BlogStar -> Anna Popek -> Świętokrzyskie

Świętokrzyskie

Od kilku lat w czerwcu dość intensywnie zwiedzam Świętokrzyskie. Wiąże się to z koncertem Sabat Czarownic, który  na początku kalendarzowego lata odbywa się w malowniczym kieleckim amfiteatrze Kadzielnia.

Anna Popek: Świętokrzyskie - BlogStar.pl

Chcemy pełniej pokazać widzom Dwójki w jak ciekawym regionie się spotykamy, dlatego z kamerą zaglądamy w zakątki niezwykle ciekawe a położone z dala od typowych tras turystycznych –  pokazujemy prawdziwe perełki , miejsca ważne historycznie, gospodarczo  czy po prostu piękne. Zakochałam się  w tej części Polski, bo jako miłośnik fantasy odnalazłam tam pożywkę dla mojej wyobraźni karmionej Sapkowskim, Grzędowiczem, Tolkienem czy Martinem i jego „Grą o Tron”. Np taki Bodzentyn- wczesnośredniowieczne miasto z rozległymi  ruinami gotyckiego zamku wybudowanego przez Kazimierza Wielkiego.

Anna Popek: Świętokrzyskie - BlogStar.pl

Usadowiony na lekkim wzniesieniu z jednej i na stromym  brzegu rzeki Psarki  z drugiej strony, otoczony gęsto  lasem akacji nad którym krążą chmary wron. Prócz ich krakania tylko cisza zamknięta pomiędzy murami dawnego zamku. Pobyć tam, tak po prostu, to już przygoda. Opodal kościół, w którym znajduje się piękny drewniany ołtarz przywieziony z Krakowa.  Na marginesie w Bodzentynie nabyć można słynny bodzentyński chleb, którego  dawną recepturę zarejestrowano i wg niej starannie wypiekane są krągłe złote bochenki. Stamtąd koniecznie musicie jechać do Wiślicy. Jak to się stało, że ja- polonistka  po 30tce :) – nie byłam w mieście, gdzie znajduje się dom Jana Długosza! Ale zanim do niego dojdziemy muszę wspomnieć o tym, że Wiślica była  stolicą państwa Wiślan. I to tutaj prawdopodobnie odbył się pierwszy chrzest Polski! W 880 roku Wiślanie zostali ochrzczeni na co jest dowód –ponad czterometrowej średnicy misa chrzcielna , która teraz znajduje się w podziemiach kolegiaty. W  ołtarzu kościoła  zaś figura przepięknej Madonny Łokietkowej, tym różniąca się od innych, że serdecznie się uśmiecha. Proboszcz parafii zdradził mi, że figurka słynie z cudów zwłaszcza tych, dotyczących zdrowia dzieci. A co do Długosza, to tutaj w Wiślicy uczył on  synów Kazimierza Jagiellończyka, ale chyba zbyt często korzystał z rózgi, bo później  omijali oni to miasto szerokim łukiem. Dom, w którym pobierali lekcje stoi do dziś dnia.  Dla dzieci może być interesujący park miniatur w Krajnie, gdzie ładnie wyeksponowano najciekawsze zabytki europejskie w miniaturze jest tu np. Krzywa Wieża z Pizy i Bazylika św. Piotra .Na miejscu jest też bardzo dobra restauracja turystyczna z domowymi pierogami i przystępnymi cenami.

Anna Popek: Świętokrzyskie - BlogStar.pl

Należałoby też zajrzeć do Pińczowa, który słynie z przepysznych dżemów i powideł oraz smacznych soków. Przez pagórkowaty teren wije się czysta rzeka, z pagórków spoglądają budowle wznoszone  jeszcze wtedy, gdy ludzie potrafili dostroić piękno architektury do piękna krajobrazu. A to wszystko rzut beretem z Warszawy, zresztą z innych części Polski także jest dobry dojazd. Poza wszystkim , skoro piszę ten tekst tuż przed Nocą Świętojańską -podobno tutaj najpiękniej kwitną kwiaty paproci.

Zdjęcia: Janusz Wiechowski

Komentarzy: 13 dla “Świętokrzyskie

  1. podobno, zamek Bodzenty został zniszczony, natomiast ten postawił Kazimierz. Ale jeśli są watpliwości ,trzeba sprawdzic,pozdrawiam ap

  2. Zamek nie został wybudowany przez Kazimierza wielkiego!!!!!!
    Pierwszy zamek wybudował biskup krakowski BODZANTA – założyciel miasta, lecz dość szybko uległ zniszczeniu. Budowę następnego rozpoczął biskup Florian z Mokrska……

  3. i smacznie i pięknie czyli coś dla ciala i coś dla ducha! Fajnie, uwielbiam takie teksty, bo wiele uczą.

  4. kazdy w podstawówce ma wycieczke na Łysą Górę ……nie ma to mieć korzenie czarowniccccccccccccy z Łysej Góryyyyy .Pozdrawiam :))))))))))

  5. pochodze z Tych stron…….kazdy w podstawówce ma wycieczke na Łysą Górę ……nie ma to mieć korzenie czarowniccccccccccccy z Łysej Góryyyyy .Pozdrawiam :))))))))))

  6. Dziś zlatują do Kielc czarownice na coroczny Sabat Czarownic 😉 Tyle dawki magii tylko w Kielcach 😉 Fajnie, że tu mieszkam 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>