BlogStar -> Izabela Zwierzyńska -> Powidoki Powstania Warszawskiego

Powidoki Powstania Warszawskiego

W tym roku obchodzimy 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak sami na pewno zdążyliście zauważyć temat Powstania jest bardzo żywy w mediach i w kulturze. Muzeum Powstania Warszawskiego od dawna nie narzeka na brak odwiedzających, a na ekrany kin co chwilę wchodzi nowy powstańczy film. To samo dotyczy literatury, która nie pozostaje w cieniu oferując najróżniejsze
pozycje. Ostatnio widziałam na półkach m.in „Kobiety Powstania”. Idąc tym tropem wydźwięk Powstania dosłownie i w przenośni odbił się także w muzyce.

Ygor Przebindowski, doskonały muzyk, który jest autorem wielu realizacji muzycznych do spektakli, filmów, a także tworzący oprawę muzyczną programów Kuby Wojewódzkiego, wydał płytę pt. „Powidoki Powstania Warszawskiego”. Muzeum Powstania Warszawskiego, które objęło patronat nad płytą, określa ją tak: „To płyta z muzyką do “nienakręconego filmu”, “pamiętnik” o Powstaniu Warszawskim, „wyrwane kartki z kalendarza”, które stały się inspiracją do napisania muzycznych tematów”. Moim zdaniem płyta jest doskonała, słuchając jej można łatwo przenieść się w klimat tamtych lat. Liryczność, a zarazem klarowny temat świetnie wizualizują historię. Piszę o tym nie tylko dlatego, żeby zachęcić Was do przesłuchania płyty, bowiem miałam przyjemność wystąpić w teledysku do jednego z utworów.

Izabela Zwierzyńska: Powidoki Powstania Warszawskiego - BlogStar.pl

Jest nim kołysanka “Gęsiówka” – tragiczna, a zarazem urocza historia Powstańca targanego emocjami pomiędzy miłością do
dziewczyny, a miłością do ojczyzny. Bardzo miło wspominam cały plan, ponieważ część nagrywaliśmy w godzinach nocnych w kawiarni Antrakt, której wnętrza bardzo sprzyjają zatraceniu się w historii. Magia czasu, miejsca i naszego osobistego stosunku do sprawy zaangażowała nas w pełni. Mam nadzieję, że zarówno płyta jak i teledysk z moim udziałem przypadną Wam do gustu.

Izabela Zwierzyńska: Powidoki Powstania Warszawskiego - BlogStar.pl

 Teledysk:

http://youtu.be/7PHUYlE8Ync

Komentarzy: 7 dla “Powidoki Powstania Warszawskiego

  1. Witaj Iza :) jak wspominasz pierwszy rok na AT ? Będę tam zdawać i chcę wiedzieć ,co sądzisz o tej szkole ?Zdawałaś gdzieś jeszcze?

  2. Izabela Zwierzyńska

    Ja nie śpiewam 😉
    Igor Przebindowski jest bratem aktora Kuby Przebindowskiego i rzeczywiście Kuba nie występuje w teledysku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>