Obyczajowe Rafał Brzozowski - sportowe pasje Sport

Czy zapasy znikną z olimpiady?

Witajcie, to kolejny mój wpis na BlogStar. Dziękuję za Wasze zainteresowanie i dotychczasowe opinie oraz uwagi. Tym razem chciałem powiedzieć kilka słów na temat informacji, którą kilka dni temu podały media.
Jestem totalnie zszokowany i aż mi się wierzyć nie chce, że w czyjejś mądrej głowie pojawił się plan usunięcia zapasów – pięknej i bardzo popularnej dyscypliny – z kalendarza igrzysk olimpijskich. Czy świat już zwariował totalnie? Powód jaki podają, to mała widowiskowość dyscypliny. Ręce opadają. Czyli wszystko to, co teraz się dzieje, musi mieć oglądalność najwyższą z możliwych? A tradycja? Historia? To już się nie liczy totalnie? Co z ideą Barona Pierre’a de Coubertin’a? Że nie wynik, a udział w igrzyskach jest ważny.
Żyjemy w czasach totalnej paranoi. Zapewne organizatorzy policzyli spoty reklamowe i zainteresowanie sponsorów podczas Olimpiady w Londynie i tam, gdzie było najmniej kasy to trzeba ciach, do wora. To wszystko mierzymy taką miarą!? Nie rozumiem tego. Przecież ten sport był jedną z dziewięciu pierwszych dyscyplin na olimpiadzie w czasach starożytnych. Wtedy to nikomu nie przeszkadzało, a teraz? To, że jestem fanem tego sportu to jedno, ale myślę też o całości Idei Olimpizmu. Rozumiem, że dochodzą nowe sporty, jestem za, jak najbardziej. Wynikają one z potrzeby czasów czy popularności danej dyscypliny, itd. OK, ale wyrzucać podstawowe dyscypliny? To tak jakby w szkole nie było tabliczki mnożenia. Wychodzi na to, że strzelanie do celu jest bardziej widowiskowe niż twarda walka zapaśnicza.
I tutaj jest chyba też inna przyczyna tej sytuacji. Przepisy międzynarodowej Federacji zapaśniczej FILA. Są tak skomplikowane i zmieniają się w takim tempie, że ja sam nie jestem w stanie nadążyć. Co zawody i impreza międzynarodowa, to inne przepisy. Kombinowali z przymusowymi klamrami, nie wyszło, z parterami, itd… Zawodnicy się „ wycwanili” i dalej nie wiadomo o co chodzi. Jeden z najlepszych zawodników świata Aleksandr Karielin przegrał w finale olimpijskim przez durny przepis. On nawet rąk nie rozpiął, a sędziowie zaliczyli to jako stratę punktu. Amerykanin pokonał Legendę, która nie przegrała walki przez 13 lat!! Już wtedy wiadomo było, że coś jest nie tak, ale zamiast coś z tym zrobić władze FILA z mądrymi głowami kombinowały dalej i…. doigrali się !!!. Szef federacji po ogłoszeniu tych planów na igrzyska podał się do dymisji i bardzo dobrze. Sami tymi decyzjami doprowadzili do tego, że zapasy są tam gdzie są. I tak naprawdę dla przeciętnych ludzi to czarna magia.

Rafał Brzozowski: Czy zapasy znikną z olimpiady? - BlogStar.pl
Nie wiadomo o co w tym chodzi. Dwóch napakowanych gości w rajstopach powycinanych (trykotach fachowo) się obściskuje, sędzia coś gwiżdże (oby nie tak blisko) i nie wiadomo co jest grane. To jest bardzo złudne. Ci zawodnicy są piekielnie silni i niesamowicie wysportowani. Uścisk zapaśnika może spokojnie połamać kości, żebra, więc nikt tak naprawdę , kto nie doświadczył takiego zdarzenia sportowego nie wie, ile to kosztuje pracy i wysiłku. Chociaż wygląda to może zabawnie, w rzeczywistości nic ze śmiechem nie ma wspólnego. Wystarczy podkreślić, że największe sukcesy w MMA mają zawodnicy wywodzący się z zapasów, a Ci którzy trenowali bazowo inne dyscypliny, obowiązkowo uczą się powaleń, wejść do nóg typowo zapaśniczych.
Swego czasu po zakończeniu mojej przygody z tym sportem zaangażowałem się w próbę uatrakcyjnienia zapasów przez właściwą oprawę muzyczno -świetlną. Na początku widziałem duży entuzjazm, ale z czasem ze względów finansowych to wszystko zaczęło umierać i finały zamiast być bardziej atrakcyjne, stały się znów tyko wydarzeniem dla znawców tematu, a zaproszeni goście co i raz pytali kto wygrywa? No cóż, tematu finansowania i takowych nakładów na ten sport nie ma co wałkować, bo to nie ma sensu. Jest to sport na pewno niezbyt medialny, ale to nie znaczy, że nie ma w sobie piękna i harmonii. Zapaśnicy to ludzie, którzy zawsze w życiu radzą sobie świetnie, mają twardy charakter i śmiało idą przez życie. W Polsce mamy piękne tradycje olimpijskie związane z tym sportem i nie mogę wyobrazić sobie sytuacji, że zapasów nie będzie na igrzyskach. Aż strach pomyśleć co w tej chwili dzieje się u znakomitych zapaśników rosyjskich, Irańczyków, Amerykanów, gdzie ten sport jest bardzo popularny. Ciężkie czasy nastały, a może to tylko próba zwrócenia uwagi, że jest problem? Może czas coś zmienić? Gdyby wprowadzić zasadę, że jeden rzut z dużą amplitudę lotu i uderzeniem przeciwnika o matę łopatkami kończy walkę, jak w judo Ippon? Czy to by podniosło widowiskowość. Wiem, że publiczność reaguje bardzo żywiołowo na takie akcje, ale umówmy się – na poziomie światowym są one niezwykle rzadkie. Zawodnicy są tak wyszkoleni, że znają setki obron na każdą z tych akcji, i jak coś takiego się trafi to niezwykle rzadko. Może gdyby taką zasadę wprowadzić, walka byłaby bardziej dynamiczna. Przecież ktoś kto przegrywa na punkty jedną akcją może wygrać całą walkę. Nie wiem, głośno myślę, bo szkoda mi tego sportu strasznie. A ten pomysł z wycofaniem z igrzysk to dla mnie czysta paranoja.

Rafał Brzozowski: Czy zapasy znikną z olimpiady? - BlogStar.pl
Zdaję sobie sprawę, że dla niektórych z Was to, co napisałem, jest całkiem obce, ale mówiłem już wcześniej, że będę pisał o swoich pasjach. A zapasy są i były dla mnie wielką sportową przygodą, dały mi chart ducha, wytrzymałość psychiczną, upór sportowy i zawziętość w dochodzeniu do celu, o sprawności fizycznej już nie wspomnę. Więc jeżeli w tej chwili ja nie zareaguję, to za moment może być za późno i tysiące młodych zawodników straci szansę na tak upragniony sukces jakim jest złoto olimpijskie.

Rafał Brzozowski: Czy zapasy znikną z olimpiady? - BlogStar.pl
Myślę, że nie ma zapaśnika w tym kraju, który nie zaangażowałby się w obronę tej dyscypliny. Razem z Damianem Janikowskim, naszym brązowym medalistą z Londynu, zachęcam wszystkich tych, którzy chcieliby wesprzeć tę akcję. Poniżej znajdziecie link na Facebooku:

 

https://www.facebook.com/events/263410010459525/?ref=22

 

Zachęcam Was do tego z całego serca, jednocześnie szanując zdanie każdego z Was. Wiem, że ten sport dla niektórych jest trudny do zrozumienia, ale tu chodzi o nasze polskie tradycje oraz o ideę, którą komercjalizm, oglądalność i pęd za pieniądzem próbuje wyrzucić do lamusa historii. Na to zgodzić się nie mogę. Pozdrawiam Was serdecznie i załączam kilka zdjęć z mojego domowego albumu do wpisu.

Rafał Brzozowski: Czy zapasy znikną z olimpiady? - BlogStar.pl

Rafał Brzozowski: Czy zapasy znikną z olimpiady? - BlogStar.pl

Rafał Brzozowski: Czy zapasy znikną z olimpiady? - BlogStar.pl

Rafał Brzozowski: Czy zapasy znikną z olimpiady? - BlogStar.pl

Rafał Brzozowski

Wokalista, muzyk, były zapaśnik, piłkarz w Reprezentacji Artystów Polskich. Furtką do kariery okazał się udział w programie „The Voice of Poland”. Jego piosenka „Tak blisko” stała się największym przebojem 2012 roku i zwyciężyła w kategorii „Przebój roku” w plebiscycie Eska Music Awards. Zdobył Srebrny Samowar na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej. Jego czas wolny wypełniają treningi i podróże.

21 komentarzy

Click here to post a comment

 • Piosenkarz, zapaśnik, a ostatnio w TV usłyszałam, że trener osobisty też? Można cię jeszcze wynająć do treningów :)?

 • Mógłbyś nie wprowadzać „zamieszania” w związku z Twoim podpisywaniem w Empiku w Katowicach. Masz tutaj napisane iż będziesz 09.03 (tj. dziś) a tu: http://www.silesiacitycenter.com.pl/4894.html można przeczytać, że to na następny dzień- niedziela. Nie wspominając już o tym, że jest bardzo trudny (żeby nie napisać, że w ogóle brak…)kontakt mailowy z Twoją/Twoimi manager/ami. (np. z p. Moniką R. i p. Ewą U.) A, no i o stronie chyba nie muszę pisać…? Jeszcze kwestia, że są wywiady z Tobą w radiu a my – fani musimy się przypadkiem o tym dowiadywać…

  Mam nadzieję, że te „uwagi” weźmiesz do siebie. 🙂

  Pozdrawiam i szkoda, że nie do zobaczenia jutro…

 • Cóż za idealny facet: przystojny, wysportowany, uzdolniony muzycznie i do tego zna się na kuchni!!! Gdzie takiego można spotkać?????

 • Musimy wspólnie walczyć ,jak na macie zapaśniczej o pozostanie dyscypliny ikony -sportu , jakim są zapasy o utrzymanie ich w programie Igrzysk Olimpijskich. Całe moje życie było ,jest i będzie związane z zapasami .Wszystko to,co złożyło się na moje życie, zawdzięczam zapasom.Wychowując swoich trzech synów,każdemu chciałem pokazać wspaniałe wartości ,które powinien posiadać zapaśnik.Być uczciwym człowiekiem,pomagać innym ,gdy tego potrzebują,dążyć do wyznaczonego celu,doskonalić umysł i tężyznę fizyczną,nie poddawać się w trudnych sytuacjach życiowych,realizować marzenia,szanować siebie i przeciwnika.Wszystko jest możliwe ,gdy się tego pragnie i chce.Ty Rafciu jesteś tego przykładem.Jestem dumny z Ciebie i wiem ,że nadal będziesz szedł do przodu i będziesz szczęśliwy w życiu.Tego Tobie,życzę z całego serca.

 • Rafał, zaimponowałeś mi tymi zapasami, z tej strony Cię nie znałam 🙂

 • Rafał, byłam Twoją fanką, a teraz odkąd prowadzisz tego bloga jestem Twoją zapaloną, najwierniejszą i zauroczoną fanką!!!!

 • Świetny facet! Nie dość że perfekcyjny wokalista, to jeszcze zapaśnik. Myślę Rafale, że to po części również dzięki zapasom jesteś na takim szczeblu muzycznym. Jak już wspominałeś ta dyscyplina dała Ci „zawziętość w dochodzeniu do celu” i rzeczywiście tak jest. Uważam, że każdy z nas takiej szkoły charakteru potrzebuje, a zapasy w zupełności tego dostarczają. Zapasy od wieków były podstawą Igrzysk Olimpijskich i niech tak zostanie! Ludzie, którzy nie zaznali smaku zapasów w realu będą mogli choćby w przybliżeniu ujrzeć pozytywy tej dyscypliny walki. Dla zapaśników nie tylko z Polski, ale i z całego świata usunięcie zapasów z listy dyscyplin olimpijskich to jak „wygrzebywanie” fundamentu spod budynku, w którym się wychowujemy. Dziękuję i jak najbardziej popieram słowa Rafała. IGRZYSKA BEZ ZAPASÓW TO JUŻ NIE IGRZYSKA.

 • No ten fifrak w tył, to jak akrobata:). Musisz na scenie go zaprezentować 🙂

 • Rafał, z każdym twoim wpisem jestem pod co raz większym wrażeniem jak Ty fajnie i mądrze piszesz !!! Na prawdę mnie zaskakujesz, przyznam, że zmieniłam o Tobie zdanie. Kiedyś miałam Cię za chłopaka zapatrzonego w siebie, pragnącego za wszelką cenę zdobyć popularność. Twoje wpisy przekonują mnie, że jednak masz coś w głowie! I do tego pokazujesz jak realizować swoje cele! Masz nową fankę :), w poniedziałek idę zakupić Twoją płytę :):):), Ty tym blogiem kupiłeś mnie:)

 • „Czy zapasy znikną z olimpiady?”
  Olimpiada to 4-letni okres miedzy igrzyskami.

 • To już wiadomo, skąd ta sylwetka taka umięśniona 🙂 Sport to zdrowie. Rafał popieram Twoją akcję!

 • Faktycznie, jestem jedną z tych co temat jest troszkę obcy, ale nic nie stoi na przeszkodzie byś go przybliżył, co właśnie uczyniłeś. 🙂
  Pozdrawiam.

  Ps. Fajnie, że nowe koncerty wpadły. Na Górny Śląsk mam kawałek, ale mam wielką nadzieję wpaść. Nie mogę się doczekać Twojego koncertu! 🙂
  Do zobaczenia. :)))

 • Słyszałam o tym, że zapasy mają nie być olimpijską dyscypliną i przyznam, że bardzo mnie to zdziwiło. Uważam, że to naprawdę przykre, że takie pomysły się pojawiają. Interesuję się sportem i nawet ostatnio zaczęły mnie pasjonować zapasy, więc tym bardziej popieram to co napisałeś. Oczywiście zaangażowałam się w zaproponowaną przez Ciebie akcję. Mam nadzieję, że ten pomysł ostatecznie nie zostanie zrealizowany. Ja dostrzegam w zapasach coś naprawdę pięknego i ciekawego, dlatego byłabym naprawdę zawiedziona, gdyby odebrano zapaśnikom szanse na medale olimpijskie.

 • W POLSCE WSZYSTKO STOI NA ”GŁOWIE” – FAJNY WPIS I ZDJĘCIA. PROSZĘ DALEJ BĄDŹ ”WOJOWNIKIEM”. CZEKAM NA NOWE UTWORY. SERDECZNIE POZDRAWIAM. MOŻE KIEDYŚ ODWIEDZISZ POLICE !!!! 🙂

 • Popieram ta akcję z całego serca i wszystkich sił!!!! Kolejny super wpis w Twoim wykonaniu!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close