BlogStar -> Agata Nizińska -> Polskie kino niezależne hit czy kit?

Polskie kino niezależne hit czy kit?

14 stycznia 2013 roku w warszawskim kinie Luna odbyła się premiera filmu „Kanadyjskie sukienki”, młodego reżysera Macieja Michalskiego, który do swojej niezależnej produkcji napisał także scenariusz i skomponował muzykę.

Agata Nizińska: Polskie kino niezależne hit czy kit? - BlogStar.pl

fot. Baranowski Michał‚/AKPA

To refleksyjna opowieść o rozstaniu, tęsknocie, marzeniach o lepszym życiu, zarówno dla tych, którzy wyruszyli za ocean w poszukiwaniu szczęścia, jak i dla tych, którzy zostali w kraju, czekając na dolary i tytułowe kanadyjskie sukienki.
Historia opowiedziana z miłością i entuzjazmem, zaczerpnięta z lat dziecinnych i umiejscowiona w rodzinnym Sycewie, w latach 80.. Spokojne na pozór, trochę siermiężne życie tamtej epoki, nie było przecież pozbawione urody, ciepła domowego ogniska, kolorowych, wiejskich krajobrazów, cudownie kwitnących kwiatów. Film obfituje w wątki miłosne, komediowe, a nawet kryminalne. Pojawia się także postać wielkiej gwiazdy przedwojennego kina – Poli Negri – Apolonii Chałupiec i jej szmaragdowej biżuterii. Reżyserowi udało się namówić do udziału w filmie wielu znanych artystów. I tak w rolę tytułowej bohaterki Zofii (babci reżysera), która dzielnie prowadzi gospodarstwo i wychowuje dzieci podczas nieobecności męża pracującego w Kanadzie, wcieliła się – doskonała jak zwykle – Anna Seniuk. Wiejską elegantkę zagrała Ewa Kasprzyk, jej męża akordeonistę-uwodziciela Piotr Polk. Wokalizy wyśpiewywała urzędniczka pocztowa – Justyna Steczkowska. Ewa Kolasińska i Elżbieta Jarosik to dwie (rewelacyjnie zresztą zagrane) wiejskie sąsiadki. A Karolina Dryzner przejmująco zagrała rolę krzywdzonej przez męża, uzdolnionej muzycznie i głęboko nieszczęśliwej dziewczyny.

Agata Nizińska: Polskie kino niezależne hit czy kit? - BlogStar.pl

Wrażliwość, z którą zagrała tę postać, czyni z niej nową Karolinę Gruszkę , która dla mnie jest kwintesencją prawdy i autentyzmu scenicznego.
Na ekranie pojawili się także: Zofia Czerwińska, Wiktor Zborowski, Maria Winiarska.
Film Macieja Michalskiego to obraz pełen refleksji, który burzy mit Kanady mlekiem i miodem płynącej. Nie znaleźli bowiem szczęścia ani ci, którzy wyjechali za ocean w poszukiwaniu lepszej przyszłości ani ci, którzy czekali w Sycewie, bo jak mówi stare przysłowie – pieniądze szczęścia nie dają.

Warto obejrzeć „Kanadyjskie sukienki”, bo nie jest to film komercyjny. Jestem jednak pewna, że zainteresuje tę bardziej wymagającą i poszukującą część publiczności, która lubi trudniejsze i nietuzinkowe wyzwania.
Zdecydowanie polecam!!!

Komentarzy: 10 dla “Polskie kino niezależne hit czy kit?

  1. Jak jest taka obsada to na tym filmie na pewno nie można się nudzić. Na pewno go obejrzę

  2. Obsada filmu wydaje się całkiem ciekawa, zwłaszcza Anna Seniuk. Ostatnio sporo polskich filmów jest naprawdę dobrych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>