BlogStar -> Olga Borys -> Kim jesteś, Lilith?

Kim jesteś, Lilith?

 Oglądając serial „Czysta krew” po raz kolejny natknęłam się na postać o imieniu Lilith. Przedstawiono ją jako krwiożerczego potwora, pierwszą wampirzycę, piękność skąpaną w ludzkiej krwi. Zaleciało mi to nieco sztampą…

Postanowiłam pójść dalej i dowiedzieć się więcej na jej temat. Kilka informacji bardzo mnie zaskoczyło, toteż postanowiłam się nimi z Wami podzielić. Zastrzegam natychmiast, że nie jestem „demonolubna” czy obrazoburcza, po prostu zaintrygowało mnie to, co przeczytałam.

Lilith pojawia się już w mitologii Sumerów jako pierwsza żona boga Adamasa, jednego z tych, którzy „kolonizowali” Ziemię. Według Sumerów małżeństwo to nie było udane (zapewne z powodu braku urody kobiety oraz nielicznego i szpetnego potomstwa). Adamas dostał drugą żonę – Ewę, z którą zaludnili Ziemię. W nieco późniejszych latach dodano urody oraz niesamowitości Lilith. W Talmudzie czy Księdze Zohar mówi się o niej jako o demonie kuszącym mężczyzn i uśmiercającym noworodki (przypisywano jej tzw. „śmierć łóżeczkową”). Na niektórych obrazach wąż, który skusił Ewę ma głowę Lilith.

Olga Borys: Kim jesteś, Lilith? - BlogStar.pl

Lilith z Sumeru, źródło: Wikipedia

Ale zanim stała się uosobieniem zła (niektóre źródła nazywają ją najważniejszą kochanką Szatana), była pierwszą żoną Adama. Bóg stworzył ich z prochu ziemi (lub gliny). Oboje stworzył w ten sam sposób, wobec tego Lilith nie rozumiała, dlaczego ma być podległa mężowi. Chciała równouprawnienia, na co nie mógł się zgodzić patriarchalny Bóg, dlatego uciekła z Raju porzucając zrozpaczonego Adama. Opuszczony małżonek tęsknił i cierpiał… Zlitował się Stwórca nad gamoniem i postanowił sprowadzić butną białogłowę z powrotem. Wysłał po nią trzech zaufanych Aniołów i zagroził, że jeśli nie wróci, będzie zabijał jej potomstwo. Rozwścieczyło to Lilith, która akurat świetnie się bawiła w towarzystwie bandy demonów nad Morzem Czerwonym (jakoś wakacyjnie i współcześnie to brzmi), i nie tylko nie wróciła do Raju, ale w odwecie postanowiła mordować ludzkie dzieci. Obiecała ocalić tylko te, które będą nosić amulet z imionami Bożych posłańców – Senoya, Sansenoya i Semangelofa.

Olga Borys: Kim jesteś, Lilith? - BlogStar.pl

źródło: Wikipedia

Aniołowie powrócili do Raju z niczym, więc Bóg postanowił zaradzić jakoś zaistniałej sytuacji. Pomyślał chwilę i już wiedział – nie stworzy kolejnej kobiety z tego samego materiału, co Adama, bo może skończyć się to podobnie, jak z Lilith. Musi ją zbudować z adamowej kości: nie z głowy, żeby nad nim nie górowała, nie z nogi, żeby jej nie poniżał, ale z ŻEBRA, które jest blisko serca – żeby się kochali. I stworzył Ewę.

A co z Lilith? Stała się demonicą, morderczynią niewinnych, prawampirem, lubieżnym sukkubem uwodzącym mężczyzn. Do tej pory niektórzy Żydzi nad łóżkiem nowożeńców wieszają napis: „Adam i Ewa. Precz Lilith!”. Istnieje obawa, że mężczyzna żeni się z „Ewą”, ale w głębi duszy tęskni za Lilith… W astrologii Lilith to „czarny księżyc”, który odzwierciedla destruktywną stronę naszej jaźni. To punkt, w którym koncentrują się negatywne energie kosmiczne, reprezentujące najciemniejsze zakamarki ludzkiej osobowości. Ale Lilith to także pierwsza emancypantka, symbol współczesnych feministek. Za wolność i niezależność oddała swoje miejsce w Raju.

Ps. Osobiście bardzo lubię twórczość Borisa Vallejo. W albumie pt. „Miraż” znalazłam taki rysunek i wiersz autorstwa jego żony, Doris:

„Każdy ma w oczach coś prócz pustki

Nawet jej oczy,

jasne

i zimne, mosiężnym połyskiem

odzwierciedlają

tęsknoty ziemi jałowej

i nawołują ,

choć echem odzywa się cisza.

 

Dosiadła swego Cerbera o skórze ropuchy,

przemierza Ziemię zacienioną

i marzy

o kochankach

co słaniają się

od jej drapieżnych całusów.

 

Marzy

o wznoszeniu się,

anielskie straszydło .

 

Marzy

że opita krwią

odleci

na zawsze

w stronę nocnego

horyzontu”

 

Olga Borys: Kim jesteś, Lilith? - BlogStar.pl

rys. album „Miraż” Borisa Vallejo, wydawnictwo Amber


Komentarzy: 12 dla “Kim jesteś, Lilith?

  1. Cytuje : Lilit – w tradycji żydowskiej Lilit jest żeń skim demonem, krzywdzącym noworodki, ob lubienicą złego anioła Samaela (Szatana). Jak głosi legenda, była pierwszą żoną Adama. We dług rabiego Eliezera (Księga Adama i Ewy) Lilit codziennie rodziła Adamowi setkę dzieci. Zohar (Leviticus 19a) opisuje Lilit jako „ogniście na miętną istotę żeńską, która współżyła z pierw szym człowiekiem”, ale kiedy Bóg stworzył Ewę, „uniosła się w powietrze i odleciała nad Morze Czerwone”, skąd wciąż „próbuje usidlić ludzkość”. Lilit bywa utożsamiana (niesłusznie) z sową, o której mowa w Księdze Izajasza 34, 14. [W Biblii Tysiąclecia oraz w angielskim prze kładzie The New Jerusalem Bible, mowa nie o so wie, lecz wprost o Lilit, kojarzonej ze strzygą z żydowskiego folkloru. Pod postacią sowy Lilit pojawia się w licznych legendach żydowskich (zob. Unterman, Encyklopedia tradycji i legend ży dowskich, s. 158-159 – przyp. tłum.] W kabale Lilit jest demonem piątku i przedstawiana jest jako naga kobieta, której ciało przechodzi w wę żowe sploty. Po raz pierwszy Lilit pojawiła się w literaturze rabinackiej wczesnego średnio wiecza (w pochodzącym z X w. Al fabecie Ben Sira), jednak jej imię pochodzi od Iili (Iilitu), żeń skiego demona w mitologii babilońsko-asyryj skiej. Rabini uważali Lilit za główną kusicielkę, demoniczną żonę Adama i matkę Kaina (zob. Thompson, Semitic Magic; Christian, The History and Prąctice o f Magic; Graves, Patai, Mity hebraj skie, s. 67-72). W tradycji talmudycznej oraz w kabale (Zohar) większość demonów jest śmiertelna, natomiast Lilit i dwa inne żeńskie duchy zła „będą żyły i szkodziły człowiekowi aż do czasów mesjańskich, kiedy to Bóg osta tecznie wypleni zło i nieczystość z powierzchni ziemi”. Jak twierdzi Scholem (Mada’e ha Jahadut II, 164), Lilit i Samael „wyemanowali spod Tro nu Bożej Chwały, który zachwiał się nieco wskutek ich [wspólnych] wysiłków”; wiadomo, rzecz jasna, że Samael (Szatan) przebywał nie gdyś w niebie, wcześniej jednak żadne źródła nie wspominały, że towarzyszyła mu tam Lilit. Lilit używa wielu imion, z których siedemnaście wyjawiła (pod przymusem) prorokowi Eliaszo wi. Pełną listę imion Lilit podano w Apen dyksie.

  2. Olga! Skąd u Ciebie takie zainteresowania?!!! Widać, że doroślejesz. No tak, już masz trochę więcej niż 20 lat.

  3. Maju. Kościół nie zajmuje się Lilith , gdyż pojawia się ona w Biblii tylko raz i bez specjalnego znaczenia. Niektórzy twierdzą, że Wielka Nierządnica z Apokalipsy może mieć z nią powiązanie . Znawcy Biblii uznali, że jest ona wymysłem rabinów i należy do folkloru żydowskiego . http://www.kosciol.pl/article.php/20040414214808845

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>