BlogStar -> Bartek Jędrzejak -> Polski Wersal

Polski Wersal

Obiecałem, że opowiem o miejscu, które mnie ostatnio najbardziej zaskoczyło. Ujęło swoja urodą, tajemnic, a i pomysłem. Obiecywałem, że pokaże jedyne miejsce na świecie, które, gdyby nie kalendarz, nigdy by nie powstało…

Nie ruszamy się za granicę Polski. To wszystko u nas. Jeśli będziecie mieli chwilę podczas wakacji, to gorąco polecam. Magiczne miejsce między Kielcami a Krakowem. Mniej więcej jakieś 60 km od obu z tych miast. To tak, żeby było sprawiedliwie:) Zamek Krzyżtopór.

Bartek Jędrzejak: Polski Wersal - BlogStar.pl

Budowla, a raczej ruiny, które mnie „powaliły”. Choć zdecydowanie bardziej powalająca jest historia tego miejsca. I tu pojawia się kalendarz. Bez niego się nie da. Jedyny zamek na świecie oparty na kalendarzu.

– 365 (dni w roku) – okienBartek Jędrzejak: Polski Wersal - BlogStar.pl

– 52 (tygodnie w roku) – komnat

-12 (miesięcy w roku) – sal wielkich paradnych i balowych.

– 4 (pory roku) wieże.

 Ruiny robią niesamowite wrażenie. 90% murów to oryginały. Mają ponad 400 lat. Zamek należał do rodziny szlacheckiej Ossolińskich. Właściciel Krzysztof Ossoliński zmarł rok po ukończeniu budowy, a jego rodzina mieszkała w zamku tylko przez 5 lat (od 1631 roku). Miała to być budowla, która świadczyła o potędze i bogactwie rodu Ossolińskich. I tak faktycznie było.

Bartek Jędrzejak: Polski Wersal - BlogStar.pl

Zamek Krzyżtopór do momentu wybudowania podparyskiego Wersalu, był największym i najbardziej okazałym w Europie. Potem konkurował z Wersalem. Choć ten pod Paryżem był zamkiem brudnym. Co to znaczy? Po prostu nie było w nim toalet. Nasz polski miał toalety, które w tamtych czasach były wyznacznikiem wielkiego luksusu.

Bartek Jędrzejak: Polski Wersal - BlogStar.pl

Bartek Jędrzejak: Polski Wersal - BlogStar.pl

I było luksusowo. Zamek ociekał złotem. W wieży, na jednym z pięter, w podłodze było akwarium. Bądź jak kto woli – w suficie piętro niżej. Jedni mieli pod nogami, a inni nad głową pływające rybki. W podziemiach zamku stajnie i najszlachetniejszej maści konie. Karmione z marmurowych żłobów. Żeby w stajniach było jaśniej, zamontowano przy każdym żłobem kryształowe lustro. W tym zamku konie jadły z marmurowych żłobów i przeglądały się w kryształowych lustrach.

Bartek Jędrzejak: Polski Wersal - BlogStar.pl

Krzyżtopór jest połączony 15 kilometrowym tunelem z rodzinnym Ossolinem. Podobno podziemia były wysypane solną. Dlaczego? W razie niebezpieczeństwa rodzina zbiegała do tunelu, zaprzęgano konie w sanie i, żeby było szybciej, saniami po soli, jak po śniegu. Przypomnę tylko, że sól nazywano wtedy białym złotem.

Bartek Jędrzejak: Polski Wersal - BlogStar.pl

Takich historii jest tam dużo. Czy prawdziwe? Nie wiem… Ale ruiny robią niesamowite wrażenie. Nie jestem sobie w stanie wyobrazić, jak wyglądał oryginał. I tak jak to w polskiej historii. Opuszczony, rozgrabiony przez Szwedów…

Bartek Jędrzejak: Polski Wersal - BlogStar.pl

Bartek Jędrzejak: Polski Wersal - BlogStar.pl

Nigdy już nie zostanie odbudowany. Specjaliści orzekli: „To są i będą ruiny. Nie odbudowujemy”. A szkoda… Moglibyśmy się pochwalić jednym z najpiękniejszych zamków w Europie… I turyści by przyjechali…:) I by się kręciło… Ale po co…? Przecież od kręcenia może się zakręcić w głowie…

Niech będą ruiny.

Bartek Jędrzejak: Polski Wersal - BlogStar.pl

I na koniec zagadka… Dlaczego Krzyżtopór? Nad bramą zamkową jest wielki krzyż i topór. Krzyż znak wiary, a topór część herbu rodziny Ossolińskich. Będziecie w okolicy – bardzo polecam!!!! Robi wrażenie!!!!

Bartek Jędrzejak: Polski Wersal - BlogStar.pl

A już za jakiś czas przedstawię Wam Rademenesa. Polskiego kota, na punkcie którego oszalał świat… Gwiazdy Hollywood, aktorzy z filmów Pedro Almodovara pokochali małego, czarnego, polskiego kota…. Za co? jeszcze trochę cierpliwości….

Do „zaczytania”….B

 

Komentarzy: 4 dla “Polski Wersal

  1. Gratuluję wynajdywania takich ciekawostek-Pan jest jedynym prezenterem pogody z taką inwencją:)

  2. Nietypowe, wyjątkowe mury. i miejsca …podziwiam talent do znajdowania takich skarbów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>