Olgierd Łukaszewicz - prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz - to mnie nurtuje

LIST OTWARTY OLGIERDA ŁUKASZEWICZA DO PANI PREMIER EWY KOPACZ

LIST OTWARTY OLGIERDA ŁUKASZEWICZA DO PANI PREMIER EWY KOPACZ  I POSŁÓW SEJMU RP

 

Wyczerpawszy, zdaje się, wszelkie możliwe drogi urzędowe, zachęcony otwartością Pani Premier, wyrażoną hasłami: „Słucham, rozumiem, pomagam” zwracam się niniejszym z gorącą prośbą o przyjście z pomocą 60 – letniej kobiecie, która znalazła się w wyjątkowej sytuacji. Przed kilku miesiącami urodziła bliźnięta! Nie stało się to na skutek działań in vitro, jak to niedawno miało miejsce w Niemczech, lecz w sposób naturalny, po przejściu kuracji hormonalnej. Jej przypadek to fenomen biologiczny. Jest prawdopodobnie najstarszą pierworódką w Polsce. Zajmuję się tą sprawą również jako Prezes ZASP, bo idzie o emerytowaną aktorkę. Zaskakuje mnie obojętność  wysokich urzędów państwowych, którymi kierują kobiety, które – w mojej ocenie – mogłyby umotywować Panią Premier, aby zechciała uznać, że zaszedł przypadek nadzwyczajny, wyjątkowe zdarzenie losowe. Nie jest nim sam fakt macierzyństwa, ale jest nim macierzyństwo w tak późnym wieku, mniej  więcej o dwadzieścia lat późniejszym niż zdarza się to w naturze. Dwadzieścia lat różnicy to mniejsze szanse na uzyskanie pracy, która w życiu aktorki często była pracą dorywczą. Emerytura, którą otrzymuje jest niewielka.  To problem wielu osób w tym kraju, ale tu idzie, przecież o wychowanie dwójki dzieci! Osoba, o której piszę, zmuszona jest nieść ten ciężar samotnie. Szanując wolę Koleżanki, nie mogę tu ujawnić jej nazwiska.

Odpowiedzi wysokich urzędów starają się dopasować ten przypadek do wielu innych. Odbieram to, jako dowód braku empatii, bo  wszyscy, do których zwracała się Koleżanka aktorka o pomoc, a także ci, do których ja słałem pisma, prywatnie,  przyznają, że sytuacja jest nadzwyczajna. Ustawa o emeryturach i rentach daje prawo Prezesowi Rady Ministrów, gdy zachodzą okoliczności wyjątkowe, przyznać emeryturę na warunkach i w wysokości innej, niż to wynika z przepisów. Rozumiem, że to trudna decyzja politycznie, bo empatią będą musieli wykazać się również posłowie przyjmujący informację Prezesa Rady Ministrów o przyznanych emeryturach specjalnych. Przekonany jestem, że tych posłów będzie większość.

Ufam, że Pani Premier nie tylko mnie wysłucha, zrozumie, ale i pomoże doprowadzić historię samotnej, 60-letniej matki bliźniąt do pomyślnego finału.

Z wyrazami szacunku

Olgierd Łukaszewicz

Olgierd Łukaszewicz

Aktor filmowy, teatralny, radiowy, wykonujący swój zawód od ponad 40 lat. Obecnie związany z Teatrem Polskim w Warszawie. Prezes Związku Artystów Scen Polskich. Spośród kilkudziesięciu filmów, w których zagrał, najbardziej ceni sobie: „Brzezinę” Andrzeja Wajdy, „Sól ziemi czarnej” i „Perłę w koronie” Kazimierza Kutza, „Dzieje grzechu” Waleriana Borowczyka, „Lekcję martwego języka” Janusza Majewskiego, „Gorączkę” Agnieszki Holland, „Wierną rzekę” Tadeusza Chmielewskiego, „Seksmisję” Juliusza Machulskego, „Magnata” Filipa Bajona, „Pokuszenie” Barbary Sas, „Jańcia Wodnika” Jana Jakuba Kolskiego, „Generała Nila” Ryszarda Bugajskiego i „Daas” Adriana Panka.

Prywatnie zakochany w swoich wnukach, 8-letnim Adasiu i 5-letniej Hani.

29 komentarzy

Click here to post a comment

 • Jestem jak najbardziej za pomocą finansową dla tej Pani. Pana apel jest bardzo słuszny, chociaż mógłby Pan dodać że innym osobom w takiej sytuacji finansowej też powinna należeć się pomoc. Powinna także otrzymać wsparcie opiekunki na kilka godzin dziennie, gdyż przy dwóch maluszkach wychowując samemu jest bardzo ciężko. Życzę tej Pani dużo zdrowia , siły , wielu lat życia i przede wszystkim wiele radości i szczęścia z maluszków.

 • 60 lat to jeszcze nie emerytura, więc o co tu chodzi? Nowy prezydent chce zmienić wiek emerytalny, a tu się okazuje, że w wieku 60 lat można być na emeryturze i czekać na mannę z nieba. Coś tu nie gra!!!!

 • Stało się. Jednak nie mogę zrozumieć, że ja zarabiając średnią krajową mam za co żyć. Co prawda brak mi domu, brak mi luksusów., jednak zyję jako tako. Niech ta grupa społeczna wreście zrozumie, że od honorariów i gaży należy płacic wszystkie składki

 • Szanowny Panie Prezesie,
  jestem pracownikiem socjalnym i na co dzień zajmuję się podobnymi sprawami. Proponuję następujące rozwiązanie: Pani z racji tego, że jej dochód na członka rodziny nie przekracza kryterium dochodowego określonego przez ustawę o pomocy społecznej może liczyć na przyznanie zasiłku okresowego z tytułu samotnego rodzicielstwa oraz na przyznanie zasiłku celowego na zakup posiłków z programu rządowego, dodatkowo może się starać o dodatek mieszkaniowy o ile metraż i warunki lokalowe spełniają określone wymagania, w dziale świadczeń rodzinnych Pani może starać się o zasiłek z tytułu samotnego macierzyństwa oraz zasiłek rodzinny, o ile jej dochód za ostatni rok zmieści się w kryterium dochodowym, które określają przepisy. Proponuje, żeby opisana przez Pana Aktorka udała się do odpowiadającego jej miejscu zamieszkania Ośrodka i tam na pewno uzyska wszelkie potrzebne informacje, ja z pobieżnego opisu mogę tylko wskazać powyższe rozwiązania problemu. Pomoc społeczna jest powołana po to, żeby pomagać w takich sytuacjach, niekoniecznie trzeba od razu pisać do Pani Premier, ale należy wykorzystać wszelkie ustawowe możliwości, jakie przysługują każdemu obywatelowi, który znalazł się w trudnej sytuacji.

 • List Pana Łukaszewicza chwalebny. Tylko, czy Pan rozumie te hasła przedwyborcze Pani Premier? Słucham – ale kogo?,, Rozumiem – ale co?, Pomagam – ale komu? Tego nie sprecyzowała, a szkoda.

 • Jesli to Magda faktycznie urodziła i jest w fatalnej sytuacji finansowej, ja jako jej koleżanka z klasy, ze Szkoły Baletowej, a obecnie również emerytka i babcia 2 jednorocznych wnuków chętnie jej pomogę finansowo. Jesli Magda ( nie potwierdzone nigdzie, że to ona ) wyrazi chęć proszę Pana lub Magdę o kontakt na adres mailowy veronka24@wp.pl

 • Z całym szacunkiem do pańskiej osoby i wielkim żalem i smutkiem o los tych dzieci ale chciałabym napisać jedno. Jeżeli ta pani jest w pelni wladz umysłowych, to powinna zastanowić się nad losem swych dzieci zanim zdecydowala się w tym wieku zajść w ciąże, to co zrobiła to wielka nieodpowiedzialność, lub też dziwny kaprys tej kobiety. Każda kobieta , która zachodzi w ciąże to przypadek szczególny, każej nalezy się pomoc i nie bardzo rozumiem dlaczego tej pani w szczególności??. Zapdewne niepokalne poczęcie to nie było, wieć jest ojciec, ktory powinien również poniesć konsekwencje teh nieodpowiedzialnej decyzji, a jeśli to jednak in vitro to jednak za kaprysy celebrytów nikt placic nie powinien. Nie wiem jak pan w ogóle moze wymagać, zeby pomóc tej kobiecie (innym matkom odbierane są dzieci z powodu ubóstwa, inne matki radzą sobie jak mogą mając duzo niższe pieniądze, nikt im nie pomaga).

 • Z całym szacunkiem… ale historia o naturalnym przypadkowym poczęciu została już obalona – polecam wywiad pani Rigamonti z panem Olgierdem. Wypadałoby więc zaznaczyć że dzieci przyszły na świat w wyniku celowej, mocno kosztownej procedury. Co za brak odpowiedzialności… kaprys, powiedziałbym. W tym wywiadzie pani Rigamonti pyta matkę, czy ta udostępni ZUS-owi dokumentację medyczną i pada odpowiedź – nie, bo to moja prywatna sprawa.

  Skoro zatem prywatna, co robi tu ten wpis? Pan Olgierd był świadkiem tej rozmowy… i pomyślał dokładnie to co każdy w miarę rozsądny człowiek na tej planecie.

 • Popieram apel. Uważam, że sytuacja jest wyjatkowa, ponieważ matka dzieci jest emerytką a przepisy ubezpieczenia rodzinnego prawdopodobnie takiej sytuacji nie przewidują. Oczywiście ojciec nie powinien uchylać się od odpowiedzilności ale nie wiadomo jaka jest jego sytuacja. Pragnę również zwrócic uwagę na to, że kuracje hormonalne stosuje sie nie tylko w celu posiadania potomstwa ale też z innych – zdrowodtnych powodów. Życzę pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy. Bliżniakom i ich mamie życzę zdrowia i optymizmu.

 • Pani może przecież oddać dzieci do adopcji. Takie rozwiązania proponuje się młodym dziewczynom z problemami finansowymi.

 • Ale zdaje się że ta pani całkiem świadomie zaszła w ciążę(poddała się kuracji hormonalnej w tym celu), więc powinna też być świadoma że wychowanie dzieci kosztuje. Skoro nie ma środków , to po co decyduje się na dzieci?

 • Panie Olgierdzie, jak tej aktorce miałoby zaszkodzić ujawnienie jej danych personalnych? Uczciwie pracowała, prostytutką nie była żeby miała się wstydzić, a 60 lat to piękny wiek i jedyne granice to te które wyznaczamy sobie sami. Ta Pani wstydzi się dzieci, wieku, czy nieudanej roli że musi się ukrywać?

 • każda kobieta powinna być wyjątkowo traktowana i otoczona szczególną opieką po urodzeniu dziecka a ta sytuacja jest szczególna

 • Szanowny Panie,

  nie jestem przekonana, czy aby na pewno wszystkie dostępne opcje pomocy zostały wykorzystane, choć bazując na własnych doświadczeniach zdaję sobie sprawę z tego, iż często w placówkach, w których powinno się tego typu informacje otrzymać, pracują ludzie, którzy wydają się być gorzej zorientowani w temacie, aniżeli osoby, które po tą pomoc przychodzą. Należałoby więc może dogłębniej sprawdzić przepisy z daną sytuacją związane.

  Po drugie, dzieci poza mamą mają także ojca… – tu myślę nie ma co komentować, bo jeśli ten pan uchyla się od odpowiedzialności są odpowiednie instrumenty prawne, jakie to regulują. A jeżeli pani nie chce tego pana pociągać do odpowiedzialności, to już tak naprawdę jest tylko i wyłącznie jej wyborem i trudno w tym momencie obciążać odpowiedzialnością kogokolwiek innego.

  Zważywszy na powyższe i na fakt, iż w tym kraju żyje wiele osób w bardzo trudnej sytuacji nie jestem przekonana, co do zasadności specjalnej pomocy dla tej pani ze strony państwa. Jestem mamą chorego dziecka, co powoduje życie w nieustającym kontakcie z rodzinami, w których są dzieci i osoby dorosłe z tym samym, jak i innymi schorzeniami i proszę mi wierzyć, sama znam wiele samotnych matek, które mając na utrzymaniu czasem 2-3 dzieci muszą przeżyć za naprawdę niewielkie pieniądze, a ich wydatki to nie tylko rachunki, wyżywienie, czy że tak to ujmę, standardowe wychowanie dzieci, ale też leki, często specjalna dieta, terapia i rehabilitacja… Jednak i w tym wypadku rodzice walczą o uregulowanie spraw z tym związanych, a nie o indywidualne traktowanie danego przypadku, przy czym nie mam na myśli sytuacji związanych z ratowaniem życia, bo to jest już zupełnie inna sprawa i tu jak najbardziej rozumiem każdy podjęty krok, aby to życie ratować.

  Chciałabym zwrócić jednak uwagę na coś innego – załóżmy, że ojciec dzieci nie wykaże zainteresowania nimi i pani rzeczywiście sama zostanie z tym tematem. Kiedy jej dzieci będą miały 10-15 lat będzie już panią w sędziwym wieku i oby była jak najdłużej zdrowa i sprawna, jednakże myślę, iż warto się zastanowić nad założeniem jakiegoś funduszu (może zacząć od środowiska aktorskiego, oczywiście z możliwością okazywania pomocy również przez osoby z zewnątrz), który wsparłby te dzieci kiedy będą dorastać (może jakieś stowarzyszenie, a co za tym idzie np. zbieranie 1%). Wiem, takich dzieci jest też wiele, ale w przypadku tej dwójki sytuacja jest dość przewidywalna i można coś już zacząć robić, aby zapobiec problemom w przyszłości, aby nie okazało się, że teraz budzą czyjeś zainteresowanie, a za kilkanaście lat zostaną same z nie lada wyzwaniem i problemem… Polecam to rozważeniu.

  Pozdrawiam

 • Szanowny Panie. Mam pytanie: a gdzie jest ojciec tych dzieci? Zapadł się pod ziemię czy może ciąża jest wstydliwa bo dzieci z żonatym a to nie wypada… Nie insynuuje ale jedynie pytam bo w normalnym kraju, cudownych poczęć nie ma, prawda ? Więc po co ta woalka tajemnicy? Otoczka jaką wytwarza Pan wokół tej pani jest dla mnie niezrozumiała, rozumiem wiek ale z wiekiem tez powinna iść w parze odpowiedzialność a nie płakanie o jałmużnę. Pozdrawiam.

 • Jako Prezes ZASP zachował się pan tak jak powinien, a środowisko aktorskie powinno tej Pani cały czas pomagać. Chyba znała wiele osób z tego środowiska, miała rodzinę ( i chyba ma nadal) , a także jest pan który te dzieci spłodził. Jednakże przyznanie specjalnej emerytury tylko z tego tytułu, że urodziła bliźnięta w starszym wieku jest wielką przesadą. Ta pani ma jakieś środki do życia i jako starsza osoba powinna być bardziej rozważna w decyzjach życiowych. Czy pomyślał Pan o młodych dziewczynach, którym z braku takiej rozwagi także przytrafiły się dzieci? Także powinny dostać specjalne fundusze (renty na te dzieci) ? Nie widzi Pan do jakiego absurdu i niesprawiedliwości społecznej takie podejście prowadzi? Ja mam 70 lat i sama musiałam wychować 2 dzieci i opiekować się matką, która nigdy nie pracowała. Teraz mieszkam z chorym 36 letnim synem bez renty i pracy, a na nasze utrzymanie mamy 985 zł mojej emerytury. Musimy korzystać ze sporadycznie tylko przyznawanej pomocy społecznej na leczenie i siedzimy w ciągłych długach bo nie wystarcza na utrzymanie w stopniu podstawowym, ale nie przyszło mi nawet do głowy by oczekiwać specjalnej renty dla syna lub emerytury dla mnie bo tyle jest jeszcze biedniejszych ludzi.
  Niech Pan się zastanowi i popatrzy realnie na życie Polaków. Ta pani jest tylko jedną z milionów i tak jak my musi sobie radzić z życiem.

 • Popieram, myślę że dzieci w wieku 60ciu lat to duże wyzwanie i strach zdążę wychować czy nie itd. itd. Popieram apel.

 • Osoba która zaszła, która wręcz zdecydowała się zajść w ciążę wiedziała że nie może liczyć na pomoc Państwa , nie uważam iż by to był jakiś szczególny przypadek chyba że świadomość tej Pani musi być na poziomie nastolatki. Przez długie lata ta Pani płaciła 10% podatek więc mogła na emeryturę odkładać. Pani Mario, kiedyś usłyszałam od Pani źe aktor sobie poradzi, pójdzie pod rondo i zarobi pieniądze teraz mamy dowód że zawsze potraficie wyciągać ręce w kierunku Państwa po jałmużnę z braku zaradności jak domniemam. A Ojciec dzieci gdzie? Niech on łoży na swoje dzieci lub jest też fundusz alimentacyjne ale zapewne Matka dzieci ma za duże dochody.

 • A ja jestem oburzona tym Pana apelem. Szanuję Pana zaangażowanie w pomoc danej osobie ale…No właśnie to ale. Ja osobiście nie widzę żadnego powodu by apelować o taka wyjątkową pomoc dla tej Pani. Dlaczego ona ma otrzymać taka pomoc a inne matki nie? Dlatego,że jest aktorką? Lepszą od innych, czy tak? Ponadto chce Panu przypomniec,że w Polsce istnieje zasiłek rodzinny, opiekuńczy i wiele innych dodatków dla samotnych matek. Jesli osoba ma naprawdę niskie dochody może zwrócić sie do mops-u, dostanie wtedy dopłatę do mieszkania, pieniądze na lekarstwa , pieluchy a nawet bloczki na obiady, zapewniam Pana,że sumując te wszystkie dodatki, które bez takich apeli może biedna samotna matka normalnie uzyskać – spokojnie da się przeżyć. No i nie zapominajmy o ojcu dziecka – jesli nie chce złozyć na swoje barki odpowiedzialności finansowej za splodzone dzieci – to jest zobowiązany płacić alimenty. oczywiście rozumiem,że zostanie matka dwojga dzieci w wieku 60 lat jest sytuacją trudną, jednak tak jak wspominałam w naszym państwie samotne matki nie są zostawione bez opieki, dlatego Pana apel świadczy tylko o tym,że dane środowiska uważają się za lepsze od innych.

 • Podpisuję się pod Pana listem. Bez komentarza , bo sprawa jest dla mnie oczywista. Dziękuję Panu. Maria Rybarczyk

 • Panie Olgierdzie, wielki szacunek dla Pana za angażowanie się w pomoc dla innych, jest Pan nie tylko wielkim aktorem ale także człowiekiem o wielkim sercu. Trzymam kciuki żeby Pana apel dotarł do właściwych osób i żeby udało się pomóc tej pani!

 • Szkoda tylko Panie Olgierdzie, że w tym kraju są ważniejsze dzieci, których jeszcze nie ma…

 • Zdecydowanie popieram postulat OOlgierda Łukaszewicza w kwestii przyznania wspomnianej pani emerytury specjalnej, ale – rzecz jasna – w większej kwocie niż 2 tysiące złotych. Kwota powinna pozwolić na wychowaniew i utrzymanie całej rodziny. Zgadzam sie tez, że zachodzą przesłanki do przyznania tego świadczenia przez Prezesa Rady Ministrów.

 • Jak donosi wyborcza w 2013 r. przyznano: pięć świadczeń (od 700 do 2 tys. zł brutto) dla zasłużonych byłych działaczy opozycji, pięć świadczeń (od 800 do 2 tys. zł brutto) dla osób zasłużonych dla kultury polskiej i jej promocji oraz dla nauki polskiej, cztery świadczenia (wysokości nie podano) dla osób zasłużonych, w tym wdowie po osobie zasłużonej w innych dziedzinach aktywności. W ubiegłym roku natomiast przyznano: osiem świadczeń (1,2 tys. do 2,5 tys. zł brutto) dla zasłużonych byłych działaczy opozycji demokratycznej, trzy świadczenia od 800 do 1,5 tys. zł brutto) dla osób zasłużonych w różnych dziedzinach aktywności, w tym dla kultury polskiej, ochrony dóbr kultury i w działalności społeczno-politycznej, jedno świadczenie (900 zł brutto) dla wdowy po osobie zasłużonej w działalności naukowej i politycznej. /vide http://wyborcza.pl/1,97654,18083497,Emerytury_specjalne.html#ixzz3hTcwXB7a/

  Co istotne: w wyroku z dnia 17 października 2006 r. (sygn. P 38/05), Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż dla przyznania świadczenia specjalnego, konieczne jest wystąpienie dwóch przesłanek, tj. szczególnych zasług wnioskodawcy w jakiejś dziedzinie bądź szczególnych zdarzeń losowych oraz jego złej sytuacji materialnej.Nie ma więc wątpliwości, w świetle tej wykładni, że o ile mamy do czynienia ze szczególnym zdarzeniem losowym i o ile sytuacja uprawnionego jest zła – przesłanki do przyznania świadczenia są spełnione. Szczególne zasługi wnioskodawcy nie mają znaczenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close