BlogStar -> Anna Popek -> Za co kobiety trafiają za kraty?

Za co kobiety trafiają za kraty?

W grudniu zostałam zaproszona do więzienia. Zaproszenie było dość zaskakujące, zaczęło się niewinnie – od pomysłu, by przygotować książki dla więźniarek osadzonych w Areszcie Śledczym na Grochowie w Warszawie. Potem pojawił się pomysł, aby tam pojechać osobiście, zawieźć książki i spotkać się z osadzonymi. Pojechałam więc z kamerą „Pytania na śniadanie”

Anna Popek: Za co kobiety trafiają za kraty? - BlogStar.pl

Pomyślałam, że kobiety, które siedzą w odosobnieniu mogą potrzebować kosmetyków i kogoś, kto im opowie, jak ich używać. Drogerii internetowej Mistic nie trzeba było długo namawiać, by przekazała kilkadziesiąt zestawów kosmetyków, firma Vippi, którą wypatrzyłam w Nowym Showroomie dołożyła śliczne poduszki – przytulanki, TVP przekazało słodycze i tak wyposażona wyruszyłam na Grochów. Oddział, na który nas wpuszczono, przeznaczony był dla osadzonych za lżejsze przestępstwa, kobiety mogły więc swobodnie poruszać się pomiędzy celami.

Anna Popek: Za co kobiety trafiają za kraty? - BlogStar.pl

Spotkałyśmy się w świetlicy – wyglądała tak, jak świetlice w dawnych podstawówkach. Kobiety schodziły się powoli, trochę nieśmiało, choć z zaciekawieniem. Kiedy zobaczyły, że naprawdę czeka na nie prawdziwa charakteryzatorka z TVP – a podjęła się tego zadania Danuta Godzisz – doświadczona i niezwykle ciepła osoba – ustawiły się w kolejce. Podczas make-upu pytałam za co tu trafiły. Wiem, że opowiadając mi swoje historie – więźniarki mogły się nieco wybielać, ale zaskoczyło mnie jednak to, za jakie błahe rzeczy można trafić za kratki. Jedna z kobiet np. nie spłaciła raty kredytu w wysokości 3 tys. złotych, który to kredyt wzięła na remont mieszkania. Dodatkowo wzięła telefon dotykowy i też nie spłacała rat. Ponoć pod jej dom w niewielkiej wiosce w okolicach Żywca przyjechały cztery radiowozy i została wyprowadzona pod eskortą. W domu został dwuletni syn z czterokończynowym porażeniem mózgowym i czteroletnia córka z astmą. Dzieci są teraz pod opieka jej mamy i konkubenta, ale Helena – tak ją nazwijmy – czeka z nadzieją na to, że dadzą jej dozór elektroniczny czyli bransoletkę na rękę. Dzięki niej będąc pod dozorem policyjnym, będzie mogła wrócić do domu.

Anna Popek: Za co kobiety trafiają za kraty? - BlogStar.pl

Inna – młoda dziewczyna – nazwijmy ją Kinga – odsiadywała kilkuletni wyrok za napad. Pytałam, jak to było – przyznała, że była to głupota i nigdy by już tego nie zrobiła. Napadła na sklep spożywczy, zabrała jakieś rzeczy, ale przy okazji ugodziła nożem właścicielkę sklepu, która próbowała bronić mienia. Dodam, że dziewczyna także zostawiła w domu małe dziecko, którym opiekuje się matka. Inna pobiła siostrę, ale tak naprawdę to nie pobiła, bo siostrę pobił jej narzeczony, ale że narzeczony jest synem burmistrza, to lepiej było, aby siedzieć poszła siostra. Najbardziej cierpi matka obu dziewczyn – ciągle płacze. Inna prowadziła sklep i siedzi za oszustwa – w domu trójka dzieci, młodsze myślą, że mama jest za granicą.

Anna Popek: Za co kobiety trafiają za kraty? - BlogStar.pl

Dramaty, samotność, rozpacz, beznadzieja, a czasem wręcz przeciwnie – chęć zmiany, wiara w to, że kara oczyści i pozwoli zacząć na nowo. Kiedy wychodziłyśmy, dziewczyny chwyciły poduszki, które przywieźliśmy dla ich dzieci, przytuliły się do nich i powiedziały, że nie oddadzą. Potrzeba ciepła i czułości jest w każdej z nas bez względu na to, w jak trudnym położeniu jesteśmy. Często ta właśnie czułość, miłość i ciepło pozwala nam odkrywać w sobie całe pokłady dobra, które – jak wierze- są w każdym z nas.

Anna Popek: Za co kobiety trafiają za kraty? - BlogStar.pl

Pisząc ten tekst trafiłam na ciekawy blog, które prowadzą więźniarki z Grochowa. Zajrzyjcie TU – zaskoczy Was jak można odnajdywać człowieczeństwo w każdej sytuacji.


Kochani relację można zobaczyć na stronie „Pytania na śniadanie” z datą 24.12.2014 roku.

 

Komentarzy: 6 dla “Za co kobiety trafiają za kraty?

  1. Magda często kobiety które siedzą w więzieniu zostały skazane np. Za to ze bronił swoje dzieci przed pijanym i niebezpiecznym ojcem , co niestety miało tragiczny skutek. Nie można ich z góry oceniać bo nie wiemy jaki był ich los .

  2. Pani Aniu,
    Pani ma takie dobre serce, to piękne co pani zrobiła dla tych kobiet ale…. ja jestem za pomocą samotnym matka w domach do których muszą uciekac ze swoich – im bardziej przydałaby się taka wizyta z kosmetykami – one nie popełniły przestępstwa… życie i okrutny maz zmusił ich do tułaczki – im trzeba pomagać!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>