BlogStar -> Anna Popek -> Nina

Nina

Nagrywałam wywiad z Niną Andrycz w jej mieszkaniu w Alejach Jerozolimskich w Warszawie. Niewielkie mieszkanie wypełnione po brzegi książkami, pamiątkami, ubraniami. Królowa sceny przyjęła nas w różowej podomce, bez makijażu, spokojna, lekko pochylona. Z łagodnością przyjęła najazd ekipy TVP czyli 4 mężczyzn przestawiających meble i rozstawiających światło plus dwie kręcące się po jej włościach kobiety czyli makeupistkę i mnie. Kiedy przeszła ze swojej sypialni, gdzie przygotowywała się do wywiadu, do salonu, przeszła także metamorfozę. W fotelu zasiadła królowa. Głowa uniesiona, ręce oparte z gracją, pełna kontrola rzeczywistości.

Anna Popek: Nina - BlogStar.pl

Opowiadała o swoim życiu z pełną akceptacją. Pytałam ją o aborcję – w książce „Patrzę i wspominam” przyznała się do dwóch. Powiedziała, że nie byłaby w stanie dobrze wychować dzieci, a nie chciała być złą matką. Wierzy i wierzyła przy tym w Boga. O tej sprzeczności nie było jednak dyskusji.
Pytałam ją o miłość. Przeżyła tylko jedną, prawdziwą, głęboką i tragiczną – do aktora i wykładowcy Aleksandra Węgierko, który zginął podczas wojny. Nie zdecydowała się jednak doprowadzać do rozwodu, chociaż – jak mówi – mogłaby. Obiecała żonie aktora, w którym była głęboko zakochana, że nie zrobi jej żadnego „świństwa”. Oboje wiedzieli, że są dla siebie stworzeni, a jednak lojalność wobec drugiej kobiety zwyciężyła. Kto tak dzisiaj myśli? Kto potrafi zrezygnować z miłości, by nie niszczyć innej osoby?

Anna Popek: Nina - BlogStar.pl

Nina Andrycz przez ponad 20 lat była żoną polskiego premiera, Józefa Cyrankiewicza. Była mu potrzebna, świetnie reprezentowała Polskę na spotkaniach międzynarodowych, pomagała mu biorąc na siebie konieczność dyplomatycznych dialogów. Ale na jej biurku stoją oprawione w ładne ramki fotografie Węgierki. I po nagraniu martwiła się tylko o to, by znalazły się na swoim miejscu.

Anna Popek: Nina - BlogStar.pl

Jej rada dla kobiet? Samym dbać o zabezpieczenie materialne i nie liczyć w tym względzie na mężczyzn. Mąż może przecież zdradzić zaraz po ślubie, a rzetelnie wykonywana praca będzie wierna do końca. Jej życie te teorie potwierdziło.

 


Komentarze do wpisów pod dotychczasowymi postami znajdują się w wersji archiwalnej strony pod adresem www.old.blogstar.pl/gwiazdy-blogstara/anna-popek/nina/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>