BlogStar -> Bartek Jędrzejak -> W Polsce będzie jak w Hiszpanii, czyli fala upałów

W Polsce będzie jak w Hiszpanii, czyli fala upałów

Uwaga!!! Dołączamy do elitarnego grona. W Polsce będzie jak w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Francji. Czyli? Upały. Najpierw w na półwyspie iberyjskim temperatury ponad 40 stopni Celsjusza. Potem Francja i Niemcy. Teraz czas na nas. Polska już dostała się pod wpływ układu wysokiego ciśnienia. Płynie do nas gorące, zwrotnikowe powietrze z Afryki. Przed nami fala upałów. Już jutro temperatura do 30 stopni Celsjusza. A w weekend słupki rtęci przekroczą 30-stkę. Najwyższa temperatura na południu w weekend nawet 35 stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura, która w pełnym słońcu poszybuje powyżej 40. to szczególny moment dla naszego organizmu. Najlepsza, dla funkcjonowania człowieka to 36,6 stopnia Celsjusza. Wyższa temperatura może doprowadzić do przegrzania, udaru cieplnego, a w konsekwencji do śmierci. Z upałami nie ma zabawy. Ciepło atakuje nas z zewnątrz i od środka.

 

Bartek Jędrzejak: W Polsce będzie jak w Hiszpanii, czyli fala upałów - BlogStar.plDlatego nasz organizm jest tak inteligentny, że sam potrafi się chłodzić. Jednak czasem trzeba mu pomóc. W upalne dni, podobnie jak w gorącej saunie, jesteśmy w stanie wypocić nawet 10 litrów wody. A jest czym się pocić. W skórze człowieka są 2 miliony cholernie wydajnych gruczołów potowych. Głównie na dłoniach, stopach…. i na nieszczęście pod pachami:) Pot parując, chłodzi człowieka. Jednak to nie tylko woda. Z potem tracimy bardzo cenne dla naszego organizmu sole mineralne i potrzebne do życia pierwiastki. To wszytko powoduje, że krew, dodatkowo bez wody, staje się niesamowicie gęsta. Serce ma duży problem, żeby „pompować” i rozprowadzać ją po organizmie. Mocno przyspiesza i ciężko pracuje. Niedotleniona krew to niedotleniony mózg. I koło się zamyka. To woda podczas upałów zapobiega zgęstnieniu krwi. Skoro wypacamy wodę zużywając ją do chłodzenia, to organizmowi w upalne dni tej wody trzeba jak najwięcej dostarczać. Dlatego dużo pijemy. Pijemy cały czas. Nie wielkimi łykami butelkę na raz. To też zaburza gospodarkę organizmu. Pijemy przez cały dzień wolno, co kilkanaście minut kilka łyków. I tak ile się da. Po pierwsze cały czas dostarczamy organizmowi tak potrzebnej wody, po drugie organizm przyzwyczaja się, że dostaje wodę na bieżąco. Nie gromadzi jej, a co za tym idzie, nie puchniemy. 

Każdy!!!! Obowiązkowo przez najbliższe dni ma przy sobie butelkę z wodą. Jak się da, to nie jedną… Obowiązkowo dzieci i osoby starsze. Pijemy do 3 litrów wody dziennie.

 
Osoby otyłe są bardziej narażone na poważne problemy podczas upałów. Gęsta krew nie może przedostać się przez warstwę tkanki tłuszczowej. Z kolei osoby chude szybciej tracą wodę z organizmu. PAMIĘTAMY!!!! Czapki na głowy, okulary przeciwsłoneczne, kremy z filtrem. 
Słońce i upały dają wiele wakacyjnej radości, ale są też bardzo niebezpieczne, zabójcze. Kochani głowa na karku. W gorące dni bawcie się 
dobrze i bezpiecznie… 

Bartek Jędrzejak: W Polsce będzie jak w Hiszpanii, czyli fala upałów - BlogStar.pl
I jeszcze jedno. Samochód pozostawiony w taki upał na parkingu w godzinę potrafi się nagrzać do 60 stopni Celsjusza. To jak piekarnik… Pamiętajcie o tym!!!!!!!!

Komentarzy: 2 dla “W Polsce będzie jak w Hiszpanii, czyli fala upałów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>