BlogStar -> Dorota Gardias -> Drogie przyszłe mamy

Drogie przyszłe mamy

Drogie przyszłe mamy zachęcam Was do świadomej suplementacji.

Suplementacja kwasem foliowym oraz metafoliną, to coś więcej niż dbanie o prawidłowy przebieg ciąży. To najlepsze co kobieta może wybrać w trosce o prawidłowy rozwój swojego dziecka. To także poczucie bezpieczeństwa i spokój przyszłej mamy, która do narodzin maleństwa myśli jedynie o jego zdrowiu. Podwójne źródło folianów ,€ kwasu foliowego i metafoliny  to pewność, że otaczamy je najlepszą opieką. Niedawno wzięłam udział w spotkaniu, którego celem było zwrócenie uwagi kobiet właśnie na to ważne zagadnienie.

Dorota Gardias: Drogie przyszłe mamy - BlogStar.pl

Zachęcam Was do zapoznania się z poniższym artykułem.

 Każda przyszła mama dobrze wie, że przed zajściem w ciążę i w pierwszym jej trymestrze, w trosce o zdrowy rozwój maleństwa, powinna zdrowo się odżywiać oraz przyjmować kwas foliowy. Mało kobiet ma jednak świadomość, że może mieć problem z jego przyswajaniem. Dotyczy on aż co drugiej z nas. Rozwiązaniem jest suplementacja metafoliną. Czy słyszałaś o niej zanim zaczęłaś starać się o dziecko?

Dorota Gardias: Drogie przyszłe mamy - BlogStar.pl

Bierzesz kwas foliowy? To pierwsze pytanie, które usłyszałam kiedy przekazałam moją dobrą nowiną bliskim mi kobietom, doświadczonym mamom. Wiem, że każda z Was wiedziała, że tak jak jod i żelazo jest on niezbędny w czasie ciąży. Potwierdzają to niedawno przeprowadzone badania o świadomości Polek na temat suplementacji kwasem foliowym. Dla 97% kobiet w ciąży i podobnego odsetka tych, które dopiero planują powiększenie rodziny jest to wiedza bardzo dobrze ugruntowana. Jednak z tych samych badań wynika, że wciąż niewiele Polek słyszało o metafolinie, a jest to lepiej przyswajalna, aktywna forma folianów, która w czasie ciąży może się okazać niezbędna. Aż u co drugiej kobiety występuje bowiem genetycznie uwarunkowany niedobór aktywności enzymu odpowiadającego za właściwe metabolizowanie kwasu foliowego. Dlatego przyszła mama, która nie zdaje sobie sprawy z tzw. defektu enzymatycznego, mimo odpowiedniej diety oraz uzupełniania jej suplementami w formie tabletek może mieć wciąż niedobór tak ważnej dla rozwoju maluszka witaminy z grupy B9.

Natomiast badania naukowe dowodzą, że przyjmowanie kwasu foliowego w profilaktycznej dawce 0,4 mg/d w okresie planowania ciąży oraz w pierwszym jej trymestrze zapobiega w 70% wystąpieniu wad cewy nerwowej u dziecka. To natomiast warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Jeśli jednak kobieta urodziła pierwsze dziecko z wadą ośrodkowego układu nerwowego musi wziąć pod uwagę, że ryzyko pojawienia się wady u kolejnego jest zwiększone. W takiej sytuacji powinna przyjmować 10-krotnie wyższą dawkę kwasu foliowego tj. 4 mg/d. W tym przypadku pewność, że kwas foliowy jest w pełni przyswajany jest tym bardziej niezbędna.

Niestety, rozpoznanie czy u przyszłej mamy występuje obniżona aktywność kluczowego enzymu w przemianie folianów wymaga wykonania nierefundowanego badania genetycznego. Czas oczekiwania na jego wyniki, sięgający nawet 4 tygodni, jest jednak zbyt długi. Suplementacja folianami najważniejsza jest bowiem jeszcze przed zajściem w ciąże i w pierwszy jej trymestrze, kluczowym dla prawidłowego rozwoju płodu. Nie ma więc na co czekać i najlepiej już od początku rozpocząć suplementację metafoliną. Przyjmowana wraz z kwasem foliowym to podwójna pewność, że otaczamy maleństwo najlepszą troską. To także spokój oraz poczucie bezpieczeństwa dla przyszłej mamy. Zapytaj o metafolinę koniecznie swojego lekarza, który powinien raz jeszcze Ci wszystko wyjaśnić.

Kwasem foliowy oraz metafolinę, znajdziesz w jednym produkcie, który jest bezcennym źródłem folianów – suplemencie Femibion Natal 1. 

Dorota Gardias: Drogie przyszłe mamy - BlogStar.pl

Dorota Gardias: Drogie przyszłe mamy - BlogStar.pl

Na zdjęciu ze mną: prof. dr n. med. Grzegorz Jakiel, Izabela Ryl (brand manager FEMIBION)

 

Komentarzy: 3 dla “Drogie przyszłe mamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>