat uczył mnie śpiewać. Gdy byłam mała, pozwalał mi występować na scenie przed nim. Byłam wtedy z tego taka dumna. Później, kiedy podrosłam, występowaliśmy razem. Dobrze wspominam ten okres, i kiedy dzisiaj o tym myślę, widzę jak wiele mi to dało.

Monika: Czyli widzisz, jak ten czas się w nas zapisuje i jak dużo nam daje. Kiedy patrzę z perspektywy dorosłej osoby, wspólna zabawa z dzieckiem potrzebna jest zarówno jemu, jak i rodzicowi. Sama czasami łapię się na tym, że czas spędzony z dziećmi bardziej potrzebny mnie niż im. Fajnie jest obudzić w sobie dziecko. To fantastyczna forma relaksu. Budzi się we mnie uśpiona spontaniczność, kreatywność. Napięcie z całego dnia samo ze mnie schodzi.

Ja: To prawda. Wspólny czas z Hanią często przenosi mnie w zupełnie inny świat. Uwielbiam bawić się z nią w dom, pomagam jej gotować dla misiów. Później ona pomaga mi w przygotowywaniu posiłków dla nas wszystkich. Zawsze dużo rozmawiamy, śmiejemy się i wygłupiamy. W tym roku sprawiłam jej w ogrodzie prawdziwy drewniany domek. Córka jest nim zachwycona. Ale tak naprawdę to ja zrealizowałam marzenie z dzieciństwa. Fajne jest też to, że przez zabawę możemy dziecko wielu rzeczy nauczyć, a ono nawet tego nie zauważy. Pamiętasz, jak podpowiedziałaś mi grę przy użyciu piankowych puzzli z literkami i cyferkami? Bierzemy np. literkę B i bawimy się z nią w chowanego, szukamy wyrazów rozpoczynających się na tą literkę, układamy piosenki. Teraz Hania łapie się na tym, że zna coraz więcej literek i cyferek i ma z tego radość. A ja mam satysfakcję, że czegoś ją nauczyłam.

IMG_0213

Monika: Pomiędzy moimi dziećmi jest duża różnica wieku i żeby móc się bawić z obydwojgiem w tym samym czasie, bardzo często sięgam po zabawy ruchowe, np. berka, chowanego, ciuciubabkę. Lubię, kiedy Karolinka z Bogusiem tworzą zgrany zespół. Widzę wtedy, jak wzmacnia się więź pomiędzy nimi i nami.

Ja: Po takim domowym WF-ie nie potrzebna siłownia.

Monika: To prawda. Często różne osoby pytają mnie, co robię, że po urodzeniu dwójki dzieci udaje mi się utrzymać dobrą figurę. Odpowiadam – bawię się ze swoimi dziećmi, a że odbywa się to bardzo regularnie, są efekty.

Ja: Tak, podnoszenie najsłodszego ciężaru i biegi dobrze robią figurze. Monia, wiemy że zabawa to podstawowa aktywność dziecka, ale mam wrażenie, że współcześni rodzice niechętnie uczestniczą w zabawach, które nie przynoszą dziecku korzyści intelektualnych. Często też zasłaniają się brakiem czasu, tym, że zabawki są drogie i lepiej przeznaczyć ten czas na coś bardziej „wartościowego”. Coraz chętniej też czas spędzony z dzieckiem zamieniają na zajęcia dodatkowe.

Monika: Niestety, też to zauważam, a szkoda, bo dziecko i rodzic wiele zyskują przez wspólne spędzanie czasu i zabawę.

Dorota Gardias z córką Hanią

Dorota Gardias z córką Hanią

O NAM DAJE ZABAWA Z DZIECKIEM?

– Zdobywamy informacje na temat tego jak się rozwija.

– Zabawa, śmiech, buziaki, rozmowa są tym rodzajem interakcji, który stymuluje rozwój poznawczy, emocjonalny, społeczny dziecka, a tym samym wpływa pozytywnie na jego prawidłowy rozwój biologiczny.

– Zabawa tworzy i umacnia więzi między rodzicami i dziećmi, jak również pomiędzy samym rodzeństwem.

– Każda zabawa, jaką podejmuje dziecko, jest potrzebna i czemuś służy. Nie zawsze musi być ona dydaktyczna. Prosta zabawa „w dom”, „w przedszkole”, „w szkołę” jest bezcennym źródłem informacji na temat aktualnie przeżywanych przez dziecko aktualnych emocji, stresów, trudności, a nawet lęków. To w zabawie dziecko chętniej mówi, wchodzi w różne role, które mogą bardzo dużo nam pokazać. To właśnie przez zabawę możemy dziecku wskazywać jak pokonać trudności.

– Dziecko mamy nie tylko chować, ale i wychowywać, a do tego jest niezbędny czas spędzony razem. Żadna szkoła i żadne zajęcia dodatkowe nie zbudują za nas dobrej, mocnej relacji, bliskości czy zaufania.

 – Zabawa nie musi być kosztowna. Tu jest potrzebna przede wszystkim chęć, nasza uwaga, wyłączony telefon, komputer, telewizor i inne elektroniczne „zakłócacze”, trochę spontaniczności i kreatywności. Zabawą może być wspólne sprzątanie, podlewanie kwiatków.

felieton_Gardias_Sojka

 Dorota Gardias

Jeden komentarz dla “Dlaczego warto bawić z naszymi dziećmi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>