BlogStar -> Izabela Zwierzyńska -> Subiektywny Przewodnik Izabeli

Subiektywny Przewodnik Izabeli

Co warto, a czego nie, czyli subiektywny przewodnik Izabeli. Jeśli zastanawiacie się, co począć z wolnym wieczorem, jak go zagospodarować – zwłaszcza że od niedawna są one bardzoooo długie, przychodzę Wam z pomocą. Najpierw musicie się zastanowić, ile w Was drzemie energii? Czy jesteście smutni, czy weseli i czy jest ktoś, kto dotrzyma Wam towarzystwa. Pomysłów jest wiele. Poczynając od tych w wersji home lub home delux: proponuję wieczór z książką (np. Iwaszkiewiczem lub Mrożkiem w odświeżeniu), herbatą, grzanym piwem lub winem i kocem. O aromat niech zadba świeczka o zapachu jabłka z cynamonem, bo Święta, jak donoszą ozdoby na Krakowskim Przedmieściu, już lada chwila! W razie zmęczenia materiału można oddać się gotowaniu i pieczeniu, by potem zaprosić znajomych.

Jest jednak kilka alternatyw outdoorowych na wspaniałe spędzenie wieczoru. W moim przewodniku proponuję 2 opcje: kino lub teatr. Zacznijmy od kina. Widziałam ostatnio dwa filmy, które polecam – polski i zagraniczny z polskim akcentem. „Wenus w futrze” w reżyserii Romana Polańskiego z piękną Emmanuelle Seigner to majstersztyk humoru, zaskakującej akcji i groteski.

Izabela Zwierzyńska: Subiektywny Przewodnik Izabeli - BlogStar.pl

 Objętość czasu, miejsca i akcji może się podobać lub nie, ale jeśli polubiliście „Rzeź”, będziecie oczarowani. Kolejny film na mojej subiektywnej liście to „Bilet na księżyc” – nowa produkcja Jacka Bromskiego z m.in. Mateuszem Kościukiewiczem i Anną Przybylską, która promuje swoją osobą film na plakatach.

Izabela Zwierzyńska: Subiektywny Przewodnik Izabeli - BlogStar.pl

Nie miejcie jednak złudzeń – nie gra głównej roli, właściwie pojawia się bliżej końca filmu – i bardzo dobrze. Dlaczego? Anna Przybylska jest nowocześnie przepiękna i jakoś nie pasowała mi do tego filmu. Akcja toczy się w Polsce lat 70.. Mnie urzekła zarówno historia, jak i cała produkcja, dlatego uważam, że warto to zobaczyć.

Jeśli jednak pragniecie spędzić czas w teatrze, mam także dla Was kilka propozycji. Numer 1 – to w 100% „Milczenie o Hiobie” w reżyserii Piotra Cieplaka w Teatrze Narodowym.

Izabela Zwierzyńska: Subiektywny Przewodnik Izabeli - BlogStar.pl

Nie jest to spektakl rozrywkowy, bardziej skłaniający do refleksji i przeżywania zarówno w trakcie, jak i po spektaklu. Ciekawa obsada, m.in. Wiktoria Gorodeckaja, której jestem fanką, Dominika Kluźniak, Zbigniew Zamachowski, Tomasz Sapryk, Cezary Kosiński… Muzyka na żywo, a właściwie dźwięki, prosta scenografia i interesujące prowadzenie narratora. Warto zobaczyć.

Dziwne uczucia wzbudza we mnie spektakl „Anna Karenina” w Teatrze Studio.

Izabela Zwierzyńska: Subiektywny Przewodnik Izabeli - BlogStar.pl

Foto: Krzysztof Bieliński

Tytułową Annę gra Natalia Rybicka, która jednak mi na Kareninę nie pasuje. Pamiętajcie jednak, że mój przewodnik jest bardzo subiektywny i nie mam w sobie nic z krytyka, ani wiedzy, ani doświadczenia! Dobre w spektaklu jest przełamanie konwencji bogatej Rosji i przełożenie problemów w sztuce na te bliżej aktualnych. Całość przyjemna z cudowną muzyką przygotowaną przez Igora Przebindowskiego.

Jeśli ktoś lubi angielski humor i zabawę słowem, zachęcam do obejrzenia „Łysej śpiewaczki”, również w Teatrze Narodowym.

Izabela Zwierzyńska: Subiektywny Przewodnik Izabeli - BlogStar.pl

Panie: Anna Seniuk, Ewa Wiśniewska i Beata Fudalej znakomite! Choć nie jest to bliskie mi „poczucie” teatru to spektakl darzę szacunkiem i wiem, że może się bardzo podobać.
Co odradzam? Na pewno „Molly i Bloom” wg. Joyce’a w realizacji Teatru Scena Prezentacje. Ani przestrzeń, ani aktorstwo, ani dialogi nie spotkały się ze mną w bliższym porozumieniu. Po prostu wyszłam zawiedziona. I to by było chyba na tyle… Niebawem wybieram się na „Anioły w Ameryce” i jestem tym faktem bardzo podekscytowana.

Komentarzy: 11 dla “Subiektywny Przewodnik Izabeli

 1. Pani Izo,bardzo ciekawią mnie teksty i piosenki jakie mówiła Pani na egzaminie do Akademii Teatralnej.Mogłaby Pani napisać co Pani mówiła i śpiewała? :)
  Pozdrawiam serdecznie

 2. Warszawa daje wielkie możliwości, niestety, nie wszędzie jest tak dobrze. Ale sa kina:) i nas także.

 3. Izabela Zwierzyńska

  Co do Łysej śpiewaczki, jest to świetny spektakl, bardzo dobrze zrealizowany i zagrany dlatego bardzo się cieszę, że ma swoich fanów,.
  Rzeczywiście odkąd studiuje w AT oglądam więcej 😉 ale nie wiem jak to się rozkłada w ilości… Na pewno min 1lub 2 w tygodniu jestem w kinie lub teatrze.
  Remo, bardzo Ci polecam spektakl Tango w Teatrze Narodowym na którym byłam dzisiaj. Genialny Marcin Hycnar!!! I nie tylko… Koniecznie trzeba zobaczyć.

 4. ambitnie! a może z teatralnych coś lżejszego możesz polecić, bo do tych póki co mnie nie przekonałaś a chciałabym iść do teatru

 5. ja byłam po ogromnym wrażeniem Łysej śpiewaczki, bardzo mi się ta sztuka podobała, ale zgadzam się z opinią o Annie Kareninie

 6. pomocne, choć nie do końca się zgadzam z opinią o Annie Kareninie – dla mnie Natalia Rybicka super!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>