Muzyka Rafał Brzozowski - moja muzyka

Manipulacje w internecie, stalking , haiting i co dalej?

Moi drodzy długo myślałem nad tym, czy poruszyć ten temat, ale wydarzenia kilku ostatnich tygodni a nawet miesięcy utwierdziły mnie w przekonaniu, że warto zabrać głos w tak ważnej sprawie, jaką są manipulacje w internecie, na portalach społecznościowych …

Nastały takie czasy, że każdy z nas ma dostęp do netu, krąży też takie powiedzenie: „nie ma Cię w sieci to nie istniejesz”. Jestem z pokolenia, które wychowało się bez tego wszystkiego. Graliśmy w piłkę z kumplami, w chowanego, spotykaliśmy się na boisku, nie było komórek, komputery raczkowały i były czymś nieziemskim dla nas, a mimo to nikt się nie spóźniał. Mieliśmy przyjaciół i znajomych w realnym świecie. Postęp sprawił, że kontakt międzyludzki na całym globie jest teraz dziecinnie prosty. Dlatego między innymi Facebook dotarł tak daleko, do tylu miliardów użytkowników. To przecież wspaniałe narzędzie komunikacji bez wychodzenia z domu.

Ale czy na pewno zdajemy sobie sprawę z tego kto pisze po drugiej stronie? Czy wśród setek, a nawet tysięcy znajomych znamy wszystkich? Odpowiedź jest prosta, oczywiście że nie! Klikamy często bezwiednie „dodaj do znajomych” bo kilku naszych dobrych znajomych ma tę osobę u siebie. Oni (znajomi ) myślą podobnie, Ty miałeś i mój kolega to znaczy że trzeba kliknąć, będzie więcej, super prawda?

Sam długo przekonywałem sie do portali społecznościowych , w zasadzie zacząłem prowadzić profile dopiero w programie „The Voice of Poland” , to był nasz ” obowiązek ” i część umowy programowej. Na początku szło mozolnie, ale z czasem można sie w kręcić , tyle że ja nie jestem komputerowcem i swój prywatny profil wykorzystuję rzadko. Po prostu boli mnie głowa jak siedzę długo przed ekranem.

Oficjalny Fanpage to co innego, prowadzę go sam, tak jak potrafię i kiedy mam czas. Uzbierało się sporo fanów, co mnie bardzo cieszy. Staram się dbać o kontakt jak potrafię . Uważam że mam super fanów, więc czas przejść do sedna tematu tego wpisu.

 Często dostaję od fanów wyrazy sympatii w postach, komentarzach, czy wiadomościach. Są też wyrazy miłości, serduszka, słowa kocham Cię. To oczywiście bardzo miłe i świadczy o popularności tego co robię, a także o tym, że mój wizerunek adresowany do kobiet znalazł swoich odbiorców. Jednak to za mało dla niektórych, starają się dotrzeć bezpośrednio do swoich idoli, co przecież wydaje się być łatwe, każdy może napisać wiadomość na „priva „, a jeśli odpisze, może się mną zainteresuje, może się ze mną umówi ? Są tacy artyści, dla których umawianie się z fankami to normalka, więc pojawia się myśl, która przeradza się w obsesję. To prowadzi do Stalkingu, osoba jest tak wkręcona w swoim przekonaniu, że chyba tylko lekarz psychiatra i terapia może coś pomóc. Prośby, łagodne tłumaczenie nic nie pomogą. Słychać ciągle: ja Cię kocham, daj nam szansę, wiem że mnie kochasz, nie udawaj itd… Przychodzą maile, telefony do Managementu, wiadomości, słowem: nie ma dnia żeby coś się nie działo. Na początku to zawsze budzi uśmiech a potem? Niestety jest to bardzo uciążliwe… ale na szczęście jest w polskim prawie na to paragraf. Jeśli się udowodni Stalking to mogą być tego poważne konsekwencje.

A co, jeśli ten ktoś został zmanipulowany? Wydaje się niemożliwe? Każdy ma swój rozum, przecież wszystko można sprawdzić? Tak myślicie? To czemu tyle osób daje się nabrać oszustom w Internecie? Ciągle ktoś pisze o oszustach i naciągaczach . Nie inaczej jest tutaj.

Jedna z moich fanek padła ofiarą takiego postępowania przez kogoś, kto już kiedyś próbował podobnych rzeczy. Opiszę Wam ten mechanizm i będę o tym mówił żebyście sprawdzali dokładnie z kim piszecie w internecie, bo co jeśli po drugiej stronie jest przestępca, zboczeniec, ktoś chory umysłowo, kto zagraża Waszemu zdrowiu i życiu ? Zastanawialiście się nad tym kiedyś ?

To działa tak: ktoś kopiuje Moje zdjęcie profilowe , tworzy stronę na Facebooku czy Fanpage ( zobaczcie ile jest takich stron Waszych idoli ) następnie kradnie tożsamość Waszemu rówieśnikowi . Niech będzie to Filip , młody człowiek próbujący swoich sił w muzyce. Czyli, zakłada profil o takim samym imieniu i nazwisku i zaczyna wysyłać prośbę o dodanie do moich znajomych. Do skutku, ale nie musi długo czekać, oto nagle ktoś klika dołącza tą osobę i za chwilę kolejna, bo jest u tamtego, będzie nas więcej, super !!!!! I poleciało, leci dalej, nim mija kilka dni już dziesiątki, jak nie setki, moich znajomych mają tego fake w znajomych. Więc się zaczyna. Żeby się uwiarygodnić oznacza się w tych samych miejscach gdzie jestem, przecież to nie problem. Sprawdźcie, możecie być w tej chwili w Chicago, Tokio czy w Australii, żaden kłopot, jeden klik zamelduj się i po sprawie. I tak ten „Filip” jeździ ze mną na koncerty, za granice, do domu na święta, na próby, na ryby, no po prostu the best friend ever. Tylko że On nie istnieje , tzn. istnieje, ale nawet nie wie o tym, że ktoś za niego robi coś takiego. A ponieważ ta sama osoba utworzyła mój fałszywy profil to co robi? Pisze ze mną! Tak dokładnie i jako mój przyjaciel przekazuje ode mnie informacje fankom. A te, chcąc dotrzeć do mnie, łatwowierne, widząc meldunki i screeny rozmów na Fb łykają wszystko… I tak właśnie jedna z fanek, dajmy na to niech się nazywa Iwonka wierzy, że się nią oczarowałem, zainteresowałem, aż wreszcie zakochałem. Czekam tylko żeby zostawić swoją dziewczynę i być z nią. Ach cóż za pełnia szczęścia, już Iwonka widzi nas razem biegających po zielonej łące i szepczących czułe słówka. Spojrzenia w jej oczy, które mnie fascynują, po prostu bajka. Spośród tylu fanek wybrał właśnie mnie, muszę być wyjątkowa. Będzie cudownie, wystarczy tylko usunąć problem czyli dziewczynę i po temacie.

Żeby „Filip ” się uwiarygodnił tworzy kolejne profile np. na Ask. FM , ale nie tylko moje ale i mojej dziewczyny. Nagle Ona pisze z tą fanką, że jest źle między nami, że się rozstajemy, można wyczytać historie tak kosmiczne, że głowa boli. Tylko że za chwilę portale plotkarskie podłapują gorącego „newsa” i już czytamy jak to się rozstałem z dziewczyną, kurde tylko, ani ja, ani Ona nic o tym nie wiemy… O co tu chodzi ? Po co ktoś to robi ?

Okazuje się, że taki fanatyk, a raczej fanatyczka śledzi całe moje życie, wszystkie wywiady, wypowiedzi publiczne, miejsca w których jestem, non stop, cały czas. To jest obsesja totalna, przecież na to trzeba mieć mnóstwo czasu, ja sam tego nie ogarniam ? Wtf?

Jest wreszcie moment konfrontacji. Psychofanka biegnie na koncert w nadziei że nasza miłość nagle się ujawni, przecież tyle jej pisałem, jej przyjacielowi ” Filipowi” o niej ( a jakże już są na Fb najlepszymi znajomymi) . I co się okazuje? Totalne rozczarowanie, mój ukochany idol udaje, że nie wie o co chodzi, jak to ? Pewnie chodzi o tą dziewuchę, to ona jest wszystkiemu winna, zniszczę ją, już ja jej pokażę! Ale na kolejnym koncercie artysta mówi: „dziewczyno nie wiem o co Ci chodzi nie znam żadnego Filipa, ta osoba nie istnieje, kto Ci zrobił pranie mózgu ?” Jest kolejny koncert sprawa już nie jest śmieszna, dziewczyna dalej swoje z uporem maniaka, do tego atakuje wszystkich dookoła, wyzywa inne fanki, wie swoje i koniec i nikt jej nie powstrzyma. W końcu „ukochany” się denerwuje i odsyła dziewczynę z koncertu z kwitkiem żeby się leczyła, bo to schizofrenia jakaś . Zaczyna sie Haiting, Ty taki, inny, wieśniaku, kim Ty jesteś, takie rzeczy mi pisałeś a teraz mnie nie znasz i jazda leci dalej.

Kochani, to nie jest śmieszne wcale, ja też się śmiałem i olewałem sprawę ale pomyślałem tak, a jak w szale zrobi coś mojej dziewczynie, albo sobie, bo się okaże co jest prawdą, że nie jestem nią kompletnie zainteresowany, to kto za to odpowie? Co ma na celu ta oszustka prowadząca tego typu działania ? Kiedyś jedna z moich znajomych na Fb przez rok pisała z osobą, która jej wmówiła, że się znają ze szkoły i że mam z nią romans i prześladuję ją obsesyjnie . Potworzyła fałszywych znajomych, fałszywe sytuacje i historie z kosmosu, a ta bardzo inteligentna jak widać osoba po roku postanowiła zapytać u źródła i okazało się, że ta osoba to zmyśliła wszystko. Gratuluję rozsądku… Jak postraszyłem prawnikiem zablokowała swój profil i tyle ją widzieli, ale korespondencję mam całą bo wysłała wcześniej. Czy to nie podobny mechanizm manipulacji i oszustwa, żeby tak omotać innych ?

Na szczęście są czujni fani, którzy przekazują wiele informacji i tylko dzięki temu udaje się jakoś zapobiec temu nonsensowi. Dziewczyna po wielu, wielu próbach w końcu kontaktuje się z nami i dowiaduje się, że to wszystko ktoś wymyślił. Co za rozczarowanie, oczywiście po krótkim czasie zmienia swoje zainteresowanie twierdząc, że jestem beznadziejny jako facet, chociaż wcale, ani trochę mnie prywatnie nie zna, musi przecież wyjść z ” twarzą „. A co robi oszust? Kapuje się, że coś jest nie tak, wiec szybko usuwa te profile, zamyka i zawiesza swoją działalność chwilowo, ale myślicie że przestanie ? Na pewno za chwilę wymyśli coś nowego żeby zatruć mi życie kosztem innych ludzi…

Bardzo szkoda mi tej fanki i takich sytuacji. To sprawia, że tak właśnie rodzi się Haiting , nie jesteś ze mną to będę przeciwko Tobie, nie chcę tu pisać o frustratach bo tacy też się zdarzają. Nic im w życiu nie wyszło, więc pod anonimowymi postami czy komentarzami jestem mistrzem, mogę wszystko i kary nie będzie. Oj błąd ! Będzie, sąd i policja już wyłapuje na wniosek pokrzywdzonych takich haiterow , to się musi ukrócić bo skala nienawiści przechodzi ludzkie pojęcie . Ale przecież Haiting się świetnie „klika” jak to mi powiedział jeden dziennikarz, który przekręcał moje słowa żeby materiał był kontrowersyjny… Czyli zobaczcie jakie mamy czasy. Normalna informacja nie wystarcza, musi być coś strasznego złośliwego, coś z czego możemy się ponabijać, wyśmiać wyszydzić, to jest interesujące …

Dochodzimy tu do płatnego hejtu. Niektórzy opłacają hejterów w kampaniach wyborczych w rożnych działalnościach promocyjnych, żeby zniszczyć konkurencję i oczywiście „klikalność” jest najważniejsza. Jest nawet takie powiedzenie „haiters make me famous” ale czy o taką sławę nam chodzi ? Czasami ma to odwrotny skutek, nienawistni ludzie chcąc zniszczyć produkt tak go potrafią rozreklamować, że zainteresowany sam się dziwi, że ma taki dobry ruch u siebie. Tak się stało z WOŚP-em w tym roku. Po krytyce zebrali najwięcej jak do tej pory ze wszystkich akcji !!!

Niestety nie wszystko wygląda tak kolorowo… Ostatnio jeden z dziennikarzy napisał recenzję mojej płyty z Janem Borysewiczem na Interii , nie miała ona dla mnie nic wspólnego z krytyką bo taka jest potrzebna , konstruktywna, a nie na zasadzie: nie lubię go – więc napiszę co chcę żeby go pogrążyć, żeby już nigdy nic nie śpiewał … To już przechodzi wszystkie zasady etyki dziennikarskiej i ktoś dostaje za to jeszcze kasę. Liczy na to, że dzięki temu sam się wypromuje . Przecież zdarzały się przypadki, że na obrażaniu czy krytykowaniu ludzi ktoś robi karierę . No cóż, sprawa trafi przed wymiar sprawiedliwości bo nie pozwolę szargać swoim wizerunkiem , ciężko zapracowanym przez lata. Może się komuś nie podobać co robię czy jak śpiewam, to normalne, każdy ma inny gust i lubi coś innego ale niech mi to merytorycznie wytłumaczy co jest złe, wezmę sobie to do serca i zastosuję się do uwag, bo chcę się dalej rozwijać. Nigdy nie uważałem się za geniusza wokalu, ale zjadłem przysłowiowe zęby na tym, żeby zawodowo śpiewać i nie pozwolę sobie tego odebrać. Będę walczył o swoje bo mam do tego prawo. A tego dziennikarza mi po prostu żal, bo chyba nie ma pomysłu na siebie w życiu i w ten sposób walczy z kompleksami.

A co do tematu manipulacji to przekazałem wszystkie informacje prawnikom, którzy już odpowiednimi pismami będą zamykać pewne profile, reszta pójdzie do właściwych organów ścigania cyberprzestępców, bo podszywanie się pod kogoś jest przestępstwem i chociaż jestem prawie pewny kto to robi, to proszę Was o czujność. Jeśli macie jakieś informacje wysyłajcie do mnie na oficjalną stronę na Fb w wiadomościach, nie dajcie się manipulować ludziom którzy są chorzy i nienawistni, internet jest wspaniały ale czy bezpieczny ? Apeluję też do rodziców, sprawdźcie proszę z kim piszą Wasze dzieci, co piszą, jakim językiem, jakie są treści tego co ktoś pisze. Zainteresujmy się tym, żeby komuś nie stała się krzywda. Dlatego będę o tym mówił i chciałbym żeby ta cała sytuacja służyła za przykład i przestrogę dla innych osób publicznych. Jest to duży problem i warto o tym mówić uświadamiając o niebezpieczeństwach manipulacji oszustów.

Pozdrawiam Was serdecznie i nie dajcie się zwariować !!!!

Rafał Brzozowski

 Zobaczcie przykłady tego szaleństwa:

1-received_1242702062412998

received_1242702072412997 received_1242702075746330 received_1242702079079663 received_1242702092412995 received_1242702095746328 received_1242702102412994 received_1242702105746327 received_1242702119079659 received_1242702129079658 received_1242702132412991 received_1242702139079657 received_1242702152412989 received_1242702159079655 received_1242702169079654

1-received_1242702125746325

received_1242702179079653 received_1242702182412986 received_1242702185746319 received_1242702202412984 received_1242703025746235 received_1242703045746233

Rafał Brzozowski

Wokalista, muzyk, były zapaśnik, piłkarz w Reprezentacji Artystów Polskich. Furtką do kariery okazał się udział w programie „The Voice of Poland”. Jego piosenka „Tak blisko” stała się największym przebojem 2012 roku i zwyciężyła w kategorii „Przebój roku” w plebiscycie Eska Music Awards. Zdobył Srebrny Samowar na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej. Jego czas wolny wypełniają treningi i podróże.

8 komentarzy

Click here to post a comment

 • Niestety miałam nieprzyjemne sytuacje związane z tą panią.Na początku owszem była przyjaźń i takie tam. Ale jak cały czas musiałam patrzeć na jedno i to samo, czyli teksty typu: „Kocham Cię”, „Jesteśmy dla siebie stworzeni”, „I tak będziesz mój!” to na ich widok już mi się niedobrze robiło, bo jak można patrzeć na jedno i to samo!? W pewnym czasie odważyłam się powiedzieć to, co o niej myślę, a ona co!? Zaczęła pisać bzdury, że jestem zazdrosna, żal mi d**ę ściska oraz użyła w kierunku mojej osoby wiele niecenzuralnych słów.

 • Rafał skoro masz super dziewczynę to się w końcu z nią ożeń !!!
  35 lat na karku na co ty czekasz? 🙂
  Kariera na tym nie ucierpi a za to skończą się głupie plotki i hejty tego typu.

 • Oj Stachursky branie masz i narzekasz. A tak na serio trzymaj się od zwiariowanych z daleka 😡

 • zgadzam się z Tobą p.Rafale, Ja rozumiem Twoją p.Rafale prywatność i prywatne sprawy.
  Bardzo lubię słuchać Twoich piosenek,ponieważ są bardzo piękne 🙂
  Pozdrawiam 🙂

 • Rafał ja też mam taki problem,a mianowicie ktoś mi się włamał na moje konto i wysyłał jakiś filmik pod którym było napisane ”Sesja +18 VIDEO” i nie można było odtworzyć tego filmiku a potem go usunął podejrzewam kto to jakiś Der EK,którego zablokowałama teraz nie mogę wejść na swoje konto bo mam tabele gdzie pisze Pobierz,Skanuj i czyść,Zamknij,a u góry w tej tabeli pisze USUWANIE ZŁOŚLIWEGO OPROGRAMOWANIA.Najgorsze jest to,że nie wiem dlaczego to mnie spotkało.Pozdrawiam Cię.Jestem bez radna. 🙁

 • Rafał ja też mam taki problem,a mianowicie ktoś mi się włamał na moje konto i wysyłał jakiś filmik pod którym było napisane ”Sesja +18 VIDEO” i nie można było odtworzyć tego filmiku a potem go usunął podejrzewam kto to w 99% jakiś Der EK,którego zablokowałam ta psychofanka która powiedziała dziewczynom z fanclubu Brzozonators do którego należę że jest z tobą ale oczywiście nie uwierzyłyśmy i nadal nie wierzę a teraz nie mogę wejść na swoje konto bo mam tabele gdzie pisze Pobierz,Skanuj i czyść,Zamknij,a u góry w tej tabeli pisze USUWANIE ZŁOŚLIWEGO OPROGRAMOWANIA.Najgorsze jest to,że nie wiem dlaczego to mnie spotkało.Pozdrawiam Cię.Jestem bez radna. 🙁

 • MASAKRA! Większość tych rzeczy śledziłam na bieżąco, ale i tak jestem w szoku, brak słów po prostu… ale widzę, że sprawa co raz bardziej się nagłaśnia, oby tak dalej, przy takich staraniach powinno się udać doprowadzić to wszystko do końca. A co do recenzji, czytałam też poprzednie i głównie argumentowane są tym, że owy dziennikarz Cię nie lubi albo nie podoba mu się Twój sposób bycia, wygląd, podejście do fanów, strasznie z niego obiektywny krytyk, aż się tego czytać nie da, więcej jadu niż konstruktywnej krytyki.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close