BlogStar -> Omenaa Mensah -> Pożegnanie matki króla rodu Asante w Ghanie

Pożegnanie matki króla rodu Asante w Ghanie

Często podkreślam swoje przywiązanie do kraju przodków, z którego pochodzi mój ojciec. Z racji mojej działalności charytatywnej w ramach Omenaa Foundation, na rzecz dzieci ulicy w Ghanie oraz krzewienia kultury afrykańskiej w Polsce, mam bliskie relacje z rodziną królewską najpotężniejszego rodu w Ghanie – Asante (również Aszanti), z którego sama pochodzę. Z tego powodu zostałam zaproszona niedawno na pogrzeb matki króla Otumfuo Nana Osei Tutu II Asantehene.

Pogrzeb w Ghanie - fot. Yaw Pare (12) Pogrzeb w Ghanie - fot. Yaw Pare (19) Pogrzeb w Ghanie - fot. Yaw Pare (22) Omenaa w Ghanie (1)

Pogrzeb matki władcy Asante to jedno z najważniejszych wydarzeń w Ghanie w ostatnich latach. W uroczystościach udział brali goście z całego świata, a wydarzenie relacjonowały najważniejsze media. Wśród zaproszonych osobistości byli m.in.: Kofi Annan – były sekretarz generalny ONZ, władze Ghany, a także Prezydenci i Ambasadorzy Państw z różnych kontynentów.

Pogrzeb w Ghanie - fot. Yaw Pare (13)

Pogrzeb w Ghanie - fot. Yaw Pare (16) Pogrzeb w Ghanie - fot. Yaw Pare (21)

Pochówki w Ghanie mają zupełnie inny charakter, niż pogrzeby w Polsce. Wprawdzie Ghanijczycy to także chrześcijanie, ale tego typu uroczystości przebiegają w bardziej radosnym tonie, więc nie brakuje tam żałobników proszących o łaski dla zmarłych tradycyjnymi śpiewami i tańcami. Inny niż w Polsce jest także dress code, gdyż stroje szczelnie zasłaniające ciało nie sprostałyby upalnemu klimatowi Afryki. Podobnie jak u nas, głównym kolorem obowiązującym na pogrzebie jest czerń, ale najbliższa rodzina zmarłego ubiera się w różne odcienie czerwieni, co dodaje lokalnego kolorytu temu wydarzeniu. Do pogrzebu matki Otumfuo Nana Osei Tutu II Asantehene przygotowywano się od dwóch miesięcy, a sama ceremonia trwała tydzień.

Pogrzeb w Ghanie - fot. Yaw Pare (7) Pogrzeb w Ghanie - fot. Yaw Pare (11) Pogrzeb w Ghanie - fot. Yaw Pare (5) Pogrzeb w Ghanie - fot. Yaw Pare (8)

Asante to dominująca grupa etniczna we współczesnej Ghanie. W średniowieczu tworzyła ona potężne imperium w Afryce Zachodniej. W czasach kolonializmu Asante był jednym z niewielu stanów afrykańskich, zdolnych stawić poważny opór europejskim imperialistom. W ostateczności ulegli oni Brytyjczykom, którzy w 1900 roku podbili królestwo i przemianowali je na Kolonię Złotego Wybrzeża. Dziś terytorium, które zajmują Asante, z powodu bogactwa lasów, ziem i minerałów (przede wszystkim złota), jest najbogatsze w kraju. To region administracyjny w granicach Ghany, na którym mieszka około 44% populacji tego państwa. Władcą Asante jest Asantehene. Obecny Asantehene Otumfuo Nana Osei Tutu II zajmuje to stanowisko od 1999 roku. Zanim je objął kształcił się w Londynie i Toronto. Asante mają znaczny wpływ na współczesną politykę Ghany. Dlatego pogrzeb matki króla był istotnym wydarzeniem nie tylko w Asante, ale także w całej Ghanie.

Pogrzeb w Ghanie - fot. Ola Ciurlik (12) Pogrzeb w Ghanie - fot. Ola Ciurlik (28) Pogrzeb w Ghanie - fot. Ola Ciurlik (7) Pogrzeb w Ghanie - fot. Ola Ciurlik (16) Pogrzeb w Ghanie - fot. Ola Ciurlik (1) Pogrzeb w Ghanie - fot. Ola Ciurlik (6) Pogrzeb w Ghanie - fot. Ola Ciurlik (5) Pogrzeb w Ghanie - fot. Ola Ciurlik (29) Pogrzeb w Ghanie - fot. Ola Ciurlik (24)

Uczestniczenie w uroczystościach rodu było dla mnie ogromnym zaszczytem i ważnym osobistym przeżyciem, dzięki czemu mogłam lepiej poznać niesamowitą kulturę rodu, z którego się wywodzę.

Omenaa w Ghanie (2)

Omenaa Mensah

Komentarzy: 3 dla “Pożegnanie matki króla rodu Asante w Ghanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>