BlogStar -> Robert Moskwa -> „Za karę nie pójdziesz na trening!”

„Za karę nie pójdziesz na trening!”

Jestem trenerem karate od wielu lat i wiele razy byłem świadkiem sytuacji, kiedy rodzice w ten właśnie sposób „motywowali” swoje pociechy do lepszej pracy… w szkole.
W ten sposób uderzają w to, co dla każdego z nas, a dla dziecka w szczególności, najważniejsze: w pasję. Niszczą coś, co powinno być pielęgnowane z największą troskliwością.

IMG_5422
Dlaczego nigdy nie przyszło im do głowy, aby powiedzieć swemu dziecku: „za karę nie pójdziesz do lekarza!”… ? Może dlatego, że nasza zachodnia kultura widzi wielką potrzebę chodzenia do lekarzy, ale już zdecydowanie mniejszą potrzebę działań, które by nas przed wizytami u lekarzy chroniły. Leczenie – TAK. Profilaktyka – niekoniecznie…

Rozumowanie rodzica jest niby proste i logiczne: „teraz Krzysiu ma dużo nauki. Każda godzina się liczy. Nawet te dwie godziny tygodniowo poświęcane do tej pory na treningi. Ale jak już wszystko pozalicza, to wróci”. Niestety, Krzyś najczęściej już nie wraca, a dwie-trzy niby zaoszczędzone godziny są godzinami zaoszczędzonymi tylko pozornie. Do tego w dziecku narasta frustracja. Same straty.

IMG_4814
Mózg – tak jak mięsień – nie jest w stanie pracować cały czas na 100%. Mózg – tak jak mięsień – potrzebuje czasu na regenerację. Najlepsza regeneracja dla mózgu, to aktywność fizyczna. Kiedy wreszcie to zrozumiemy?

IMG_4565
Pozytywne nawyki (również pasję) trzeba wzmacniać, utrwalać i dbać jak o najdelikatniejszy kwiat. Dorośli ludzie z pasją, to rzadkość, a co dopiero dzieci. Gdy więc dostrzeżesz w swym dziecku ten unikalny dar, dbaj o niego. Nie czyń z niego przedmiotu rodzicielskiego handlu.

IMG_5138

Robert Moskwa

Komentarzy: 3 dla “„Za karę nie pójdziesz na trening!”

  1. zgadzam się z panem. Moje dzieciaki grają na instrumentach i nie wyobrażam sobie karać ich w ten sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>