BlogStar -> Julia Wróblewska -> Moja cudowna wycieczka

Moja cudowna wycieczka

Chciałabym trochę opowiedzieć Wam o moim ostatnim wyjeździe za granicę, czyli o wycieczce na Węgry, a konkretnie do… Budapesztu!

budapeszt11

Moja szkoła postanowiła zaplanować nam wycieczkę za granicę. Po wielu dyskusjach klasowych uznaliśmy, że Budapeszt będzie wspaniały. Początkowo były małe… komplikacje. Nauczyciele chcieli zabrać nas w inne miejsce, które nie przypadło nam do gustu, a poza tym była to wycieczka typowo objazdowa. Chcieliśmy spędzić kilka dni w jednym miejscu. Dostaliśmy więc wyzwanie. Sami mieliśmy tę wycieczkę zaplanować, jeśli nam się nie uda – nie jedziemy nigdzie. Trzeba było wziąć się do roboty. Załatwiliśmy sobie pociąg, hostel, obejrzeliśmy muzea i ustaliliśmy plan wycieczki całkiem sami! Daliśmy radę.
budapeszt8Wyjechałam prosto po zakończeniu „Tańca z Gwiazdami”, więc troszkę odzwyczaiłam się od treningów, w końcu pomyślałam: „Jestem za granicą, jak mogłabym tu trenować?”. Gorzej było, gdy wróciłam do Polski. Wtedy już dziwnie się poczułam 😉

Wracając do wycieczki… Pociąg odjechał o godzinie 22.00 z Warszawy. Przejeżdżałam przez Ostrawę w Czechach. Od razu napisałam do Janka Klimenta, że odwiedzam Czechy :)

Do samego Budapesztu dotarłam o 8 rano, wygodnie śpiąc całą noc w kuszetce.
Dzień zaczęliśmy natychmiastowo:

Szybkie śniadanie – na słodko, jak na mnie przystało:)

budapeszt3budapeszt7

Potem wycieczka po mieście. Ponieważ było święto i wszystko było zamknięte, mogliśmy tylko spacerować. Najpierw przez most z Budy do Pesztu ( bo jak niektórzy z Was wiedzą, to miasto kiedyś było dwoma miastami).

Później na górę, gdzie stał pomnik wolności i widać było niesamowitą panoramę Budapesztu. Dunaj jest trochę jak Wisła, ale posiada więcej mostów. Chociaż niektórzy z grupy czuli się jak w domu i ciągle nazywali Dunaj – Wisłą.

budapeszt5 budapeszt4
Kiedy po tych spacerach wróciliśmy do hostelu, marzyłam jedynie o śnie, bo byłam tak wymęczona! Ale nieeeee… nie ma tak łatwo! Jeszcze jeden wieczorny spacer nie zaszkodzi, prawda?

Oczywiście jeszcze pół godziny szukaliśmy tego oto pomniku Bema:

budapeszt6

Następnego dnia wstaliśmy o 8 rano i zjedliśmy śniadanie. Wyszliśmy z hostelu. Tego dnia zwiedziliśmy Plac Bohaterów, przejechaliśmy się najstarszą linią metra i zwiedziliśmy piękną katedrę.

Kolejnego dnia wybraliśmy się do synagogi, która była cudowna. A potem kolejne miejsca kultu… Dlaczego? Nasza nauczycielka od historii sztuki uwielbia takie miejsca!

budapeszt2

W wolnym czasie natknęłam się na pokój z dmuchanym piłkami. Można było wziąć sobie jedną pod warunkiem, że wrzuciło się do skrzynki karteczkę z miłym kreatywnym powiedzeniem.

budapeszt9

 

Gdy wyszłam z tego miejsca, poczułam niesamowitą, słodką woń. Okazało się, że to typowe dla Węgier ciastko, które sprzedawano na straganie. Natychmiast je zakupiłam. Było to ciastko przyrządzane na ruszcie – pycha!

budapeszt10

A potem kolejne muzeum, tym razem sztuki użytkowej. Nie wiedziałam, że z tak zwyczajnych rzeczy jak np. łyżka, również można zrobić dzieło sztuki. Kolejny dzień zaczęliśmy od zwiedzania placu z pomnikami. Była tam replika pomniku Stalina, który został zniszczony. W Budapeszcie warto zwiedzić też bardzo poruszające Muzeum Terroru, Parlament, a na koniec dnia zrobić sobie wycieczkę statkiem po Dunaju. Wieczorem swoją ostatnią wspólną kolację zjedliśmy w tajskiej restauracji.

budapeszt

 

Ostatni dzień upłynął nam w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które bardzo mnie zainteresowało. Był tam taki rysunek na którym były same białe kwadraty z numerkami i pasujące do nich flamastry. Można było samemu wypełniać pola i powstawał rysunek. Na moje oko po lewej to Prince, a po prawej Michael Jackson, ale mogę się mylić.

To była wspaniała wycieczka, Budapeszt to cudowne miasto!

budapeszt13

Niedługo kolejny wpis. Tym razem modowy, zapraszam Was serdecznie!

Komentarzy: 4 dla “Moja cudowna wycieczka

  1. Julka mam do ciebie pytanie. Czy ty jeszcze spałaś jeszcze z jakimś innym mężczyzną niż Kosper razem na łóżku? I dlaczego uważasz że to normalne spać razem z przyjacielem? Odpisz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>