BlogStar -> Olgierd Łukaszewicz -> POLSKA CHOINKA NA JEDYNKĘ

POLSKA CHOINKA NA JEDYNKĘ

Anna Dymna, osoba o wielkim sercu, po raz kolejny przeprowadziła we współpracy z Polskim Radiem akcję Choinki Jedynki. Akcja polega na tym, że znane postaci ze świata kultury, sportu itp. stają przed sztalugami i wymyślają obrazy choinkowe. Nie liczy się talent, liczą się dobre chęci. Dzieła wędrują na aukcję dobroczynności. Reprezentując Fundację Artystów Weteranów Scen Polskich opiekującą się Domem Artystów w Skolimowie, pełen obaw o rezultat swego plastycznego natchnienia, podjąłem się zadania wyznaczonego konwencją spotkania. Tak, zaabsorbowany swoim problemem, poganiany świadomością, że muszę udać się na jubileusz 50-lecia pracy Janusza Szydłowskiego do Teatru Variete w Krakowie,  zapomniałem o obecności wielu ważnych osób dookoła i w skupieniu zmierzyłem się z bielą blejtramu.

Olgierd Łukaszewicz, Anna Dymna

Olgierd Łukaszewicz, Anna Dymna

Nienawykły do pędzla, szybko porzuciłem myśli o obrazie olejnym. Również przymiarki z flamastrem uświadomiły mi niewygodę pozycji. Wreszcie wyjąłem przyszły obraz ze sztalugi i położyłem na kolanach. Wiedziałem już, że pragnę narysować gołąbka pokoju, wynalazek Picassa, tyle że zamiast gałązki oliwnej, postanowiłem włożyć mu w dzióbek całą choinkę. Kiedy opowiedziałem o tym zamiarze Andrzejowi Halińskiemu, scenografowi, który pracował nieopodal, zwrócił mi uwagę, że gołąbek nie uniesie choinki.

P1230782

P1230792

P1230801

Zdziwiłem się… – na moim rysunku? – Wszystko jest możliwe. Przystąpiłem do rysowania szkicu, bo ręka nienawykła do posłuszeństwa, a w ogóle musiałem sobie uświadomić, jakich to linii potrzeba, aby opisać gołąbka w locie. Zamarzyło mi się, aby rysunek odznaczał się czystością kreski. Na załączonym tu obrazku, możecie Państwo stwierdzić, czy mój gołąbek jest podobny do ptaka i czy w ogóle fruwa.

P1230812

Skoro w kolędach śpiewamy o tym, że pokój ma zstąpić na ziemię, choinka jest dla mnie jego symbolem. Narysowałem jeszcze kilka gołąbków z choiną w dzióbkach, które, jak żywe samoloty, lecą za kordon zasieków do zrujnowanego miasta w lewej części obrazka. To miasto zniszczyła wojna. Pomyślałem, że to po prostu może być Aleppo, więc w rogu, po lewej stronie umieściłem uchodźców, a po prawej, na przeciwległym krańcu obrazka, kręci się karuzela. Takich karuzel na bożonarodzeniowych jarmarkach jest wiele w zachodniej Europie, a i w Polsce pojawia się ich coraz więcej, np. widziałem karuzelę we Wrocławiu wśród straganów i świerkowych płotów. Czesław Miłosz pisał kiedyś o takiej karuzeli w pobliżu płonącego Getta. Ten obraz, w wierszu „Campo di Fiori”, stał się  metaforą zobojętnienia na cierpienia narodów. Aby wzmóc efekt podziału na dwa światy dorysowałem las choinkowy, bo mimo obrazów w telewizji, wydaje mi się, że o cierpieniach ludności w Syrii myślimy o tym, jak o rzeczywistości za górami i lasami.

 

Pogrążony w swojej pracy, raptem usłyszałem nade mną głos sąsiadującego ze mną twórcy, który objaśnił reporterów, że był on w tych dniach w Aleppo i przywiózł przesłanie dzieci syryjskich do dzieci polskich, aby modliły się one o pokój w ich kraju. Dzieci na świecie są wszędzie takie same. Cierpią strach, głód, są okaleczane, ale Polska zamknęła oczy, a wielu polityków i przedstawicieli bardzo polskiej młodzieży postanowiło zamknąć Polskę w – jak to nazwali – Bastionie Europy. Dzieci pozostały za kordonem, cierpią w swoim mieście. Na obrazie mojego sąsiada widać przede wszystkim bomby spadające w dół. Obraz jest opowiedziany kolorem. Ja postanowiłem utrzymać czystość czerni i bieli i utrzymać się w konwencji rysunku. W lewym rogu narysowałem sfruwającego Anioła ze świecą pokoju, która nie gaśnie w podmuchach wiatru, bo na rysunku wszystko jest możliwe. Ta postać jest z chrześcijańskiej wzięta… katechezy. Dziś dla mnie bardzo nierealna, niesprawdzalna, bajkowa. W Polsce fruwa wiele Aniołów, ale żaden ze swym chrześcijańskim przesłaniem,  nie dotarł do polskich parafii, szybując za drogowskazem wypowiedzianym przez Papieża Franciszka. Wszelki kolor zastosowany na obrazku, w tej sprawie, byłby dla mnie niepotrzebnym gadulstwem. Zadanie wykonałem.

P1230809

Choinka jest umieszczona centralnie, ale jakoś niedokończona, nie ubarwiona, nie umajona, bo nie ma co się oszukiwać, w rozmowach o pokoju na świecie,  nie wystarczy nucić melodii kolędy, trzeba coś robić.

 

P1230816

Chwała Bogu na wysokościach, a na Ziemi, pokój ludziom… dobrej woli!

 

P1230807

A tej chyba brakuje… Czy ktoś ten obrazek zechce zakupić?… Obawiam się, że za chłodny i zbyt rzeczowy.

 

P1230823

P1230793

 

P1230781

 

P1230796

 

Fot: Beata Banasiewicz.

Jeden komentarz dla “POLSKA CHOINKA NA JEDYNKĘ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>