BlogStar -> Pierwsza pomoc – temat zawsze na czasie

Pierwsza pomoc – temat zawsze na czasie

Czy na pewno wiesz jak się zachować, gdy ktoś się zadławi i zacznie kaszleć, sinieć i dusić się? Albo gdy wyleje sobie kubek gorącej kawy na spodnie? A co zrobić, gdy zetkniesz się z raną, krwotokiem, utratą przytomności czy bezpośrednim zagrożeniem czyjegoś życia. Wiedzy, która w takich sytuacjach jest bezcenna, udzieli Ci „Podręcznik pierwszej pomocy” – nowa pozycja wydawnictwa Burda Książki.

 

BlogStar: Pierwsza pomoc - temat zawsze na czasie - BlogStar.pl

Każdy z nas, niezależnie od wieku i wykształcenia, powinien posiadać umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Nawet w dzisiejszych czasach, kiedy po telefonie na numer 999 czy 112 karetka pogotowia ratunkowego pojawia się dosyć szybko, posiadanie takiej wiedzy może oddać wielkie usługi. Czasem przez tych kilka minut, zanim pojawią się fachowi ratownicy, to właśnie nasze działania – polegające na przykład na zatamowaniu krwotoku czy prowadzenia akcji reanimacyjnej – mogą uratować komuś życie.

„Podręcznik pierwszej pomocy”, autoryzowany przez czołowe brytyjskie stowarzyszenia pierwszej pomocy, kompleksowo omawia wszystkie urazy, schorzenia i sytuacje, podczas których można udzielić pierwszej pomocy. Dowiemy się jak postępować m.in. z ranami i krwotokami, oparzeniami, ukąszeniami, złamaniami, zatruciami, skutkami wychłodzenia lub przegrzania. Nauczymy się, jak postępować z ofiarami wypadków drogowych, utonięć, porażenia prądem czy upadku z wysokości. A przede wszystkim jak ratować osobę, u której wypadek czy uraz spowodowały brak oddechu i zatrzymanie akcji serca.

Autorzy książki posługują się prostym, zrozumiałym językiem, a niemal każdą opisywaną sytuację ilustrują zdjęcia. Dzięki nim widzimy, jak np. wyciągnąć z ciała kleszcza albo jak postępować z niemowlęciem, które zadławiło się jedzeniem. Ale ambicje „Podręcznika pierwszej pomocy” są większe niż tylko nauczenie nas technik udzielania tej pomocy i pięknego bandażowania „w jodełkę”. Chodzi o to, abyśmy stali się kimś więcej – świadomymi swoich umiejętności i możliwości ratownikami przedmedycznymi, którzy temat niesienia pierwszej pomocy będą traktować kompleksowo. Ludźmi, którzy nigdy nie stracą głowy, wezwą karetkę pogotowia, po udzieleniu pomocy zapewnią poszkodowanemu bezpieczeństwo i spokój, zatroszczą się o jego mienie i będą monitorowali jego stan aż do przekazania w ręce fachowców. Sprostać temu wszystkiemu
to naprawdę duże wyzwanie dla każdego z nas.

Komentarzy: 4 dla “Pierwsza pomoc – temat zawsze na czasie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>