BlogStar -> Anna Popek -> Studium Dominicanum

Studium Dominicanum

Pisałam Wam kiedyś, że rozpoczęłam kolejne studia podyplomowe. Uwielbiam tę atmosferę przygotowania, kupowanie nowych zeszytów , ostrzenie ołówków i oczekiwanie na coś nowego. Lubię słuchać wykładów, interesują mnie nauki humanistyczne, antropologia, kultura i historia. Poza celem – że się tak wyrażę -rozwoju intelektualnego, przyświeca mi inny- czysto praktyczny. Uważam, że osoby, które się uczą, dłużej pozostają młode i tę młodość widać gołym okiem. Sylwetka jest bardziej sprężysta, wyprostowana, a ciekawość w spojrzeniu odmładza twarz. Ubieramy się bardziej jak studentki, a mniej jak poważne matrony i interesujemy sprawami, które pozornie są zupełnie nieprzydatne, co dodaje nam wdzięku. Studium Dominicanum proponuje  rozważania na temat filozofii, teologii, metafizyki i religii. Zorganizowali je Dominikanie ze Służewia nad Dolinką i tam też w parafii Św. Dominika odbywają się zajęcia.

Anna Popek: Studium Dominicanum - BlogStar.pl

Samo miejsce – piękna aula ojca Woronieckiego -już pozwala oderwać nasze myśli od spraw codziennych. Przechodząc do niej przez zadrzewioną część ogrodu powoli zagłębiamy się w świat idei i pytań podstawowych, których wielu z nas nie zadawało sobie odkąd przestało być dziećmi. Ojciec Norbert, który zorganizował studium, zadbał o to, aby wykładowcy byli najlepsi i by udział w kursach nie tylko nas czegoś nauczył, ale skłonił do myślenia o istnieniu Boga w naszym życiu – czy jest nam potrzeby czy nie, jak Go postrzegamy, co o Nim myślimy i co myślimy o sobie.

Anna Popek: Studium Dominicanum - BlogStar.pl

W programie są też wykłady z historii kościoła – dostajemy więc do ręki narzędzie, które pomaga nam oddzielać ziarno od plew telewizyjnych dyskusji.  Na wykłady, które rozpoczynają się w soboty o 9, przychodzi ponad 100 osób. Przeważają lekarze, prawnicy jest spora grupa przedsiębiorców. To świetnie, że Ci, którym zupełnie w pracy takie tematy są nieprzydatne, biorą udział w zajęciach i chcą poszerzać swoje wiadomości. Niektórzy z nich pewnie przyszli tutaj pragnąc uporządkować swoje relacje z Bogiem, a może po to, by lepiej Go poznać. Ojciec Norbert z zadowoleniem zauważa, że na zajęcia przychodzi sporo pań domu.

Anna Popek: Studium Dominicanum - BlogStar.pl

W soboty zostawiają domy, dzieci pod opieka mężów i same zamiast do kosmetyczki z zeszytem pod pacha przychodzą tutaj.  Jest też duża grupa osób będących już na emeryturze, ale przychodzą też przedstawiciele wolnych zawodów. Na wykładach spotkałam Tessę Capponi Borawską – znaną autorkę książek o włoskiej kuchni i kulturze, żonę polskiego dyplomaty. Zachwycona była poziomem wykładów i widzę, iż bardzo skrupulatnie wszystko notuje.

Anna Popek: Studium Dominicanum - BlogStar.pl

W przerwach pomiędzy kolejnymi wykładami studentki sprzedają własnej roboty ciasta i napoje, więc pod względem kulinarnym te 8 godzin można jakoś przetrwać .

Anna Popek: Studium Dominicanum - BlogStar.pl

W mediach słychać narzekania, że nie ma polskich elit  i że brak autorytetów. Byliśmy narodem dość dobrze skolonizowanym – wiadomo historia i bieda. Ale właśnie w takich miejscach jak to, bez żadnych ekonomicznych zachęt i bez racjonalnych powodów, tworzy się atmosfera  umiłowania wiedzy i mądrości i wykuwa aktywna warstwa polskiej inteligencji. Ludzie, którzy potrafią analizować, stawiać pytania i wymagać logicznych odpowiedzi. Wiadomo, że tacy są trudniejsi  do rządzenia nimi, prawda? Ale dla siebie, swoich rodzin i dla kraju znacznie lepsi. Pamiętam, że w latach mojej młodości empik w Bytomiu organizował spotkania z ciekawymi ludźmi. Pasjami na nie chodziłam. Tam słuchałam profesora Krawczuka, Opackiego, tam grali Arbel i Strobel, mówiono o poezji antycznej i o innych niebanalnych sprawach. Do dzisiaj uwielbiam te klimaty i nie zmieniłam się chyba za bardzo, skoro i teraz na Studium Dominicanum odczuwam podobne jak wtedy – 20 lat temu – emocje.
Pewnie takie i podobne studia, spotkania i prelekcje odbywają się w całym kraju. Bierzcie w nich udział, jeżeli możecie.  A jeżeli nie możecie, sami je zorganizujcie. Zawsze coś z tej wiedzy  w Was pozostanie, wzbogaci i  na pewno zakiełkuje.

Komentarzy: 11 dla “Studium Dominicanum

  1. a dużo na tych wykładach o religii, bo jeśli więcej o filozofii ogólnie to może bym się skusiła

  2. Jak widać na naukę nigdy nie jest za późno! Fajne miejsce, szkoda że w warszawie…

  3. Pani to zawsze wynajdzie coś ciekawego :), może się skuszę na taki kurs… jeśli tam można Panią spotkać, to fajnie :)

  4. Ojciec Norbert to młody człowiek, a myslałem że taki starszy pan z niego będzie.

  5. Pani Aniu,bardzo Pania lbie i cenie jest Pani wyjatkowa osobowoscia,mam ogromna prosbe prosze dodawac wiecej przepisow kulinarnych,wszystkie mam juz wyprobowane czekam z utesknieniem na wiecej,mam nadzieje ze spelni Pani moja prosbe Ps pozdrowienia ze Szwecji

  6. Pani Aniu, u Pani zawsze równowaga, coś dla ciała a potem coś dla ducha :) chyba poznałam już sekret Pani piękna i pogody ducha. Zarówno cielesność (kuchnia, moda, uroda) jak i duchowość (nauka, podróże) trzeba traktować z takim samym namaszczeniem jak Pani.
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>