BlogStar -> Bartek Jędrzejak -> Parowozy

Parowozy

„Cudzie chwalicie, swego nie znacie”. Powiedzenie stare jak świat, ale cały czas bardzo aktualne. Praktycznie każdego dnia przekonuje się o tym podczas swoich zawodowych podróży pogodowych. Zachwycamy się tym, co na świcie, często zapominając o tym, co u nas. Świat nam o tym przypomina.

Bartek Jędrzejak: Parowozy - BlogStar.pl

Brytyjczyk Howard Johnes pokochał Polskę. Postawił wszystko na jedną kartę, opuścił Królestwo Brytyjskie i zamieszkał u nas. Pokochał to, z czego my już zrezygnowaliśmy. Howard od dziecka interesował się kolejami. Uczył się rozkładów jazdy pociągów, podglądał pracę maszynistów. Jego pasją do dzisiaj są parowozy. Dlatego kiedy lata temu przyjechał do Polski do Wolsztyna, do starej parowozowni, długo się nie zastanawiał. Bez wahania zdecydował, że to będzie jego miejsce na ziemi. Wyprowadził się z Wielkiej Brytanii i za mieszkał w Wolsztynie.

Bartek Jędrzejak: Parowozy - BlogStar.pl

Wolsztyn to niewielkie miasteczko jakieś 60 kilometrów od Poznania. W samym centrum dworzec i zabytkowa parowozownia, a w niej kilka… i tu nic więcej nie będę pisał. Zobaczcie zdjęcia i filmy dołączone do mojego wpisu. Niech na Waszą wyobraźnie zadziała obraz.

Bartek Jędrzejak: Parowozy - BlogStar.pl

Bartek Jędrzejak: Parowozy - BlogStar.pl

Parowozy mają blisko 100 lat. Wszystkie na chodzie, wszystkie pod parą. Jeszcze jakiś czas temu jeździły po okolicy w rozkładowym ruchu kolejowym ciągnąc wagony z pasażerami do pobliskich miejscowości. To była frajda nie tylko dla mieszkańców, ale też właśnie dla świata. Turyści z najodleglejszych zakątków świata (Australia, wyspy Cooka i Figi, Ameryki daleki i Bliski Wschód, cała Europa) przyjeżdżają do Wolsztyna, żeby podziwiać te cały czas „żyjące” żelazne potwory.

Bartek Jędrzejak: Parowozy - BlogStar.pl

Niestety, nie będą już mieli szansy przejechać się nimi. Władze, władze, władze i ciągle władze. Tym razem województwa podjęły decyzję, że to już się nie opłaca i zabytkowe parowozy zastąpiły szynobusy. Świat się zachwyca, a my wręcz przeciwnie. Howard Johnes obiecał sobie, że zrobi wszystko, żeby uratować parowozy. Założył fundację, zbiera pieniądze. Trudno w to uwierzyć, ale to Brytyjczyk dba o nasze dziedzictwo. Brzmi może i wzniośle, ale taka jest prawda. U nas władze rezygnują ze starych parowozów a w Wielkiej Brytanii , Królowa Elżbieta II nagradza Howarda za pasję i pracę w Polsce Orderem Imperium Brytyjskiego.

Bartek Jędrzejak: Parowozy - BlogStar.pl

Tak swoją drogą, zobaczcie na zdjęciach, jaki iście królewski podpis ma Królowa Anglii. Krótka rozmowa z Hovardem uświadomiła mi, ile tracimy. Tym bardziej, że Anglik poprosił, żebyśmy nie uczyli się od Brytyjczyków, w tym temacie nie brali z nich przykładu. W Wielkiej Brytanii nie ma już takich parowozów na chodzie, a u nas są…

Bartek Jędrzejak: Parowozy - BlogStar.pl

To jest niesamowity klimat. W środku maszynista i jego pomocnik, zapach palonego węgla. Temperatura do 40-50 stopni Celsjusza, buchający piec i ten charakterystyczny gwizd. Przed nami weekend majowy, weekend Bożego Ciała, wakacje… Ruszajcie do Wolsztyna, póki jeszcze parowozy oddychają parą, zanim staną w bezruchu w jakimś zapomnianym muzeum kolejnictwa.

Komentarzy: 4 dla “Parowozy

  1. nie tylko koło Poznania jest Muzeum parowozów. Niedaleko Warszawy w Sochaczewie można zabytkową kolejką wąskotorową dojechać do Puszczy Kampinoskiej i z powrotem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>