BlogStar -> Anna Popek -> Kwiaty Stecha

Kwiaty Stecha

  Moja koleżanka Katarzyna  wyciągnęła mnie niemal siłą  do Muzeum Wojska Polskiego na wystawę jednego obrazu. Słownie jednego! Ale za to jakiego!

Anna Popek: Kwiaty  Stecha - BlogStar.pl

Obraz, prócz tego, że dekoracyjny i piękny, jest także jedyny w swoim rodzaju, ma bowiem zagadkowa historię. Otóż nie wiadomo właściwie w jaki sposób  obraz trafił do  Muzeum.  Długie lata leżał gdzieś w magazynie  w zapomnieniu, zniszczony przez czas, zakurzony, zaniedbany. Początkowo sądzono, że to typowa XIX-wieczna martwa natura.  Jednak Marianna Kobuszewska, która jest  konserwatorem malarstwa w Muzeum  przeczuwała, że  kryje się nim jakiś potencjał. Poddała dzieło zabiegom konserwatorskim i podczas prac odkryto na obrazie sygnaturę Andreasa Stecha- znakomitego barokowego malarza gdańskiego.  Obraz przedstawia bukiet kwiatów w szklanym wazonie. Niby nic takiego, ale jakże pięknie artysta przedstawił i skomponował okazy flory!  Z jaką maestrią  i subtelnością oddał kształty, cienie i kolory!! Nawet woda w wazonie wygląda jakby została świeżo nalana! Utrudnieniem dla mistrza musiał być fakt, że poszczególne kwiaty nie kwitną w tym samym czasie, obraz musiał więc powstawać bądź to na raty bądź  z pamięci, szkiców lub zakonserwowanych roślin.  Na obrazie znajdziemy kwiat cesarski- płomienno-czerwoną chryzantemę ,  która do Europy trafiła z Chin i był wówczas okazem bardzo rzadkim. Są także tulipany symbol przemijania dóbr doczesnych, róże- odwieczny symbol miłości, lewkonie w trzech różnych kolorach,  powój  i orliki- kwiaty melancholii. To najprawdopodobniej jedyna zachowana w sztuce polskiej martwa natura kwiatowa z XVII wieku !

Anna Popek: Kwiaty  Stecha - BlogStar.pl

Andreas Stech urodził się w Słupsku, pracował w Gdańsku. Prócz obrazów inspirowanych pięknem przyrody  tworzył wyszukane portrety patrycjatu gdańskiego. Zresztą zarówno jego autoportret jak i portret bogatej Gdańszczanki w przepięknych i zapewne drogich  koronkach są prezentowane na wystawie.

Anna Popek: Kwiaty  Stecha - BlogStar.pl

 

Anna Popek: Kwiaty  Stecha - BlogStar.pl

Pisałam Wam ostatnio o Siódmym lesie, miejscu gdzie  poleruje się duszę. Gdy nie macie czasu na dalekie wyjazdy znajdźcie godzinkę na wizytę z muzeum. Na pewno jest jakieś w Waszym mieście. Obcowanie ze sztuką, spędzanie czasu na sprawach niekoniecznych a miłych  odrywa nasze myśli od spraw przyziemnych i wysubtelnia  duszę. Zróbcie sobie przyjemność i po prostu cieszcie się chwilą. A gdybyście byli w Warszawie to -poza poniedziałkiem i wtorkiem, bo wtedy nieczynne- zajrzyjcie do Muzeum Wojska Polskiego przy rondzie de Gaulle’a. Andreas Stech i inne zbiory sprawią Wam dużo radości.

Anna Popek: Kwiaty  Stecha - BlogStar.pl

Komentarzy: 8 dla “Kwiaty Stecha

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>