BlogStar -> Aleksandra Mikołajczyk -> Selfie

Selfie

Na pewno wszyscy zdajecie sobie sprawę co to jest selfie, ale kilka słów wprowadzenia by się przydało. Dlatego po krótce przybliżę Wam historię tego „zagadnienia”. Zabawa w selfie zaczęła się w 1900 roku, kiedy to firma Kodak wyprodukowała przenośny aparat Kodak Brownie. Zazwyczaj tego typu zdjęcia robiło się w odbiciu lustrzanym. Pierwszą znaną osobą, nastolatką, która takie zdjęcia wykonywała była Księżna Anastazja Nikołajewna, która żyła w latach 1901-1918. Samo stwierdzenie selfie użyte zostało natomiast w 2002 roku przez internautę, który zrobił zdjęcie własnej twarzy i zamieścił komentarz, w którym tak właśnie to zdjęcie nazwał.

Selfie największą popularność zyskało na przełomie ostatnich lat. Zdjęcia robione smartfonami zamieszczali użytkownicy portalu Myspace, a później Facebook, ale szaleństwo rozpoczęło się wraz z rozwojem aplikacji, a teraz już medium społecznościowego – Instagram. Dzięki niemu, możemy upiększać zdjęcia kilkoma kliknięciami, nie używając do tego Photoshopa czy innego programu do obróbki zdjęć.

Aleksandra Mikołajczyk: Selfie - BlogStar.pl

Selfie z jedzeniem, zwierzakiem, w windzie, na siłowni, w toalecie, wannie… Selfie robimy wszędzie. Im bardziej pomysłowe tym większa oglądalność w kanałach social media. I do tego jeszcze ta mania układania ust w dzióbek… Jakie kierują nami pobudki do robienia sobie tego rodzaju zdjęć? (nie zaprzeczam, mam kilka takich produkcji na swoim koncie :) ) Skąd bierze się potrzeba, motywacja, publikacji selfie w Internecie? Chcemy zwrócić na siebie uwagę innych? Wynika to z chęci zaistnienia, pochwalenia się, czy z pychy? A może mamy o sobie i swoim wyglądzie zbyt duże mniemanie i chcemy pokazać wszystkim znajomym jacy jesteśmy piękni? Czy robienie selfie to tylko moda, której się poddajemy, czy pewnego rodzaju uzależnienie, zaburzenie? Dyskusja na ten temat trwa od lat.

Aleksandra Mikołajczyk: Selfie - BlogStar.pl

W moim przypadku pstrykanie tego typu zdjęć wzięło się z wykonywanej na co dzień pracy. Zdjęcia wykonuję głównie smartfonami, które testuję. Czasem nawet piszę podczas publikacji jaki jest to model telefonu, by pokazać odbiorcom jak działa aparat umieszczony w nim. Nie dokumentuję swojego życia robiąc selfie, nie mam takiej potrzeby. Wydaje mi się jednak, że takie fotki mogą również spełniać rolę promocyjną. Jak wiemy, dobre wykorzystanie swojego wizerunku w social mediach może korzystnie wpłynąć na promocję nie tylko własnej osoby, ale również firmy, którą się reprezentuje. Jednak czy akurat selfie jest najlepszą do tego metodą? Tutaj bym polemizowała. Z drugiej strony sama wykonuję czasem selfie i publikuję je by pozdrowić, czy uśmiechnąć się w taki sposób do znajomych. Puścić do nich przysłowiowe oko. 😉

Aleksandra Mikołajczyk: Selfie - BlogStar.pl

Zapraszam do obejrzenia rozmowy w „Pytanie na śniadanie”, podczas której rozprawiamy się z selfie Wink

Drodzy czytelnicy, a Wy robicie sobie zdjęcia? Jak zapatrujecie się na wykonywanie selfie i publikowanie ich w kanałach social media?    

Komentarzy: 3 dla “Selfie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>