BlogStar -> Perge i Aspendos – perełki starożytności

Perge i Aspendos – perełki starożytności

Jeśli ktoś uwielbia zwiedzać, a zwłaszcza interesuje go starożytność powinien wybrać się do Turcji. Większość turystów do tego kraju jedzie podczas wakacji. Jest to doby pomysł, gdy lubimy kąpać się w ciepłym morzu i opalać. Niestety, lato w Turcji jest bardzo gorące, temperatura czasami sięga nawet do 50 stopni C. Dlatego trudno zdecydować się na wycieczkę, a jeśli już na się wybierzemy, z pewnością będziemy szukali cienia, zamiast skupić się na zwiedzaniu i słuchaniu przewodnika.

Dlatego zachęcam do podróży do Turcji jesienią lub wczesną wiosną.  W listopadzie w ciągu dnia temperatura sięga 24 stopni C, więc to komfortowe ciepło do  zwiedzanie i wycieczek objazdowych. W dodatku temperatura ta pozwala także na opalanie się, a nawet kąpiele w morzu.

fotturcja_perge_aspendos23

Zatrzymałam się w mieście Anlaya na słynnej Riwierze Tureckiej. Krajobraz jest tu zachwycający – wysoko nad morze wyniesione pasma gór Taurus, dolina rzeki Aksu Çayı oraz cudowne plaże morza Śródziemnego. Jesienią zobaczymy dojrzewające pomarańcze, cytryny, mandarynki, granaty, a w sadach oliwnych dojrzewające oliwki. Poza tym znajdziemy tu setki pięknych hoteli, tawerny ze smacznym jedzeniem..

Podczas mojej podróży zwiedziłam dwa starożytne miejsca – Perge i Aspendos. Starożytne miasto Perge jest jednym z najważniejszych miast starożytnej Pamfilii, a także jednym z najpiękniejszych w pierwszych wiekach naszej ery. Możemy podziwiać tu ruiny nimfeum, ulicy kolumnowej, bramy ceremonialnej, łaźni, gimnazjonu, teatru i stadionu na 12 tys. widzów. Zakłada się, że początki miast sięgają XIII wiek p.n.e., a założycielami byli greccy uciekinierzy z Troi – Mopsos i Kalhas. Miasto miało burzliwe dzieje – władali nim Persowie, Seleucydowie, Aleksander Macedoński. Jednak największy rozwój i bogactwo przypada na czasy władzy Rzymian. W 48 roku n.e. w Perge przebywał św. Paweł, który założył tu pierwszą gminę chrześcijańską. Nowa religia nie znalazła jednak wielu wyznawców. Kres świetności miasta nastąpił w VIII w, kiedy to zostało najechane i zniszczone przez Arabów. Całości zniszczenia dopełniły zaś liczne trzęsienia ziemi. Ale dzisiejsze ruiny doskonale przypominają o dawnej świetności miasta i pochodzą przede wszystkim z czasów rzymskich. Okazuje się, że w Perge była sieć kanałów odprowadzających nieczystości, a przez całe miasto specjalnymi korytami płynęła czysta zimna woda z dodatkiem kropelek olejku z róż. Woda chłodziła mieszkańców podczas upałów, nadawała się do picia, a także zapewniała piękny zapach. Warto dodać, że Perge jest rodzinnym miastem słynnego greckiego matematyka i astronoma Apolloniosa, znanego z wprowadzenia do nauki takich pojęć matematycznych jak elipsa czy hiperbola. Jesienią i wiosną Perge można zwiedzać od godz. 8:00-17:00.

fotturcja_perge_aspendos22 fotturcja_perge_aspendos21 fotturcja_perge_aspendos20 fotturcja_perge_aspendos19 fotturcja_perge_aspendos18 fotturcja_perge_aspendos17 fotturcja_perge_aspendos16 fotturcja_perge_aspendos15 fotturcja_perge_aspendos14 fotturcja_perge_aspendos13 fotturcja_perge_aspendos7 fotturcja_perge_aspendos6 fotturcja_perge_aspendos5 fotturcja_perge_aspendos3 fotturcja_perge_aspendos2 fotturcja_perge_aspendos1

Kilkanaście kilometrów dalej znajdziemy kolejne słynny zabytek – Aspednos. Według tradycji greckiej Aspendos założyli koloniści przybyli z Argos około 1000 roku p.n.e. Dzieje miasta są zbliżone do historii Perge. Największą i najpiękniejszym zabytkiem jest teatr, który uważany jest przez badaczy za najlepiej zachowaną tego typu budowlę z czasów antycznych. Rzymscy budowniczowie tego teatru osiągnęli w jego wyglądzie stan idealnej równowagi między widownią i budynkiem skene, co więcej całość doskonale wkomponowała się w krajobraz. Teatr został zbudowany w II wieku n.e., na podstawie projektu stworzonego przez greckiego architekta Zenona. Wszystkie znalezione na jego terenie przez archeologów struktury pochodzą z okresu rzymskiego. Do tej pory nie udało się zidentyfikować żadnego fragmentu ze wcześniejszych, greckich czasów. W Aspendos znajdują się także fragmenty jednego z najlepiej zachowanych akweduktów rzymskich na terenie Turcji. A także  pozostałości trzech bram miasta prowadzących do Aspendos, fontanna, bazylika oraz agora.

fotturcja_perge_aspendos12 fotturcja_perge_aspendos8 fotturcja_perge_aspendos9 fotturcja_perge_aspendos4 fotturcja_perge_aspendos11

fot. Krzysztof Rogólski/BlogStar

Po  wyczerpującym zwiedzaniu, warto ochłodzić się sokiem ze świeżo wyciśniętego granatu lub pomarańczy, który można kupić u ulicznych sprzedawców, albo zasiąść w najbliższej kafejki z aromatyczną kawą i tysiącem słodkości, a Turcy naprawdę są w nich mistrzami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>