BlogStar -> Aleksandra Mikołajczyk -> ZAKOPIAŃSKI MARATON KONFERANSJERSKI

ZAKOPIAŃSKI MARATON KONFERANSJERSKI

Druga edycja 12h SLALOM MARATON ZAKOPANE 2016 odbyła się ostatniego dnia stycznia na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem. Celem Maratonu była próba pobicia ustanowionego w 2015 r. Rekordu Polski w 12-godzinnej drużynowej jeździe non-stop na nartach po ustawionym slalomie. Podczas zawodów zbierano też fundusze dla Fundacji Handicap-Zakopane na organizację całorocznych treningów sportowych dla osób niepełnosprawnych z region zakopiańskiego. Podczas całej imprezy z głośników dochodził mój głos, ponieważ miałam okazję prowadzić i komentować całe to wydarzenie.

ola_mikolajczyk

SPORTOWY I KONFERANSJERSKI MARATON

 Druga edycja 12h SLALOM MARATON ZAKOPANE odbyła się 31 stycznia 2016 na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem. Celem sportowym imprezy była próba pobicia ustanowionego w 2015 r. Rekordu Polski w 12-godzinnej drużynowej jeździe non-stop na nartach po ustawionym slalomie. 30 osobowa drużyna, której kapitanem była utytuowana narciarka alpejska Małgorzata Tlałka-Długosz, Prezes Fundacji Handicap, o godz. 9:15 rozpoczęła swoje zmagania z rezutatem z 2015 roku, który wynosił 558 km. Tę wyjątkową, nietuzinkową drużyną podejmującą to niecodzienne, trudne wyzwanie był TEAM ZAKOPANE – Mistrzowie Polski, kadrowicze, reprezentanci Polski w narciarstwie alpejskim, najlepsi aktywni narciarze z różnych lat, związani z Zakopanem, w bardzo dobrej formie i doskonałej kondycji fizycznej. W tym roku do mistrzowskiej drużyny dołączył wyjątkowy narciarz Bartłomiej Mrozek, który zjeżdżał z góry na monoski w pozycji siedzącej (monoski to specjalistyczny sprzęt przeznaczony dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku i uprawiających narciarstwo alpejskie).

Ja w tym czasie w wyśmienitej kondycji psychicznej wraz z Czesławem Fluderem rozpoczęliśmy nasz maraton konferansjerski i przez następne 12 godzin komentowaliśmy poczynania narciarzy, zagrzewaliśmy ich do pokonywania własnych słabości i mobilizowaliśmy do tego, by udało im się pobić zeszłoroczny rekord.

ola_mikolajczyk1

CELE WYDARZENIA

 Organizatorzy drugiej edycji 12 h Slalom Maraton Zakopane 2016 postawili sobie do zrealizowania kilka celów. Pierwszym z nich był cel sportowy – była to próba (zresztą udana) pobicia ustanowionego w 2015 r. Rekordu Polski w 12-godzinnej drużynowej jeździe non-stop na nartach po ustawionym slalomie. Wtedy rekord wynosił 558 km, a teraz to 602 km. Celem ideowym zawodów było pozyskanie funduszy dla Fundacji Handicap-Zakopane na organizację całorocznych treningów sportowych dla osób niepełnosprawnych z okolic Zakopanego. Podczas imprezy zorganizowana była zbiórka publiczna pt.”NARCIARZE – DZIECIOM” na rzecz najmłodszych sportowców Fundacji. Liczył się każdy grosz! A do wrzucania milionów monet zachęcał świstak i ja – rasowy góral nizinny z Wejherowa :)

Pośrednim celem zawodów była narciarska promocja Zakopanego, promocja narciarstwa alpejskiego, ale również integracja środowisk narciarskich.

ola_mikolajczyk2

SUKCES

 12-godzinna formuła non-stop zawodów w narciarstwie alpejskim jest bardzo trudnym wyzwaniem z punktu widzenia sportowego. Trudnością był czas trwania zawodów, warunki śniegowe zmieniające się w ciągu dnia, pogarszający się stan trasy slalomu, narastające zmęczenie i inne elementy, z którymi zmierzą się zawodnicy.

Udało się!!! Czuję się współtwórcą wspaniałego wyniku, ponieważ uważam, że również dzięki naszemu dopingowi ten wyjątkowy zakopiański team pobił zeszłoroczny rekord i obecnie wynosi on 602 km – właśnie taki dystans pokonali nasi wspaniali narciarze w ciągu 12 h. O 21:15 wszyscy szczęśliwi (my na naszym stanowisku konferansjerskim trochę zachrypnięci, a narciarze na stoku zmęczeni) zakończyliśmy zmagania z zimnem, własnymi słabościami i czasem. Najlepszą nagrodą za tak długą pracę w ekstremalnych warunkach (jeśli chodzi o temperaturę i czas mówienia do mikrofonu) były uśmiechy niepełnosprawnych podopiecznych Fundacji Handcap, zadowoleni rodzice i spełnieni narciarze. Dla takich chwil warto żyć i pracować 😉

ola_mikolajczyk3

Bardzo dziękuję za zaproszenie i zaufanie :) Nie byłam pewna, czy dam radę przez 12 godzin prowadzić imprezę narciarską. Ale teraz z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że dałam radę. Słyszałam mnóstwo komplementów i pozytywnych słów, za które bardzo dziękuję. W związku z tym, że zaproszono mnie do współpracy przy kolejnej edycji, mogę obiecać Wam, że widzimy się na polanie Szymoszkowej za rok.

 Ola Mikołajczyk

Jeden komentarz dla “ZAKOPIAŃSKI MARATON KONFERANSJERSKI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>