BlogStar -> Izabela Zwierzyńska -> Subiektywny przewodnik Izabeli vol.6

Subiektywny przewodnik Izabeli vol.6

Tym razem sporo interesujących pozycji.

Film „Mustang”, wciąż do obejrzenia w kinach. To koprodukcja międzynarodowa  (Francja, Turcja, Katar, Niemcy), w reżyserii debiutującej Deniz Gamze Ergüven. Historia z udziałem 5 prześlicznych dziewczyn, sióstr, które kończąc rok szkolny wesoło igrają z kolegami. Zapowiada się jak historia o inicjacji, kino młodzieżowe, a jednak opowiada historię o brutalnej prawdzie prowincjonalnej Turcji, która chyba jednak nie ma wiele wspólnego z otwartym, nowoczesnym Stambułem. Z filmu wynika bowiem, ze mimo współczesnej technologii, nowoczesnych gadżetów i mody, która dociera wszędzie kobieta nadal nie ma prawa głosu i jest niejako towarem. U mnie film wywołał skrajne emocje, płakałam ze śmiechu, ale niestety także ze smutku. Prosta historia, wspaniale ujęta. Absolutnie godne uwagi.

Spektakl „Niedźwiedź Wojtek” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. To tytuł na jaki czekałam z niecierpliwością. Znacie historię najsłynniejszego misia w wojsku? Maleńki niedźwiedź brunatny, odkupiony od perskiego chłopca przez polskich żołnierzy w Iranie w 1942r został najsłynniejszym kapralem Wojtkiem w historii. Żołnierze opiekowali się nim jak kolegą, dawali mu do picia piwo, częstowali pysznościami i w ten sposób niedźwiedź stał się kompanem do walki. Ponoć uwielbiał jazdę w wojskowych ciężarówkach i zapasy z żołnierzami. Jedna z opowieści głosi, że pomagał w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją artyleryjską podczas działań pod Monte Cassino. Autorem tekstu jest Tadeusz Słobodzianek, a w rolę niedźwiedzia wcielił się Michał Piela. Cudownie zresztą! Patrząc na aktora, widziałam niedźwiedzia.

izabela-zwierzynska_3778

Magazyn „Slow” to miesięcznik wyglądający niemal jak książka. Nie można go kupić w żadnym kiosku, ani empiku, ale można zamówić kurierem do domu. Artykuły na uważność i refleksję. O tym jak szybko dajemy się zwieść, by zamiast naprawić sprzęt – kupić nowy, o dobroczynnych pszczołach, o interesujących lalkach polskiej produkcji Horka Dolls i ze wspaniałymi zdjęciami. Przyjemna, inspirująca lektura – idealna do hamaka lub na koc na łące.

izabela-zwierzynska_3880 izabela-zwierzynska_3777 izabela-zwierzynska_3724 izabela-zwierzynska_3723

 Muzeum Sztuki Nowoczesnej, wystawa „Chleb i róże”, idealnym opisem wystawy jest tekst znajdujący się na stronie MNS-u: „Artyści od zawsze pytali o swój status i miejsce w społeczeństwie. Powszechne wyobrażenia na temat twórcy-outsidera na peryferiach życia społecznego, poszukiwacza utopii, celebryty sprzedającego prace za miliony czy też erudycyjnego nonkonformisty zabierającego głos w debacie publicznej ukształtowały wiele mitów na temat przywilejów i obowiązków artysty we współczesnym świecie”. Osobiście – przyjemnie było mi oglądać tę wystawę ze względu na różnorodność twórców, materii, przestrzeni i tematu. Bo niby wszystko oscyluje wokół jednego, ale na różne sposoby – niektórzy komentują wokół rosnących podziałów klasowych, inny wokół kryzysu ekonomicznego lub zobowiązań wobec klasy proletariackiej, jeszcze inny dyskutują o izolacji i niezależności artysty. Recz warta uwagi, niestety zniknęła już z dawnego centrum meblowego EMILIA… :(

izabela-zwierzynska_3781

​Izabela Zwierzyńska

 

Komentarzy: 3 dla “Subiektywny przewodnik Izabeli vol.6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>