BlogStar -> Anna Popek -> Pastorałka

Pastorałka

W czwartek, w przepięknym Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach (jednym z niewielu oryginalnie zachowanych na świecie XVIII- wiecznych teatrów dworskich) odbyło się przedstawienie „Pastorałki” Katarzyny Lengren.

Anna Popek: Pastorałka - BlogStar.pl

 

Autorka, zapraszana często do rozmaitych programów telewizyjnych ze względu na swój niepowtarzalny urok i poczucie humoru, w „Pastorałce” pokazała kunszt słowa i dowcipu. Rzecz dzieje się w Noc Bożego Narodzenia, ale pokazana w Polsce i dla Polaków. A więc widzów wita milicjant MO troszkę rozżalony, bo w taką noc musi pracować.

Anna Popek: Pastorałka - BlogStar.pl

Ale akcja nabiera tempa, gdy na scenie pojawiają się dwie owieczki – obie cudne zupełnie. Klementyna Umer i Anna Sroka obie aktorki z wdziękiem i z jakąś ujmującą naiwnością grają zagubione owieczki. Co prawda z jednej z nich szybko wychodzi diabeł, ale swojej owczej natury do końca nie traci. A już „bekot” – że się tak wyrażę – i przypominanie sobie największych wad podłych pastuszków, co to biedne owieczki porzucili do złudzenia przypomina babskie pogaduchy przy winie i narzekanie na chłopów.

Fragment z prób do spektaklu:

 

Znajdziemy tam takie wady pastuchów, jak onuce śmierdzące oscypkiem, brudne kożuszki, przeklinanie i żentycy sfermentowanej nadmierne picie. Skąd to znamy? Ale osnową spektaklu są jednak kolędy, w których Lengren pięknie opisuje nasze małe i duże troski, a także radości, które aktorzy znakomicie śpiewają na głosy, a publiczność im wtóruje. Jest i wątek refleksyjny, i głęboko smutny – pięknie zaśpiewana kolęda „W żłobie leży” z piosenką pijaka, który też pragnie miłości nowonarodzonego Dzieciątka. Kolędę tę przejmująco zaśpiewał Arek Brykalski. Zaś w rolę Diabła wcielił się Tomasz Bednarek.

Anna Popek: Pastorałka - BlogStar.pl

 Zdjęcia ze spektaklu: fot. Luka Lukasik

Spektakl miał wymiar troszkę metafizyczny, bo właśnie tego dnia Kasi Lengren urodziła się wnuczka Mira.

Anna Popek: Pastorałka - BlogStar.pl

Komentarze do wpisów pod dotychczasowymi postami znajdują się w wersji archiwalnej strony pod adresem www.old.blogstar.pl/gwiazdy-blogstara/anna-popek/pastoralka/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>