BlogStar -> Mariola Bojarska-Ferenc 50+ -> Wiedza, którą trzeba posiadać. Udary po raz trzeci 3

Wiedza, którą trzeba posiadać. Udary po raz trzeci 3

Kochani, dziś trzeci mój wpis dotyczący udaru mózgu. Dziś jest dzień szczególny, bo właśnie 29 października obchodzimy Światowy Dzień Udaru Mózgu – kto jeszcze przyłączył się do akcji przypominającej o tym możecie zobaczyć na naszym portalu.

Wracając do samej przypadłości. Przyczyną udaru jest uszkodzenie lub zablokowanie naczynia krwionośnego doprowadzającego tlen i substancje odżywcze do mózgu. W efekcie następuje odcięcie części mózgu od dopływu tlenu i jego obumieranie.

 Rozróżniamy dwa rodzaje udarów:

  1. udary niedokrwienne
  2. udary krwiotoczne

 Udary niedokrwienne stanowią zdecydowaną większość, aż około 80% wszystkich udarów. Przyczyną ich jest zamknięcie naczynia krwionośnego. Sytuacja taka może wystąpić np. kiedy skrzepliny powstałe w sercu na skutek arytmii, takiej jak np. migotanie przedsionków, przedostaną się wraz z krwią do mózgu i zablokują jedną z tętnic.

Udary krwiotoczne występują znacznie rzadziej. Potocznie zwane są wylewami. Dochodzi do nich na skutek uszkodzenia ściany naczynia krwionośnego i wydostania się krwi do mózgu.

 Mariola-Bojarska-Ferenc_0007

ŚWIATOWY DZIEŃ UDARU MÓZGU

Światowy Dzień Udaru Mózgu obchodzony co roku 29 października, został ustanowiony przez Światową Organizację Udaru Mózgu (World Stroke Organization) w celu uświadamianie społeczeństw, że udar mózgu jest bardzo groźną chorobą, trzecią, co do częstości, przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałego kalectwa wśród osób dorosłych. Szacuje się, że jeden na sześciu mieszkańców Ziemi będzie mieć udar mózgu podczas swojego życia. Tego dnia na całym świecie specjaliści z dziedziny neurologii, rehabilitacji i innych środowisk medycznych spotykają się i nagłaśniają problem udaru podczas specjalnych akcji, happeningów, zjazdów oraz konferencji. Wydarzenia związane z obchodami Światowego Dnia Udaru Mózgu mają na celu nie tylko edukację i uświadamianie zagrożenia tą chorobą, ale także wskazanie na możliwości profilaktyki oraz konieczność propagowania zdrowego trybu życia jak również na potrzebę organizacji szybkiej diagnostyki i pomocy medycznej.

INICJATOR AKCJI: Stowarzyszenie „Udarowcy –Liczy się wsparcie”

Stowarzyszenie „Udarowcy – liczy się wsparcie” powstało we wrześniu 2012 roku w Bydgoszczy. Jego celem jest edukacja w zakresie tematyki udarów mózgu i prewencji chorób układu krążenia oraz udzielanie specjalistycznej pomocy w leczeniu i fizjoterapii osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych, zwłaszcza z powodu chorób neurologicznych. Stowarzyszenie pragnie upowszechniać w społeczeństwie wiedzę odnośnie czynników ryzyka, objawów udaru mózgu oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Więcej informacji na: www.udarowcy.com.pl

Dzisiaj na Pasażu Wiecha w Warszawie,  z udarem rozprawił się Przemek Saleta w walce na ringu :). Zobaczcie walkę :)

saleta_vs_udar saleta_vs_udar2 saleta_zwycieza_udar TMK_3738

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>