BlogStar -> Anna Popek -> Kresowianie

Kresowianie

Kresy Wschodnie  to dzisiaj termin sentymentalny. Znajdziemy je na starych mapach , w powieściach  i  w legendzie. Dla naszych przodków Kresy były  wyzwaniem i przygodą. Szeroki step, żyzna ziemia, bujna przyroda, ale i ciągłe niebezpieczeństwo. Ci, którzy zasiedlali ziemie na wschodzie, cały czas spali z bronią u boku w obawie przed Tatarami. Gdy chłopi wychodzili do pracy w pole towarzyszył im konwój zbrojnych, który osłaniał ich przez cały dzień a wieczorem eskortował do domów. Ale obfitość wszystkiego, przestrzeń i wolność były przecież  kuszące. To tam  powstawały największe polskie fortuny, zamki i  pałace, wielkie majątki i wspaniałe budowle. Tam rodzili się najważniejsi polscy twórcy, naukowcy  i dowódcy. Myślę, że tam powstał najbardziej głęboki i prawdziwy patriotyzm. Od kilku lat  biorę udział w Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie.

Anna Popek: Kresowianie - BlogStar.pl

Gościnne miasto zaprasza naszych rodaków z Kresów i organizuje koncert z ich udziałem. Kilka razy prowadziłam ten koncert razem z Andzią Franukowa i Wincukiem- parą gawędziarzy z Wilna. Tak cudownie i śpiewnie mówią gwarą wileńska, tak pięknie ich język opisuje świat i tak dobrze oddaje relacje  między mężczyzną i kobietą! Jest pełen poczucia humoru i wyrozumiałości dla  ludzkiej natury, iskrzy się zabawnymi zwrotami i nieznanymi nam słowami. Począwszy od ” milenkije wy moje” stosowanego jako przerywnik  aż po  „barabanić się” czyli  mniej więcej „skontaktować się”. Co roku Andzia przywozi wyśmienity chleb z Wilna i siedząc na scenie za dużym drewnianym stołem  opowiadamy publiczności o zespołach, które występują i dyskretnie podjadamy malutkie jego kawałeczki . Częstujemy tym chlebem publiczność i nigdy nie zdarzyło się, aby została choć kromka.

Anna Popek: Kresowianie - BlogStar.pl

Wracając jednak do artystów – w  tym roku pojawił się znakomity zespół Stara Nowa z Wilna. Wszyscy muzycy- poza wokalistką, która się jeszcze uczy, są po Akademii Muzycznej w Wilnie. Doskonale – na rockowo, zaaranżowali stare ludowe piosenki pozostawiając jedynie słowa i linię melodyczną.  Nie wiem, czy znacie Czerwoną różę trojaka? Wokalista zaśpiewała ją naprawdę przejmująco i naprawdę mocno. Zresztą słowa są proste i uderzające :”czerwona róża trojaka, czerwona róża trojaka, miałam ja męża, męża ja miałam, miałam ja męża pijaka.” Dostali owacyjne brawa.  O każdym zespole można wiele ciekawego powiedzieć, bo ciekawe jest to, jak Polacy na wschodzie poważnie traktują Polskę, polskie słowo, polską historię, tradycje, taniec i śpiew. My w Polsce troszkę sobie kpimy z prostego umiłowania ziemi ojczystej, słowo macierz brzmi nam nieco archaicznie. A tam nie.  Tam ludzie wykonujący czasem zupełnie nieartystyczne zawody,  regularnie spotykają się w zespołach i ćwiczą. Przyjazd do Mrągowa jest dla nich rodzajem nagrody, przyjemnością. Tu mogą pochwalić się tym, co zrobili. Podoba mi sie też to, że w zespołach występują często całe rodziny – od babci poprzez dzieci, wnuki czasem prawnuki. Nie jest  dla młodych „obciachem” przygrywać babci na skrzypkach albo tańczyć z mamą. Tak jest w zespole Sachoń z Białorusi. Wszyscy w rodzinie piękni, wszyscy mają niebieskie oczy  płowe włosy. Kiedy z podziwem powiedziałam seniorce rodu, że wszyscy mają taki sam kolor włosów blond, odparła: „A jaki mają mieć? Przecież to wszystko nasze dzieci! Obcych nie mamy!“.

Przyjeżdżają do Mrągowa także zespoły młode, gdzie tańczą wyłącznie nastolatki – nota bene tak piękne są te dziewczyny i tak przystojni chłopcy, że aż przyjemni się na nich patrzy! W tym roku tańcem zachwyciła grupa Prialnica z Białorusi. Razem z artystami tańczyła też publiczność, na koniec gromko odśpiewaliśmy Hej Sokoły! Zatęskniliśmy za wielką Polską i  kresami. Może w tym roku jeszcze uda mi się je odwiedzić, kto wie?

Anna Popek: Kresowianie - BlogStar.pl

Komentarzy: 8 dla “Kresowianie

  1. Pani Aniu, bardzo proszę o odpowiedz na pytanie, jakie ksiązki pani lubi czytać i co panią ostatnio zachwyciło.

  2. Zapraszam na Polesie, u nas tez jest pieknie. Ostatnio Pani Agnieszka Perepeczko z Blogstara opisała nasze strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>