Bez kategorii

„Moja Ananke” – książka, którą wam polecam!!!

Koniec roku za pasem. Cieszycie się? Bo jak tak. Czekam na wakacje, bo ten rok był dla mnie wyjątkowy: udział w „Tańcu z Gwiazdami”, praca na planie „M jak miłość” i oczywiście szkoła. Wyobraźcie sobie, że znalazłam także czas na przeczytanie fantastycznej powieści, którą i Wam serdecznie polecam.

Jest to kolejna powieść Ewy Nowak. Pisałam już na swoim blogu o jej pierwszej książce „Bransoletka” (TUTAJ). Dlatego bardzo się ucieszyłam, gdy w ręce wpadła mi „Moja Ananke”.

julia_wroblewska_0042

Tytuł ciekawie brzmi prawda? Wiecie kim była Ananke?

Bohaterką książki jest licealistka, marzycielka, zdolna uczennica – Jagoda. Ma fajną rodzinę, taką do pozazdroszczenia. Starszego brata Ignacego, studenta, który zabiera ją na imprezy:). Ojca psychiatrę, który zawsze ją wspiera i mamę muzykologa, która rozumie ją jak nikt na świecie. Jagodę jest dziewczyną nieśmiałą, bez przyjaciółki takiej od serca i bez chłopaka. Nagle wszystko się zmienia. Do szkoły przychodzi nowa koleżanka, która zwierza się Jagodzie ze swojego skomplikowanego życia uczuciowego – ma romans z nauczycielem. Ale i Jagoda przeżywa swoją pierwszą miłość. Niestety, w życiu nie jest tak łatwo. Wszystko zaczyna się potwornie komplikować? Jagoda, ta spokojna dziewczyna, dobra uczennica i grzeczna córeczka, obawia się, że jest w ciąży. Będziecie zaskoczenie, obiecuję Wam!

julia_wroblewska_0049

„Moja Ananke” to powieść, którą czyta się naprawdę jednym tchem. Świetnie napisana, językiem tak bliskim młodzieży, jakby Ewa Nowak sama była nastolatką! Akcja jest dynamiczna. A sama główna bohaterka da się lubić.

julia_wroblewska_0094

Pisarka Ewa Nowak wydała już kilkanaście powieści i zbiorów opowiadań oraz wspomnianą „Bransoletkę”. Wiecie co, myślę, że w waszym wakacyjnym plecaku ta książka musi się znaleźć. Piszcie, co o niej myślicie!!! A na zachętę, przeczytam wam malutki fragmencik:

Jeśli chcecie autograf autorki to wpadnijcie w sobotę po 11 do Ogrodu Krasińskich w Warszawie na Imieniny Jana Kochanowskiego. Spotkacie tam Ewę Nowak i jej książki!

A jeśli nie jesteście z Warszawy, to tutaj możecie tą książkę kupić 🙂

http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3923/Moja-Ananke—Ewa-Nowak

Julia Wróblewska

Julia Wróblewska to jedna z najpopularniejszych gwiazd w polskim kinie. Na dużym ekranie, zadebiutowała jako siedmiolatka w filmie "Tylko mnie kochaj", a potem szybko posypały się kolejne role. W serialu „Determinator” zagrała Julkę, w „Naznaczonym” Natalkę, świetnie poradziła sobie w rolach filmowych m.in. w „Listy do M” czy „Och, Karol 2”. Wzięła udział w popularnych show" Celebrity Splash" oraz "Dancing With the Stars. Taniec z Gwiazdami". Obecnie można ją oglądać w serialu "M jak miłość", gdzie gra Zosię.

105 komentarzy

Click here to post a comment

 • Zwycięskie komentarze zamieścili: Wiktoria, Kajetan, Paulina L, Sabina XD – skontaktujemy się z Wami w celu ustalenia adresu na jaki wysłać książki. Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie.
  Redakcja BlogStar

 • Nastolatki w ciąży :
  Moim zdaniem taka sytuacja jest czystym przypadkiem, takie rzeczy niestety, ale czasem niektórym się przytrafiają. Jest to pewnego rodzaju odpowiedzialność, ale uważam, że nie powinno się takiej osoby skreślać. Natomiast jak już komuś się to przytrafi to niesprawiedliwe jest kiedy ludzie z otoczenia przestają nas akceptować, wytykają nas palcami oraz inaczej gorzej traktują. W takiej sytuacji trzeba się liczyć z ogromną odpowiedzialności i jest to również straszny stres dla rodziców tej dziewczyny.Bardzo ważne jest wtedy wsparci bliskich, akceptacja oraz pomoc ze strony rodziny. Ze strony rodziny ważne jest by dziewczynę wraz z dzieckiem otulić opieką, wsparciem, troską i miłością.

 • Moim zdaniem zajść w ciążę w wieku 15,16,17 lat to nie to, że nieodpowiedzialne zachowanie ale chęć zabawy, poczucie szczęścia i dorosłości w świecie. Mając rodzinę, dobrych rodziców dałoby się w młodym wieku dobrze wychować dziecko w tak młodym wieku. Zajść w ciążę w wieku nastoletnim to chęć poznania nowego życia oraz obowiązku rodzicielskiego. Najczęściej kobiety chcą mieć gromadkę dzieci, kochającego męża i wspaniałe dorosłe życie i zdrową rodzinę a uprawianie seksu w niepełnoletnim wieku jest to coś niezwykłego dla dzisiejszej młodzieży, nie licząc się z konsekwencjami chodzącymi za tym czynem, na przykład nie mając pojęcia o dzieciach, nie skończona szkoła przez macierzyństwo, nie mieć czasu na rozrywkę tylko opieka nad berbeciem. Jak już 15 latka zajdzie w tą ciążę to przede wszystkim nie powinno się jej przeklinać ani potępiać czy wyzwanie od niekulturalnymi słowami, typu dziwna. Ja na przykład zachodząc w ciążę w wieku 15 lat na pewno bym nie zbierała na aborcję czy coś tylko zrozumiała swój błąd oraz konsekwencje tego czynu. Natomiast na przykład moja mama,która wychowała się na wsi nie mogłaby się pogodzić z ta sytuacją i w domu rodzice zrobili jej awanturę typu ‚Gowniaro, coś Ty narobiła, jak ja się ludziom pokaże a Ty w szkole z brzuchem’. Rodzice by ją pouczali a nie wspierali co prowadzi do depresji, samobójstw a nawet aborcji.

  W gimnazjum nikt nie chciałby mieć dziecka, bo wstyd. Siara, obciach chodząc na dzienne spacerki z wózkiem a przyszłości brak.

  A teraz pomyśl o tym dziecku… Gdy dowiedziało by się, że rodzice nie chcieli jej/jego gdyż w gimnazjum popełnili błąd. To rodzice popełniają błąd, że nie przejmowali się życiem nastoletnim swojego dziecka tylko martwili się o swoje potrzeby i wstyd, który by przynieśli nastoletni rodzice na ulicy. Uważam, iż już jak się zajdzie w ciążę w tym młodym wieku to należy podjąć się tego a nie wymyślać o aborcji o swoim problemie miłosnym a nawet po pijanemu wejść do łóżka pierwszemu lepszemu, urwać film i nie wiedzieć kto jest ojcem…PATOLOGIA. („; Młodzi rodzice pojawiają się w szpitalu często iż przez narkotyki, alkohol idą do łóżka z kimś kogo wogóle nie znają
  a potem robią milion testów ma ojcowstwo a życie, nauka ucieka.
  Moje zdanie jest takie,krótkie i na temat a nie wymyślanie dlatego, że konkurs. -.-

  Magda K. ;*

 • Moim zdaniem i tak i nie. Na pewno niszczą swoje życie ale jeżeli biorą za to odpowiedzialność to nie ma zle.

 • Mam 17 lat i jestem od 3 lat w stałym związku z jednym chłopakiem, jesteśmy siebie pewni w związku z czym rozpoczęliśmy współżycie. Oczywiście mimo antykoncepcji nie raz bałam się, że „wpadniemy”.. Mimo młodego wieku czuje, że szalenie chciałbym mieć dziecko, nie zabawkę ale istotę żyjącą, która patrzy uśmiecha się, będzie mówić „mamo” i będzie mnie bezgranicznie kochać, ale dziecko wiąże się z wielką odpowiedzialnością i również mniej kolorowymi sytuacjami jak np przewijanie czy noszenie i karmienie w nocy.
  Uważam, że młode dziewczyny nie powinny zachodzić w ciążę, mogą nie poradzić sobie z odpowiedzialnością (chociaż czasem dorosłe pary sobie z tym nie radzą), ich psychika może nie przeżyć chociażby reakcji społeczeństwa, oraz trzeba pamiętać o ciele ; nastolatki jednak nie ma co ukrywać – przywiązują niesamowicie dużą wagę do swojego wyglądu, do ciała, które jednak nie będzie wyglądalo już tak idealnie po ciąży.. Kolejna rzecz to finanse… W Polsce kończymy liceum (/technikum /zawodowke) mając 19 lat, przecież w tym wieku dziewczyny rzadko kiedy zarabiają wystarczająco by się utrzymać a co dopiero z dzieckiem. Oczywiście extra, jeśli finansowo pomagają rodzice (dziadkowie maleństwa) ale za x lat takiej dziewczynie pewnie będzie mega głupio, że naraziła rodziców na takie koszta.
  Osobiście uważam że młode dziewczyny nie powinny specjalnie starać się o dzieci, ale gdyby któraś z moich koleżanek „wpadła” z pewnością bym jej pomagała. Sama nie wyobrażam sobie co by się stało gdybym dowiedziała się że jestem w ciąży; tu i teraz….

 • Moim zdaniem nastolatki, które zachodzą w ciąże powinny ze 2 lata poczekać, by były starsze, bo jest to rzecz, która jest odpowiedzialna. Wiec gdy będzie w takim wieku jak myśle to będzie jeszcze o te 2 lata za młoda. Jestem w stanie je zrozumieć, ale jest to nieodpowiedzialne dla tak młodej kobiety. Do nie przyjęcia jest to, ze będzie ona musiała sie opiekować zrezygnować ze studiów ( chyba, ze będzie miała z kim zostawić dziecko jak sie urodzi ) nie będzie mogła nic nosić ani nic robić.

 • Zajście w ciążę w nastoletnim wieku może być niemałym utrudnieniem. Nastolatki wtedy często rezygnują ze szkół, ponieważ nie dają sobie rady. W niektórych wypadkach jest to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie, ponieważ można „zepsuć” sobie życie. Do dziecka trzeba dorosnąć, trzeba zapewnić mu dobre warunki do wychowania i miłość, a dużo nastolatek w młodym wieku jeszcze tego nie umie zrobić. Trzeba uważać co się robi, nie popieram czegoś takiego, aczkolwiek jestem w stanie je zrozumieć, ponieważ nie jest najważniejsze to ile mamy lat, a żeby dziecko kochać i sprawiać, że ma się czuć kochane. 🙂

 • Każdy w swoim życiu popełnia błędy. Robimy coś nie myśląc o konsekwencjach i następnie za nie płacimy w lepszy lub w gorszy sposób. Jednak także każdy czasem potrzebuje przerwy – nie chce na razie myśleć o tym co będzie, jakie będą konsekwencje. Na ogół taka ciąża według mnie jest nieodpowiedzialna ale przecież każdy ma te lepsze i gorsze dni. Jeśli jednak zrobimy to specjalnie to wtedy możemy patrzeć na to od innej strony.

 • Według mnie nie jest najważniejsze to w jakim wieku zostanie się matką ,tylko to żeby to dziecko jak najlepiej wychować. Każda mama kochająca swoje dziecko chce aby dorastało ono w jak najlepszych warunkach , miało to o czym marzy ,żeby niczego mu w życiu nie zabrakło i nie ma tu znaczenia ile lat ma ta matka ,tylko jak wielkich starań dokłada ,aby jej dziecko było szczęśliwe. Oczywiście wiadomo ,że nastolatki ,które zajdą w ciąże potrzebują więcej wsparcia i pomocy ze strony rodziców ,przyjaciół ,chłopaka czy bliskich im osób, tym bardziej jeżeli nadal się uczą,mając takie wsparcie jest im na pewno łatwiej wychować swoją pociechę. Teraz coraz częściej słyszy się ,że młode dziewczyny zachodzą w ciążę ,ja sama znam kilka takich przypadków i uważam ,że równie dobrze spełniają się one w roli matek.
  Pozdrawiam :* .

 • Według mnie, co niektóre ciąże nastolatek dałoby się zrozumieć.
  Jeżeli chodzi o dziewczyny 10-15 no to jest czysta nieodpowiedzialność. Taka dziewczyna nie potrafiła by poradzić sobie z jednym dzieckiem, a co dopiero jeżeli miałaby dwoje bądź troje. Opieka kilku godzinna a kilkunastoletnia nad maluszkiem, to ogromna różnica. Musi zmienić życie o 180 stopni. Chyba że jest już tak bardzo nie poważna że powieża całą opiekę komu popadnie a sama baluje.
  Jeżeli chodzi o 17, byłabym jeszcze w stanie zrozumieć. Dawniej, kobiety w tym wieku miały spodziewać się malucha. Poza tym ona jest bardziej rozsądniejsza, niż takie dziecko 10 letnie. Wie doskonale że musi zrezygnować z dotychczasowych imprez itd. Poza tym ma inny tok myślenia. Nie myśli już o bawieniu się zabawkami, tylko o przyszłości.
  Akceptuję to, lecz nie popieram.

 • Uważam, że zajście w ciążę w tak młodym wieku jest nieodpowiedzialne. Powinno się z takimi sprawami poczekać. Ale łatwo się mówi. Czasem tak chłopak namąci w głowie dziewczyny, że jest w stanie dla niego zrobić wszystko. Dlatego trzeba uważać, co się robi, bo potem jest płacz. Oczywiście nie jestem za tym, żeby później dokuczać tej dziewczynie, gdy jest w ciąży. Ona już swoje przeszła, to po co jej jeszcze dokuczać? Trzeba też spojrzeć na sytuacje rodzinną danej dziewczyny. Np. Rodzice tej dziewczyny nigdy nie okazywali jej uczuć, zawsze byli zapracowani, nie mieli dla niej czasu, a gdy się w niej zakocha jakiś chłopak, ona jest zadowolona, że ktoś się nią zainteresował i zrobi dla niego wszystko. Więc, z jednej strony uważam, że jest to nieodpowiedzialne. A z drugiej strony nie dziwię się niektórym dziewczyną. Jak to mówią: ” miłość jest ślepa”.

 • Według mnie nie jest najważniejsze to w jakim wieku zostanie się matką ,tylko to żeby to dziecko jak najlepiej wychować. Każda mama kochająca swoje dziecko chce aby dorastało ono w jak najlepszych warunkach , miało to o czym marzy ,żeby niczego mu w życiu nie zabrakło i nie ma tu znaczenia ile lat ma ta matka ,tylko jak wielkich starań dokłada ,aby jej dziecko było szczęśliwe. Oczywiście wiadomo ,że nastolatki ,które zajdą w ciąże potrzebują więcej wsparcia i pomocy ze strony rodziców ,przyjaciół ,chłopaka czy bliskich im osób, tym bardziej jeżeli nadal się uczą,mając takie wsparcie jest im na pewno łatwiej wychować swoją pociechę. Teraz coraz częściej słyszy się ,że młode dziewczyny zachodzą w ciążę ,ja sama znam kilka takich przypadków i uważam ,że równie dobrze spełniają się one w roli matek.

  Pozdrawiam :* .

 • Nastetnie ciąże to bardzo mocny i częsty temat dlatego jest tak wiele opinii na ten temat. Mojm zdaniem żadnej dziewczyny nie powinnismy oceniać tak samo. Nie wszyscy wiedza jaka historia stoij na nastolatka z brzuchem. Jak to mówią nie oceniaj książki po okładce. Oczywiście sie zgadzam ze niektóre młode mamy sa nieodpowiedzialne wtedy gdy postanowią urodzić leć nie zajmują sie maluszkiem i nie zapewniają mu potrzebnej opieki. Z drugiej strony często jest tak ze dla tak młodych kobiet takie zdażenie jest najpiękniejszymi chwilami w życiu i maluszka kochają całym sercem i stają na głowie aby zapewnić my co tylko najlepsze. Takie dziewczyny w takim okresie bardzo dojrzewają i stają sie silniejsze co pomaga im isc przez życie pewnymi kroki.

 • Temat nastolatek w ciąży to bardzo mocny i często spotykany temat więc opinii tez mnóstwo. Mojm zdaniem nie powinno sie oceniać wszystkich nastoletnich mam tak samo. Niektóre nie benda poświęcać maluszkowi czasu i zapewniać mu odpowiedniej opieki i to jest wlasnie nieodpowiedzialna matka, bo jesli zdecydowała sie urodzić malca to zdecydowała również go dobrze wychować i zapewnić bezgraniczna miłość. Patrząc z drugiej strony niektóre będą maluszka kochać i dbać o niego całe życie. Dla wielu nastoletnich mam ciąża i dziecko to najcudowniejsze chwile które je spotkały, takie dziewczyny dojrzewają i potrafią silniejsze isc przez życie.

 • Myślę, że takich dziewczyn nie można oceniać. I to, że zachodzą w ciążę jako nastolatki nie świadczy o tym, że są nieodpowiedzialne czy broń Boże puszczalskie. Wiadomo. Takie rzeczy nie są zamierzone. Dla mnie to jest zrozumiałe bo nie wiadomo, może za kilka lat mi też coś takiego się przydarzy. Tego nie wiem. Choć jak znalazłabym się w takiej sytuacji to nwm czy oddała bym je do adopcji czy zostawiła obok siebie .
  Jeśli nie wygram to i tak kupię ją na stronie którą podałaś, ale bardzo zależy mi na twojej andotacji.☺
  Pozdrawiam

 • Sama byłam/jestem tak jak i większość osób co tu pisze nastolatkami. Mam 18 lat i mam koleżanki w moim wieku co mają roczne/dwuletnie czy nawet i dwójkę dzieci. Gdybym była na ich miejscu to zapewne bym nie chciała dopuścić do siebie tej wiadomości że daje życie najlepszemu szczęściu jaki mógłby mi się trafić, a co ja bym mogła mu dac prócz miłości? Matka która się uczy i próbuje wiązać koniec z końcem by dac radę utrzymać siebie i dziecko. Tak są dziewczyny które mają pomoc rodziców chłopaka czy przyjaciół ale spójrzmy na to są też osoby które tej pomocy potem nie otrzymają rodzina się odwraca chłopak zostawia Czy to jest fajne uczucie? Ja jak najbardziej wspieram nastolatki z dziećmi bo nie raz widzę ile miłości potrafią dac dziecku ze to jest ich oczko w głowie, a w tych czasach każdemu może się przytrafić. Oczywiście jestem za tymi nastoletnimi matkami które wiedzą co chcą w życiu niestety nie popieram zachowania osób nie dojrzałych ile to się słyszy że porzucone dziecko w jakimś mieście czy w szpitalu. Tak wiem nie tylko nastolatki tak robią. Ale jak już zajdziemy w ciążę w młodym wieku a dziecka nie chcemy pomyślmy o rodzinach które chcą mieć dziecko a nie mogą ile oni mogą dac mu miłość 🙂

 • Moim zdaniem nie powinno sie oceniać takich dziewcząt. Nie oceniam nikogo. Zdarzają sie gwalty, nie przemyslane ciążę. Czasem najpierw sie cos zróbi, później pomyśli. Ale czasami samemu tego sie chce, potrzebuje. Ostatnio słyszałam taka historię, że dziewczyna chciała zajść w ciaze. Byla w gimnazjum. Zaszła w ciążę. Wszyscy sie jej dziwili, wypytywali o wszystko, az w końcu powiedziała, że chciała mieć dziecko,aby kogoś kochać i żeby był ktos kto będzie kochał ją! To naprawdee smutne i bardzo jej współczuję! Ale czy mozna ocenianc takie osoby jak ona? Ona chciala tylko miłości. Tak naprawde to nie wiemy, widząc nastolatke w ciąży,czego ona chciała. Bywa tez tak, ze wychodzi to ze swojej nie uwagi, braku odpowiedzialności.. Ale to moze brać sie z roznych przyczyn. Często jest tak, ze rodzice nie zajmują sie swoim dzieckiem, albo sa jakues problemy w domu, wpada sie w zle towarzystwo, zaczyna się pić alkohol, imprezować wtedy może wystąpić ta nie planowała ciąża. Tylko, ze za tym moze sie ciągnąć wiele zdarzeń, które w pewnien sposób do tego doprowadziły. Jednak jeżeli matka będzie w stanie sie zająć tym dzieckiem i go nie zostawi,to mysle, ze to rowniez trzeba szanować! Tak naprawdę, powinniśmy szanować wszystkich w okol.Bez wyjątku. Ja szanuje wszystkich i myślę, ze mogłabym zrozumieć każdego kto nie wyrządza innemu krzywdy. Każdy ma swoje życie, niektórzy chca przeżyć je inaczej. Chcą mieć kogos obok siebie zawsze, czasem jakby nie maja wyboru, nie sa w stanie o tym zdecydować. Myślę, ze wszystko ma dobre i zle strony. Trzeba takie osoby zrozumieć i wspierać, w każdej sytuacji mozna dać radę! 🙂

 • Jeśli chodzi o samo zajście w ciążę w młodym wieku, niema co komentować ani oceniać. Stało się. Celowo czy nie ale się stało. Bardziej należy skupić uwagę na późniejszym podejściu i odpowiedzialności. Kilka moich koleżanek jest w ciąży bądź już urodziło. Jedna zachowuje się bardzo nieodpowiedzialnie: dziecko zostawia pod opiekę babci a sama tylko się bawi, zajmuje sobą, niczym się nie przejmuje, nic ją nie obchodzi. Inna, choć jeszcze nie urodziła już bierze na siebie odpowiedzialność: zmienia plany, chcę kontynułować edukację żeby móc zapewnić dziecku dobrą przyszłość, przy czym organizuje to tak, żeby móc zajmować się dzieckiem. Jeśli dziewczyna jest dojrzała, da sobie radę a dziecko nie będzie skrzywdzone. Szkoda tylko dzieci których matki nie są jeszcze gotowe żeby być matkami. W takiej sytuacji trzeba mieć nadzieję że dziadkowie zaopiekują się wnuczkiem.

 • Ja osobiście uważam, że ciąża w młodym wieku to nie jest dobry pomysł. Dziecko powinno być dopełnieniem szczęścia dwojga ludzi, którzy są pewni, że są gotowi na to by je wychować w miłości i zapewnić mu to czego potrzebuje i to co mieć powinno. Jednakże nie zawsze sami decydujemy o zajściu w ciążę. W dzisiejszych czasach bardzo dużo jest różnych przypadków, w których kobiety, a nawet jeszcze nastolatki zostają np. zgwałcone i w tym przypadku nie decyduja o swoim zajściu w ciążę, bo nie mają na to wpływu. Zobaczmy jak wiele ludzi ocenia innych, nie znając ich. Młoda dziewczyna z dzieckiem nie oznacza od razu tego, że zmarnowała sobie życie, bo moze to ktos zrobił jej krzywdę ?
  Myślę, że powinniśmy poznać najpierw ludzi, a dopiero później ich oceniać ..
  Są tez takie osoby, które zachodzą w ciążę przez chwile nie uwagi w bardzo młodym wieku..
  Nie krytykuję takich osób, bo jest to ich życie..
  Jednak uważam, że dziecko powinno być dopełnieniem małżeństwa 🙂

 • Myślę, że temat jest bardzo kontrowersyjny, jednakże myślę, że nie należy nikogo pochopnie oceniać. Sytuacje w życiu bywają różne.. Jednakże moje osobiste zdanie jest takie, że młodych matek nie należy potępiać, tylko przeciwnie, wspierać. Owszem, może wtedy nie myślała racjonalnie, ale stało się, zostanie matką. Dlatego bardzo ważne jest wsparcie ze strony rodziców, bliskich, znajomych. Młode matki, to nie znaczy od razu, że złe matki. Każda matka może być dobra, obojętnie w jakim wieku, byleby potrafiła przekazać swemu dziecku cenne wartości, takie jak szacunek do ludzi, uczciwość.

 • Według mnie „nastoletnie mamy” to już w XXI wieku normalność. Dziewczyny, które starają się o te dzieci, chodź wiadomo, że to raczej jest wpadka, nie wiedzą co robią. Są jeszcze nie dojrzałe. Nie skończą żadnej szkoły, zostaną bez niczego, a w małych przypadkach zdarza się tak, że ojciec dziecka zostaje przy nastoletnie mamie. Czasami jest mi żal tych dziewczyn, ale same się do tego przyczyniły. Mam znajomą, która w wieku 16 lat zaszła w ciążę, chłopak rzucił ja od razu po narodzeniu dziecka. Miała takie szczęście, że rodzice jej pomogli. I tu powiem Ci Julka, że prowadzilabym szeroką dyskusję. Bo niestety „nastoletnie mamy” w innych krajach, to już nawet taka tradycja. Oglądałam film na faktach, że matka dziecko sprzedaje tak w wieku 13-14 lat i muszą one rodzic dzieci, ojcami zazwyczaj są starsi, bogaci mężczyźni. W naszych okolicach, niestety mamy są nie z przymusu, lecz z wpadki. Oczywiście, są mamy, które napewno kochają swoje dzieci, mimo ich wieku. Według mnie nie da się ocenić czy to rozsądne czy nie. Chcialabym przeczytać tę książkę, aby się przekonać. Sądzę, że po przeczytaniu jej na świat patrzylabym inaczej i mogłabym zobaczyć jak czuła się bohaterka książki

 • Moim zdaniem nastoletni wiek nie jest odpowiednim czasem na rodzicielstwo. Każdy człowiek powinien mieć szansę na przeżycie własnego dzieciństwa, własnej młodości, zanim będzie musiał wejść w świat dorosłości.
  Zdecydowanie nie pochwalam „nastoletnich mam”. Jednak każdy z nas jest za siebie odpowiedzialny, każdy ma własny rozum i każda nastolatka zachodząca w ciąże, zachodzi świadomie.
  Każda taka sytuacja ma różne zakończenie. Znam takie przypadki, kiedy dziewczynom wychodzi to na dobre, ponieważ ustatkowuje ich dotąd poplątane życie. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy ktoś rujnuje sobie w ten sposób swoją przyszłość (absurd, bo dziecko jest skarbem, a nie problemem, ale na wszystko jest odpowiedni czas). Niestety zdarzają się także takie sytuacje, kiedy to właśnie dziecko musi cierpieć z powodu nieodpowiedzialności swoich rodziców, ponieważ zostaje porzucone, oddane. Jest po prostu niechciane.
  Tak więc każda kobieta, czy to nastolatka, czy dorosła osoba, do macierzyństwa musi dojrzeć i podchodzić z rozsądkiem. Ale uważam, że aby wychowywać dziecko, najpierw trzeba zostać wychowanym, aby niechcący nie skrzywdzić nowego istnienia. Decydując się na macierzyństwo trzeba myśleć, przede wszystkim o dobru dziecka. W nastoletnim wieku, kiedy jeszcze nie jest się stabilnym życiowo i emocjonalnie, kiedy się jeszcze rozwija, dojrzewa i poznaje świat i samego siebie nie należy niestety podejmować poważnych decyzji, wiążących na całe życie, a dziecko jest, a raczej powinno być właśnie taką decyzją.

 • Osobiście uważam, że ciąża w tak młodym wieku nie jest niczym złym. Nie rozumiem ludzi, którzy są negatywnie do tego nastawieni, oczywiście najlepiej poczekać do końca szkoły, az pójdziemy do pracy żeby zapewnić dziecku jak najlepsze życie, ale jesli juz sie wydarzy taka sytuacja to nastolatka jest w stanie dac wiele miłości dziecku, dba o nie i kocha nad życie, mogą byc tak samo odpowiedzialni ( a czasem nawet bardziej ) jak dorośli! Moim zdaniem nastolatkowie mogą być pełna miłości, radości rodzinka z malym bobasem. Niektórzy dorosli nie sa w stanie dac dziecku tego, co moze dac nastoletnia matka.

 • Nastoletnie ciąża? Dlaczego nie! Ale jednak jest jeden dla mnie bardzo ważny szczegół, dziecko to owoc miłości. Owoc który ma prawo do szczerych uczuć ze strony swoich rodziców a nie poczucie ze jest z tak zwanego przypadku. Jeśli nastolatka która zaszła w ciążę mimo wszystko kocha swoje dziecko, szczerze chce je urodzic i wychować na dobrego człowieka to nie ma w tym nic złego. Mam pewne obiekcje co do nastolatek które z góry zakładają ze dziecko tylko je unieszczesliwi, aczkolwiek mają do tego prawo, mogą się bać tak dużej odpowiedzialności.
  Moje podejście do nastolatek w ciąży jest jak najbardziej pozytywne jeśli ich nastawienie również jest pozytywne, jeśli dla nich ciąża jest kara to jedyne co moge zrobić to pocieszać i próbować zmienić ich punkt widzenia, ponieważ każde dziecko zasługuje na miłość 🙂

 • Co sądze o nastolatkach zachodzących w ciąże ?
  Szczerze to nie wiem czy jestem w stanie ich zrozumieć,ponieważ nie bylam i nie jestem w takiej sytuacji.Jednak nie wyobrazam sobie wychowywac dziecko w wieku 15lat.Nawet jeśli dziecko jest zapłodnione przez gwałciciela tego dziecka nie można odrzucić ani uznać za gorsze.Takie dziecko chce życ i ma pełne prawo do jak najlepszego życia.Moim zdaniem młode matki nie powinny być wytykane palcami jeśli nie było się w takiej sytuacji.

 • W mojej opinii, nastoletnie ciąże w wielu przypadkach, pewnie nawet w większości, są wynikiem nieodpowiedniego przygotowania dzieci do wejścia w świat dorosłych. Młodzi, pozbawieni możliwości rozmowy o swoich problemach, rozterkach, czy nawet zaspokojenia ciekawości sami muszą zdobywać informację. Zostawienie są sami sobie, w świecie gdzie dorośli myślą „jest taki przedmiot szkolny jak wychowanie do życia w rodzinie, więc tam dzieci się dowiedzą”, a w szkole zaś.. nie zawsze te lekcje są tym, czym być powinny. W XXI wieku, dzieci dążą do dorosłości, do samodzielności, więc również w tej dziedzinie chcą być jak ich starsi znajomi i również pragną rozpocząć życie seksualne, mało kiedy licząc się z konsekwencjami swoich czynów. Dziewczyny w tych czasach zrobią bardzo wiele, by przypodobać się społeczeństwu, by dopasować się do grupy – co również skutkuje wcześniejszym rozpoczęciem współżycia. Lecz co się stanie, gdy z przygodnego seksu wyniknie coś więcej? Strach, poczucie odrzucenia, brak akceptacji, niechęć. Mało która dziewczyna gotowa jest poświęcić szkołę i swoje dotychczasowe życie na rzecz małej „fasolki”, która zmienia wszystko. Nie wspominając już o chłopcach, którzy tym bardziej unikają odpowiedzialności… Oczywiście, zdarzają się wspaniałe osoby, gotowe by zmienić swój świat dla owej „fasolki”, lecz ile takich jest..? Moim zdaniem, nastoletnie ciąże są głownie wynikiem braku rozmowy rodzic-dziecko lub nauczyciel-uczeń oraz są wynikiem buntu nastolatków, którzy chcą zbyt szybko stać się dorosłymi. Boję się, że niedługo będzie już za późno by to naprawić….

 • Nastoletnia ciąża to ciągle kontrowersyjny temat i przypuszczam, że ilu ludzi tyle opini. Ja nie oceniam dziewczyn które „wpadły”, zwłaszcza jeśli nie znam ich historii. Czasami ciąża jest wynikiem tego, że młodzi ludzie się nie zabezpieczali i wtedy można to uznać za nieodpowiedzialność z ich strony, zwłaszcza gdy nie są w stanie utrzymać dziecka. Jednakże czasami zabezpieczenie zawodzi i uważam, że o odpowiedzialności dziewczyny nie świadczy to, że zachodzi w ciążę, lecz to, czy bierze na siebie konsekwencje swoich czynów i dojrzale zajmuje się dzieckiem. Myślę że wychowanie dziecka jest powodem do dumy, bez względu na wiek w którym się je urodziło.

 • SUPER MÓJ POPRZEDNI KOMENTARZ CHYBA SIĘ USUNĄŁ..
  A tak w skrócie.. nie powinno się ich wytykać palcami, a może one zostały zgwałcone, a mimo wszystko postanowiły, że urodzą..
  Nie to, że je bronię, ale chyba najważniejsze jest to aby te dziecko było kochane..
  Julia, a Ty jak byś się czuła gdybyś dowiedziała się, że jesteś w 2 miesiącu ciąży bądź, że masz dziecko? „Dziecko będzie miało dziecko”..
  I tak nie wygram, ponieważ tamta wypowiedź (chyba, że się nie usunęła) była o wiele bardziej rozwinięta, ale trudno..
  Niestety chciałbym bardzo tą książkę, ale nie mam możliwości aby ją zakupić.. szkoda..

 • Ja osobiście nie wyobrażam sobie, że miałabym został matką w wieku 16,17 lat. W dzisiejszym świecie coraz częściej jest widoczne, że ” dzieci rodzą dzieci”. Osoby, które w tym wieku zachodzą w ciążę to raczej z ich strony nie planowane. Nie myślą racjonalnie, zachowują się nieodpowiedzialne nie używając zabezpieczeń. Nie myślą jakie konsekwencje niesie współżycie bez zabezpieczeń, a w naszych czasach tego nie brakuje. Nie pochwalam takiego bezmyślnego zachowania. Wiadomo, że jesteśmy tylko ludźmi i często ponoszą nas emocje, przy których często nie myślimy. Żyją tylko chwilą i tym co w danej chwili się dzieję. Właśnie przez takie zachowania często bywa tak, że połowa nastolatek zostaje sama z tym problemem.

 • Według mnie takiego zachowania nie można osądzić jednoznacznie. A może ta młoda dziewczyna została zgwałcona? Nie rozumiem dlaczego ludzie od razu sądzą, że „puszczalska”, bo w wieku 16-17 lat chodzi z brzuchem. Przeważnie osądza się tą młodą kobietę, ale ona chyba palcem sobie tego dziecka nie zrobiła, przecież ona i tak jest zestresowana całą tą sytuacją. Ja osobiście gdybym znała taką osobę to napewno spróbowałabym jej pomóc! Ja sama jestem nastolatką i nie wyobrażam sobie bycia teraz mamą, „dziecko będzie miało dziecko”..
  Moim zdaniem młode matki powinno się wspierać, szanować, nie wytykać palcami (przez to one bardzo często porzucają szkołę). Nie wiem dlaczego ludzie mówią, że jeżeli nastolatką urodzi się dziecko to jest „koniec życia”, przecież tak nie jest.. trzeba powiedzieć sobie czasem NIE, ale od razu „właśnie Twoje życie dobiega końca”, takie gadanie jest bezsensu. Ważne, że one nie usuwają tego dziecka tylko mimo wszystko chcą je urodzić, niestety nie zawsze mają poparcie w swoich bliskich. Są dzielne!
  Julia, a Ty wyobrażasz sobie mieć teraz dziecko bądź dowiedzieć się, że jesteś na przykład w 2 miesiącu ciąży?
  Nie to, że ja bronię, ale nie wszystkie młode matki robią to dla „lansu” ..
  My Polacy musimy nauczyć się również pomagać, a nie tylko wytykać palcami..

 • Nie mam najlepszego zdania o ciąży wieku nastoletnim. Jasne, że ciąża w młodym wieku psuje życie dziewczynie. Przede wszystkim szkoła schodzi na drugi plan, a w tym wieku to ona powinna być najważniejsza. Dziewczyna zamiast się uczyć, zdobywać wykształcenie poświęca czas dziecku. Dodatkowo dziewczyna w tym wieku powinna się wybawić, to jeszcze bardzo młoda osoba i ma sporo czasu na macierzyństwo. Nastolatki powinny być świadome jakie konsekwencje niesie seks i zabezpieczać się i przede wszystkim nie robić tego z każdym poznanym chłopakiem. Dla mnie nastolatka w ciąży to dziewczyna z zepsutym życiem..

 • Wychodze z zalozenia ze dziewczyny ktore zachodza w ciaze w mlodym wieku z jednej strony robia to nie swiadomie, nie sa one odpowiednio przygotowane do roli matek, czasami ich partnerzy nie potrafia zaakceptowac mysli iz pojawi sie obowiazek , uciekaja od tego a dziecko musi wychowywac sie w niepelnej rodzinie , ale zdazaja sie i takie wypadki gdy dziewczyna mimo swego wieku jest odpowiedzialna i w pelni przygotowana na swoja role przyszlej matki, Ale w dzisiejszych czasach to zadkosc .. w innych religiach to naturalne ze dziewczyna w mlodym wieku zaklada rodzine , pare lat wczesniej u nas bylo to krytykowane zas teraz to jest naturalne , acz kolwiek nie kazdy nadaje sie do tej roli i jest w stanie podlac takiemy wyzwaniu…

 • Zacznijmy od tego, że każdy człowiek jest inny i ja jako osoba wrażliwa lecz pewna siebie mam inne uczucia niż osoba, bardzo odważna Ale nie zbyt pewna siebie. Bo każdy jest inny.
  Moim zdaniem zajście w ciążę w tak młodym wieku możemy podzielić na dwie grupy: przypadek i świadomość. Jeśli dziewczyna przez przypadek zajdzie w ciążę rozumiem to bo to nie jej wina ale gdy robi to świadomie to nie rozumiem takiego zachowania. Jest to mało odpowiedzialne i nie wszyscy radzą sobie w byciu rodzicami. W tym komentarzu nie chcę nikogo urazić ale najpierw należy 10 razy zastanowić się co robimy? I czy tego chcemy? Myślę, że ta książka jest bardzo ciekawa i jestem jednocześnie ja jestem ciekawa jaka jest akcja i czy zajście w ciążę było świadome czy nie. A jak jest taka wspaniała okładka i taka wspaniała osoba ja poleca to jestem bardzo napalona na jej przeczytanie.
  Ps: komentarz do konkursu.
  Pozdrawiam

 • Zajście w ciąże w tym wieku nie jest zaciekawą sprawą. Każdy w tym okresie ma ochotę poszaleć, bawić się i poznawać nowe osoby. Dziecko zaburza tą „naturalność” nastoletniego życia. Pojawia się w końcu odpowiedzialność za czyjeś życie. Dla mnie jeżeli dziewczyna wpadła z chłopakiem a ma wsparcie w nim jak i w rodzicach i przyjaciołach nie robi żadnej różnicy pomiędzy nastoletnią matką, a „dojrzałą” już do tego kobietą. Całe życie sie zmienia to fakt ale jednak nie da sie cofnąć czasu i poniekąd podziwiam te dziewczyny. Niejedna dba i kocha lepiej swoje dziecko niż kobiety w wieku odpowiednim do macierzyństwa.

 • Pytasz co myślimy o nastoletnich matkach . Ja osobiście zaszłam w ciążę w wieku 16 lat , wiedziałam że będzie ciężko . Szłam z brzuchem do szkoły i potrafiłam być perfidnie obgadana przez nauczycieli . Z czasem zaczęłam się wstydzić wgl. Wychodzić . . . Dobrze ze była przy mnie rodzina . Urodziłam w wieku prawie 17 lat i nie uważam ze byłam gorsza od innych „dorosłych kobiet ” , tyle się teraz słyszy o kobietach które porzucaja dzieci , niektóre nastoletnie mamy mają więcej oleju w głowie niż te „dorosłe” . Urodziłam moja córeczkę Lene obecnie ma 3 latka a zdarza się że nadal słyszę wulgarne teksty typu :dzieci rodzą dzieci . Nauczyłam się z tym żyć , wychowuje córkę najlepiej jak potrafię . Ludzie są niesprawiedliwi i nie wiem czemu tak reagują , nie podoba mi się ich staroświeckie myślenie . Jeżeli nastolatka zajdzie w ciążę no to trudno stało się , ale podziwiam takie młode mamy , przecież mogą dzieci oddać , zostawić , a jednak chcą podołać zadaniu i wychowują . Także popieram całkowicie mlode mamy i życzę jak najlepiej . Pozdrawiam Klaudia 20lat i Lena 3 latka 😉

 • KONKURS
  Ja już przedtem dodałam komentarz lecz po dłuższym przemysleniu stwierdziłam ze muszę wyrazić moja opinie jeszcze raz….
  Zachowanie takiej nastolatki jest bardzo nieodpowiedzialne. Miłość można okzywac w inny sposób…. Często to rodzice ciężarnej nastolatki ponoszą za nią konsekwencje jej . To oni zajmują się jej dzieckiem i to oni cierpią za jej czyn .
  Życie młodej matki wtedy odwraca się do góry nogami i nie może się cieszyć swoim dzieciństwem.
  Mam nadzieję ze spodobała Ci się moja opinia od razu jak zobaczyłam na snapchacie ze organizujesz taki konkurs postanowiłam wziąć udział . Ponieważ bardzo spodobała mi się ta książka

 • Zachodzenie w ciąże w wieku nastoletnim jest moim zdaniem bardzo nieodpowiedzialne i nieodpowiednie zwracając szczególnie uwagę na fakt ze antykoncepcja jest dostępna praktycznie wszedzie. Rozumiem fakt ze w tym wieku ludzie potrafią sie zakochać i dochodzi miedzy nimi do zbliżenia ale należy to robić z głowa zeby za wcześnie nie skończysz w pieluchach 😉

 • KONKURS
  Ja już przedtem dodałam komentarz lecz po dłuższym przemysleniu stwierdziłam ze muszę wyrazić moja opinie jeszcze raz….
  Zachowanie takiej nastolatki jest bardzo nieodpowiedzialne. Miłość można okzywac w inny sposób…. Często to rodzice ciężarnej nastolatki ponoszą za nią konsekwencje jej . To oni zajmują się jej dzieckiem i to oni cierpią za jej czyn .
  Życie młodej matki wtedy odwraca się do góry nogami i nie może się cieszyć swoim dzieciństwem.
  Mam nadzieję ze spodobała Ci się moja opinia od razu jak zobaczyłam na snapchacie ze organizujesz taki konkurs postanowiłam wziąć udział . Ponieważ bardzo spodobała mi się ta książka

 • Co sądzę o nastolatkach, które zachodzą w ciążę? Jest to dość trudny temat do poruszenia. Widząc młodą dziewczynę, która „wpadła” większość z nas zareaguje jednoznacznie- puszczalska małolata, która nie będzie umiała wychować swojego dziecka. Takimi uwagami zachęcamy do aborcji, która nie prowadzi do żadnego wyjścia. Jaka jest prawda? Każdy popełnia błędy w swoim życiu, ale nie wolno uciekać od problemu. Taka nastolatka potrzebuje pomocy od bliskich, a nie odtrącenia. Może właśnie ta młoda dziewczyna okaże się lepszą matką, niż dojrzała kobieta. Postawmy się w tej sytuacji i starajmy się zrozumieć. Pokażmy potrzebującym, że dadzą radę, że dziecko nie jest problemem, a czymś pięknym w życiu każdej mamy 🙂

 • Bardzo współczuję takim dziewczyną ,sama jestem jeszcze nastolatką i nie wyobrażam sobie żebym zaszła w ciążę… Sama nie wiem czy to jest ogromna nie odpowiedzialność ,ale wiem ze takim dziewczyną należy pomagać A nie wytykać palcami.

  POZDRAWIAM ☺ Ja odnośnie konkursu

 • Uważam, że takiego zachowania nie można osądzić jednoznacznie. Ludzie są różni, każdy jest inaczej wychowany, mamy różne poglądy i priorytety życiowe. Sądzę jednak, że żadna młoda dziewczyna nie skacze z radości gdy znajduje dwie kreski na teście. Boi się, że obowiązki ją przerosną, że nie skończy szkoły, że chłopak odejdzie czy rodziców zawiedzie. Często też wstydzą się chodzić do szkoły „bo co ludzie pomyślą”. Fakt taką dziewczynę można określić jako nieodpowiedzialną, ale dlaczego ciosy krytyki mają przejąć tylko te młode kobietki? One są już wystarczająco wystraszone. Same nie zrobiły sobie tego dziecka. Chłopak też w tym uczestniczył. Jednak gdy ten fakt już się zdarzy nie powinno się takich osób obrazać. Te dzieciatko nie jest nic winne i powinno się urodzić a dziewczynie mimo ze będzie ciężko w końcu stwierdzi ze dzidzia jest jej szczesciem. Życie pisze różne scenariusze, fakt każdy jest kowalem swojego losu. Ale myślę że jeśli dziewczyna jest w stałym związku z odpowiedzialnym chłopakiem to przy pomocy rodziców da sobie radę. Dla takich par jestem wyrozumiala. Nie oszukujmy się kazdego człowieka mogą ponieść emocje, atmosfera a wtedy się myśli „to mnie nie spotka” sądzimy że jest to problem odległy nie dotyczący nas. A jednak niekoniecznie 😉 Gorzej jest jak matką zostanie dziewczyna naprawdę niedojrzala i nie szanująca się, wtedy wspolczuje głupoty a dzidzi matki…

 • W naszych czasach często słyszymy o dziewczynach w młodym wieku, które zachodzą w ciąże. Wiele moich koleżanek zostało mamami mając 16,17 lat. Czasem zastanawiam się czy to jakaś moda by w tak młodym wieku zostać mamą. Bądźmy szczerzy, dziecko to obowiązek a dla takiej dziewczyny to koniec wolności. Koniec zwykłej codzienności, koniec beztroskiego nastoletniego życia.
  Mimo wszystko podziwiam każdą nastoletnią mamę, która podołała obowiązku wychowania dziecka, która nie oddała go lub nie zabiła. Podziwiam, każdą dziewczynę, która mimo tego, że jest jeszcze młoda kocha swoje dziecko i potrafi zapewnić mu miłość, która w tym wszystkim jest najważniejsza. Czasem mam wrażenie, że to właśnie nastoletnie mamy są bardziej odpowiedzialne niż nie jedna dorosła kobieta.
  Nie ważne w jakim wieku zostaje się mamą ważne by dziecko było kochane i nie czuło się niechcianym. Nie rozumiem dlaczego młode mamy są skreślane przez społeczeństwo i wytykane palcami. Uważam, że takie dziewczyny zasługują na wsparcie i podziw. Jeśli zdecydowały się dziecko wychować znaczy, że dorosły do tego by być nazwane matką.

 • Na konkurs z instagrama: moim zdaniem nastolatki zachodzące w ciąże wcześniej niż inne kobiety powinny zostać zrozumiane a nie odrzucone. Rodzice w trudnych chwilach powinni zaakceptować sytuację i pomóc córce. Pozdrawiam :-* uwielbiam Cie Julka

 • Moim zdaniem nastolatki które zachodzą w ciążę jestem w stanie je zrozumieć, ponieważ zakochała sie i tak wyszło no i nic się nie zrobi, no już trudno, teraz trzeba je wychować, po prostu stało się . Po prostu w przyszłości będzie młoda mamą 😉 Chociaż z drugiej strony uważam ze to jest za wczesnie jednak powinny pilnować no ale cóż … Na pewno jest to szokiem kiedy się o tym dowiedzą , ale kiedy pojawi się już ich dziecko na świecie kochają je i nie żałują tego . Dziecko to Wielka odpowiedzialność i przez nie nie ma czasu na nic innego A tutaj jest ważna szkoła, przyszłość . Nastolatki powinny najpierw wykształcić się a dopiero potem dziecko, fakt chłopak może być, ale tak żeby nie doszło do ciąży . Ale rozumiem to bo jeżeli człowiek się naprawde zakocha to on nie mysli co robi zyje tylko miloscia i potem dochodzi do takiego czegos , bo nastolatki które zachodzą w ciaze na pewno nie robią tego specjalnie tylko po prostu przypadkowo tak się staje . Jestem nawet świadkiem takiej sytuacji bo właśnie moja koleżanka z klasy z drugiej liceum urodziła trzy miesiące temu chłopczyka, no i niestety nie będzie już chodziła, ale mówi ze może zaocznie. Podsumowujac to wszystko uważam ze takie osoby po prostu trzeba wspierać i pomagać .

 • Moim zdaniem nastolatki które zachodzą w ciążę jestem w stanie je zrozumieć, ponieważ zakochała sie i tak wyszło no i nic się nie zrobi, no już trudno, teraz trzeba je wychować, po prostu stało się . Po prostu w przyszłości będzie młoda mamą 😉 Chociaż z drugiej strony uważam ze to jest za wczesnie jednak powinny pilnować no ale cóż … Na pewno jest to szokiem kiedy się o tym dowiedzą , ale kiedy pojawi się już ich dziecko na świecie kochają je i nie żałują tego . Dziecko to Wielka odpowiedzialność i przez nie nie ma czasu na nic innego A tutaj jest ważna szkoła, przyszłość . Nastolatki powinny najpierw wykształcić się a dopiero potem dziecko, fakt chłopak może być, ale tak żeby nie doszło do ciąży . Ale rozumiem to bo jeżeli człowiek się naprawde zakocha to on nie mysli co robi zyje tylko miloscia i potem dochodzi do takiego czegos , bo nastolatki które zachodzą w ciaze na pewno nie robią tego specjalnie tylko po prostu przypadkowo tak się staje . Jestem nawet świadkiem takiej sytuacji bo właśnie moja koleżanka z klasy z drugiej liceum urodziła trzy miesiące temu chłopczyka, no i niestety nie będzie już chodziła, ale mówi ze może zaocznie. Podsumowujac to wszystko uważam ze takie osoby po prostu trzeba wspierać i pomagać .

 • Odpowiedź co do konkursu!
  Moim zdaniem dziewczyny w młodym wieku nie powinny mieć dzieci najpierw powinny skupić się na nauce a później ja się skończy szkole założy rodzinę znajdzie mieszkanie i partnera to w tędy można myśleć i dziecku. Ja mam 17 lat ( jutro mam.urodziny) i mam koleżanki z są ode mnie młodsze i juz są w ciąży.

 • Nie wyobrażam sb usunąć dziecka, chociaż wiem że gdyby mi się takie coś przydarzyło, zawalił by mi się świat. Według mnie ludzie powinni brać odpowiedzialność za swoje czyny i jeżeli pojawi się „wpadka” no cóż żyje się dalej, a nie zabija dziecko które niczemu nie jest winne.
  P.S stawiam na bardzo podobną tematykę książek i fajnie by było ją zgarnąć, a czytać uwielbiam:

 • Moim zdaniem nastolatki nie powinny zachodzić w ciążę. W tak młodym wieku powinny cala swoją energię skupić na rozwijaniu siebie i swoich pasji, spełnianiu marzeń.

 • Witam 🙂 uwielbiam Ewę Nowak pisze świetne książki. Co do tematu nastoletnich ciąży moim zdaniem powinno się rozumieć, nikt z nas nie wie jak jest w domach nastoletnich matek, w wielu przypadkach uciekają od domowych problemów zaczynają spotkać się z chłopakami, zazwyczaj starszymi. Nastoletnie ciążę wynikają zazwyczaj z nie wiedzy dziewczyny, ale również że strony zaniedbań chłopaków. Nie da się jednoznacznie określić czy powinno się to pochwalac czy gardzic tym, ale napewno powinno się to zrozumieć i uszanować, dziewczyny zazwyczaj też są załamane powinno się je wspierać, a nie dodawać im kolejnych zmartwień 🙂

 • Uważam, że zachodzenie w ciąży w wieku nastoletnim jest odpowiednie. Na początku może pojawić się szok i zaskoczenie dla młodej matki, ale może się z tym pogodzić i być szczęśliwą, prawdziwą kobietą. Ciąża nie jest końcem świata, dziecko daje nam usmiech i radość na twarzy. Niemowlę dla nastolatki w młodym wieku pozwala szybciej dorosnąć w dorosłe życie, dużo nauczyć i nawet zmienić nas na lepsze. Dlatego zgadzam się, że młoda, nie doświadczona nastolatka może być odpowiedzialną i kochająca mamą.

 • Nastolatki w ciazy? To nic zlego. Panuje stereotyp ze to cos zlego, że takie dziewczyny sie nie szanuja.. a tak nie jest. To normalne, mlode dziewczyny ktore naprawde sa świetnymi matkami, ktore swietnie dbaja o swoje pociechy. Znam takie dziewczyny i naprawde wiek sie nie liczy bo nie jedna starsza kobieta tak dobrze sobie nie radzi z wychowaniem dziecka jak nastolatka:)

 • Nastolatki w ciazy? To nic zlego. Panuje stereotyp ze to cos zlego, że takie dziewczyny sie nie szanuja.. a tak nie jest. To normalne, mlode dziewczyny ktore

 • Nastoletnia Ciąża.. Zależy co mamy na myslis mówiąc „nastoletnia” jeśli dziewczyne mająca 16 lat uwazam ze ciaza jest nie zbyt odpowiednia w tym wieku. Nastolatkowie decydujący sie na stosunek Nie maja pojęcia z jaką odpowiedzialnością się stykają, ale jeśli przytrafi się ciaza to jak najbardziej jestem za tym aby to dziecko wychować, jak najlepiej wychować. Każde dziecko ma prawo do życia ii miłości! Natomiast gdy mowimy o 18-19 latach musimy wziasc pod uwagę to ze osoby w tym wieku nieraz są bardziej odpowiedzialne od niektórych dorosłych. I myślę ze niektórzy w takim wieku pragnąpragną dziecka i decydując się na nie wychowaja je najlepiej jak tylko będą potrafić i beda kochać z całych sił! Takie jest oczywiście moje zdanie 🙂 wiadomo ze każdy ma inne. Pozdrawiam gorąco. Paulina 🙂

 • Jeśli chodzi o ciążę nastolatek to mam co do tego podzielone zdanie,ponieważ są dziewczyny które w wieku 17/18 lat już chcą mieć to dziecko i są na to gotowe,więc wtedy czemu nie skoro czują się już w pełni odpowiedzialne do tego aby posiadać dziecko 😉 moja mama właśnie w ten sposób ma moja siostrę,wyszła za mąż w wieku 17 lat a urodziła w wieku 19 lat i jest najlepsza mamą na świecie 😉 ale jeśli nastolatka nie wie w ogóle co to znaczy odpowiedzialność i ma to dziecko ze względu na wpadkę,co się zdarza coraz częściej,to wtedy ciężko cokolwiek powiedzieć na ten temat,bo jedne się zmieniają po urodzeniu dziecka, a drugie dalej robią to samo co wcześniej i w ogóle się nie interesują tym dzieckiem.
  Przeczytałam pełno książek w tym temacie i ogólnie kocham dzieci! Mimo tego,że mam dopiero 18 lat to mogłabym jeszcze dużo na ten temat powiedzieć,ponieważ mieszkam obok domu samotnej matki gdzie coraz więcej nastolatek tam trafia,często z nimi rozmawiam i każdy kto myśli,że skoro nastolatka w ciąży to głupia,puszczalska i nie wiadomo co jeszcze,to by się zdziwił jak bardzo się myli i jak wiele już te dziewczyny przeszły i jak wiele jeszcze przejdą.
  Pozdrawiam!

 • Z jednej strony myślę że jest to czysta nie odpowiedzialność ale z drugiej strony nie jest to nie do przyjęcia . Żyjemy w 21 wieku i świat jest coraz bardziej tolerancyjny . Dawniej było nie do pomyślenia żeby młoda dziewczyna była w ciąży Myślę że teraz mamy łatwiej . Rodzice nas wspierają . Jeśli juz się przydarzy to nie ma się co załamywać . Różne rzeczy zdarzają się w życiu . Fakt łatwo nie będzie ale trzeba sobie jakoś dać rade. Myślę ze większość nastolatek pragnie prawdziwej miłości . Szuka chłopaka który będzie traktował ją jak księżniczkę . Niestety niektórzy chłopacy po prostu chcą tylko „zaliczyć” dziewczynę. Dlatego będzie dla swojej wybranki bardzo milutki zrobi dla niej wszystko tylko po to żeby ona zgodziła się na seks. Dziewczyna pod wpływem presji i zagrożenia straty chłopaka ulega mu. No i faktycznie utrzyma chłopaka przy sobie bo gdy juz się odda to on będzie robił wszystko żeby znowu zaciągnąć ją do łóżka, ale gdy już dziewczyna zajdzie w ciążę wtedy on umywa ręce . Wiadomo co się stało to się nie od stanie ale dziewczyny powinny być ostrożniejsze . Szczerze mówiąc ja nie pochwalam nastoletnich matek ale myślę że nie jest to nie do przyjęcia . Dziewczyny każda z nas ma swoj rozum i nie idzmy z chłopakiem do łóżka tylko dlatego że on może z nami zerwać jeśli zerwie to tym pokazuje jak „bardzo nas kochał” . Nie ma sensu być z kimś na siłę . Kiedyś na pewno każda z nas znajdzie tego jedynego który nie będzie na nas naciskał i dla którego nasze szczęście będzie ważniejsze od jego szczęścia .

 • Bardzo zainteresowałas mnie tą książką 🙂 W sam raz na długie wieczory. Co ja osobiście myślę na temat młodych dziewczyn zachodzących w ciąże. Uwazam , ze powinny bardziej skupić się na swoich zainteresowaniach rozwijać je. Postawić sobie cel do którego człowiek ma zamiar dążyć. Jeżeli już dojdzie do takiej sytuacji to za wszelka cenę powinna starać się aby wychować to maleństwo nie zapominając o sobie ze trzeba dbać o siebie i swoje życie. Dużo dziewczyn może liczyć na pomoc swoich bliskich rodziciw, brata siostrę. Trzeba jednak pamiętać ze na wszystko przyjdzie czas. 🙂

 • Chyba zacznę od tego, że takich dziewczyn nie możemy ani oceniać, ani osądzać. W życiu bywa bardzo różnie, napewno spora część nas-mlodych ludzi także ma młodszych rodziców. Każdy decyduje się na ten „pierwszy raz” w innym momencie naszego życia. Jedni podejmują te decyzje szybciej, drudzy później, a jeszcze inni pod wpływem alkoholu czy innej osoby. Najważniejsze jest chyba wsparcie takiej młodej dziewczyny, która nagle musi stać się dorosłą i odpowiedzialną kobietą. Jeśli otrzyma wsparcie i miłość od najbliższych, napewno będzie wspaniałą mamą 🙂 z niecierpliwością czekam na wyniki konkursu-chetnie przeczytam książkę.

 • Ja osobiście jestem w stanie zrozumieć nastoletnie mamy choć osobiście nią nie jestem. Moim zdaniem takie mamy są czasami bardziej odpowiedzialne od kobiet, które są już dorosłe. Sądzę, że nastolatki pomimo swoich lat potrafią zaopiekować się dzieckiem tak samo troskliwie jak i starsze kobiety. Bo przecież WIEK TO TYLKO LICZBA!!!
  A odnośnie książki to bardzo chciałabym ją wygrać chociażby z tego powodu iż osobiście uwielbiam książki Ewy Nowak i przeczytałam jej wszystkie dotychczasowe książki. Mam nadzieje, że i tą będę miała okazje przeczytać.
  Pozdrawiam 😉

 • więc i ja się wypowiem !:)
  Uważam że każda nastolatka może być kiedyś wspaniała mamą , ale na pewno nie na samym początku … Ciężko wypowiedzieć się na ten temat nie będąc w tej samej sytuacji . Obserwując dużą ilość właśnie tak młodych mam nie jestem pewna czy jestem w stanie to zrozumieć . Dziecko to nie zabawka . Kiedy jednak decydujemy się na taki krok bliskości musimy wiedzieć jak to może się skończyć , więc skoro uważamy się za takie dorosłe i decydujemy się na ten krok dlaczego nie jesteśmy w stanie przewidzieć co z tego wyniknie . Stworzyć coś pięknego czyli dziecko jest proste lecz trudniej je wychować . W tak młodym wieku nie jesteśmy w stanie zapewnić naszym dziecią to co powinny dostać od życia , dojrzewamy , przechodzimy przez zawody miłosne … i co wtedy ? co kiedy nastolatka jest zakochana , zajdzie w ciąże i zostawi ją chłopak ? wtedy milosc sie konczy i zaczynają się „problemy” . Na koniec powiem iż uważam że nastolatkowie to nadal dzieci które potrzebują więcej zainteresowania , wytłumaczenia , rozmów . Więc nie jestem za tym że dzieci powinny mieć dzieci . Na wszystko przyjdzie czas , POZDRAWIAM 🙂

 • Konkurs z instagrama

  Uważam, że dla dziewczyn, które w młodym wieku zachodzą w ciążę na pewno jest to nauczka na całe życie. Przez nieplanowaną ciążę muszą szybciej dorosnąć i stać się bardziej samodzielne. Na pewno jest to nieodpowiedzialne, ale uważam, że powinno się dać drugą szansę takim dziewczynom i pomóc im, aby sobie z tym poradziły i próbowały zaakceptować tą sytuację.

 • Moim zdaniem takie nastolatki mimo wszystkiego trzeba wspierać… Trudno czasu nie można cofnąć…i nie ma co wypominać tej osobie że zrobiła źle…owszem jest to nieodpowiedzialne.Ona powinna zdawać sobie sprawę..ale po to ma rodzinę aby jej pomogli i wspierali ją.

 • Uważam, że zachodzenie w ciążę w wieku nastoletnim jest nieodpowiednie a stoją za tym po części ich rodzice..brak wychowania..ja osobiście nie wyobrażam sobie, żeby moja córka przed 18 zaszła w ciąże,ale jak to się mówi?..”Życie piszę nam różne scenariusze, ale tylko od nas zależy, który z nich wybierzemy” c:

 • Myśle, ze zajscie w ciaze w mlodym wieku jest troche nieodpowiedzialne ale zarazem calkiem normalne. U Wiekszosc dziewczyn jest to nieplanowane jednak niektore tego chca i jesli same wiedza ze sobie poradza i to jest ich marzeniem to nie widze przeszkod. Ciaza to nic takiego wielkiego. Dziecko jest czyms wspanialym i warto się cieszyc ze się je ma 🙂 trzeba myslec pozytywnie i na pewno kazdy da sobie jakos rade 🙂

 • Szczerze powiedziawszy ciąża w nastoletnim wieku dla ielu młodych(często cichych i spokojnych dziewczyn, których nikt nigdy nawet by nie podejrzewał) może brzmieć jak wyrok. Przecież one same są jeszcze młode, niedoświadczone, a wszelkie niebezpieczeństwa są jeszcze daleką przyszłością. Same studentki zaliczjące wpadkę często są przerażone perspektywą zostania matką, bo z czego utrzymają siebie i dziecko oraz jak pogodzą naukę i rodzicielstwo? A co ma powiedzieć zwykła nastolatka? Zwykle po prsotu miałą ochotę na przeżycie przygody, POKAZANIA INNYM JAKA JEST DOROSŁA, lub po prodtu dac swojemu chłopakowi ,,namacalny dowód swej miłości i oddania”. Wynika to niestety z presji społeczeństwa, które promuje nastolatkę jako chudą niezależną dziewczynę chodzącą na imprezy w mini oraz na wysokich obcasach. Myślę, że rodzicielstwo w tym wieku nie jest dobrym pomysłem ze względu na brak wykształcenia, stałej pracy itp. Jednak uważam, że nikt z nas nie ma prawa dyskriminować tych dziewczyn, bo każdy z nas popełnia błędy, a wyzywanie oraz wytykanie palcami świadczy tylko o naszej niskiej kulturze osobistej. Takiej osobie powinniśmy współczuć. Mimo, że rodzicielstwo jest jedną z najpiękniejszych wydarzeń w naszym życiu to jest ono zarezerwowane na DOROSŁE ŻYCIE. Dlatego bardzo ważne jest wtedy wsparcie rodziców, którzy mogą wesprzeć nas w części obowiązków. Jednak oprócz wspomnianej przeze mnie wielkiej odpowiedzialności jest to także doskonała okazja do szybkiej ewolucji z małej dziewczynki w dojrzałą kobietę, a także idealna próba na dowiedzenie się o prawdziwości oraz słuszności lub ich braku w łączącej dwoje młodych ludzi relacji. Kończąc mój wywód chciałbym jako osoba, która także nieuchronnie wstępuje na drogę dorosłości potwierdzić priorytetowość wychowania do życia w rodzinie na której młodzi ludzie powinni uczyć się o zabezpieczniach chroniących ich przed ewentualną ,,wpadką” zanim zaczną oni życie seksualne.

 • Według mnie ciąża u młodej, często jeszcze niedojrzałej emocjonalnie dziewczyny nie jest do końca dobrą decyzją. Na pewno lepiej zdecydować się na dziecko w wieku co najmniej 18 lat, ale jeśli już zdarzy się to wcześniej to nie możemy skreślać tej dziewczyny. Każdy może popełnić błąd, nie przemyśleć czegoś. Bez względu na wszystko należy ją wspierać. To że zaszła w ciąże będzie się oczywiście wiązało z wielką odpowiedzialnością z jej strony.
  Niestety czasu nie możemy cofnąć, trzeba się pogodzić z tym co jest tu i teraz. Wiadomo że wtedy zamiast bawić się ze znajomymi, taka nastolatka musi zająć się dzieckiem, ale nie warto się poddawać. Wszystko prawdopodobnie się ułoży. Najważniejsze, aby przyszłej młodej mamie przed porodem nigdy nawet nie przeszła przez głowę myśl o poronieniu, myśląc że nie da rady.

 • Konkurs
  Moim zdaniem nastolatki, które zachodzą w ciążę przed 18 są nie odpowiedzialne, ponieważ nie myślą o swojej przyszłości, bo przez to że zachodzą tak szybko w ciąże to prowadzi do tego, że zaniedbują szkołe i wtedy nie potrafią zdobyć poważnego zawodu. Również czasami dziewczyny chcą się przespać z chłopakami, tylko dla popularności żeby ludzie ze szkoły uwarzali ją za wielką dorosłą, ale zapominają że mogą je potem wytykać palcami czy zajść w ciąże. Często też się zdarza, że robią to żeby chłopak się nimi zainteresował co jest również głupie, gdyż zapominają że chłopak może je po prostu przelecieć i olać, a gdy dowiadują się o dziecku mówią że to nie ich sprawa i ma się dzieckiem sama zajmować. Dlatego uważam, że takie dziewczyny są nie odpowiedzialne i nie myślą o konsekwencjach.

 • Uważam, że jeśli dziecko jest owocem prawdziwej miłości to wiek nie ma znaczenia, i nie powinno sie tego potępiać, ale jeśli jest jedynie efektem przypadkowej imprezy to jest to nieodpowiedzialne. Trzeba ponyslec o tym małym człowieku, który chce sie wychowywać w normalnej kochającej rodzinie z mamą i tatą, a takie ciążę z przypadku niestety najczęściej wyglądają tak, że dziecko to ma tylko mamę, która uważa je za błąd swojego życia i nie obdarza go należytą miłością. Chętnie poznam losu bohaterki z książki ” Moje Ananke” i poznam punkt widzenia bohaterki na ten trudny temat. Pozdrawiam 🙂

 • Moim zdaniem nie wszystkie nastolatki zachodzą w ciążę, ponieważ są nieodpowiedzialne lub nierozsadne. Zdarzają się przypadki kiedy dziewczyna bardzo kocha swojego chłopaka, jest zauroczona i omamiona uczuciami do niego. Myślę, że to, że dziewczyny w coraz młodszym wieku zachodzą w ciążę wiąże się z tym, że bardzo mało nastolatek rozmawia na takie tematy ze swoimi rodzicami, a przeważnie matkami. Mimo wszystko każda dziewczyna powinna stanąć na wysokości zadania, urodzić i wychować dziecko. Jasne, że lepiej by było gdyby dziewczyna miała jakąś skończona szkole, meza, plany na przyszłość , pracę, aby zapewnić godne życie dziecku, ale to nie jest najważniejsze. Najważniejsze jest to aby dziecko mialo kochającą i opiekuncza matkę.

 • Uważam że zachodzenie we wczesnym a nawet niepełnoletnim wieku nie jest az takie zle, ale rownież nie wolno czegos takiego faworyzować.
  Takie zyciowe niespodzianki pomagają mlodym dziewczyną wydorosleć, jak i nauczyc sie życia. Nie mozna powiedzieć ze zachodzenie w takim wieku w ciążę to kwestia wychowania, dziewczyna okazuje wtedy swoją milosc oddając się w pelni swojej drugiej połówce 🙂 wiele mlodych dziewczyn po urodzeniu jest szczęśliwymi kobietami *.* 🙂

 • Osobiście uważam,że żyjemy w czasach gdzie „nastolatka w ciąży” jest całkiem normalnym zjawiskiem.Kiedyś było to trudne do akceptowania przez rówieśników,rodzinę,oznaczało wstyd i nasuwające się pytanie „co ja teraz zrobię”.Uważam,że z czasem ludzie zaakceptowali fakty i że takie sytuacje się zdarzają,każda sytuacja jest inna,każda przyczyna,czasem i nawet głupota.Sądzę jednak,że wszyscy jesteśmy ludźmi,dorastamy,popełniamy błędy,jednak jedno jest pewne jeśli zdarzy się taka sytuacja w Twoim życiu to nie należy zadawać sobie pytania „co ja teraz zrobię,bo na to już za późno.Trzeba myśleć pozytywnie,dojrzale bo przecież to nie jest koniec świata,znajomi i rodzina z czasem to zaakceptują .

 • Moim zdaniem zajście w ciąże w takim wieku jest nieodpowiedzialne i ciężkie do zaakceptowania, jednak skoro się tak stało to trzeba próbować sobie z tym radzić. Wszystko zalezy oczywiście od sytuacji (np. czy ma sie wsparcie u chłopaka, rodziców itp). Mimo że jest to na pewno bardzo trudne trzeba ponieść odpowiedzialność za swoje czyny – skoro jestem na tyle dorosła aby z kimś spać, to muszę wychować dziecko.

 • Książka wydaje się bardzo fajna, jeżeli będę miała okazję kupić to na pewno to zrobię

 • Co sądzę o nastolatkach które zaszły w ciążę?
  Jestem w stanie je zrozumieć! Każdemu może się przydarzyć podobna sytuacja i pod żadnym pozorem nie wolno śmiać się z takich osób, czy też wytykać ich palcami. Nastoletnia ciąża wcale nie oznacza nieodpowiedzialności czy bezmyślności. Na pewno jest to szok dla takiej dziewczyny, niektóre chcą usunąć dziecko, ale istnieją również takie co biorą pełną odpowiedzialność za swoje czyny i wbrew wszystkiemu chcą urodzić to dziecko. Niektóre nastolatki są bardziej dojrzałe do roli matki niż nie jedna starsza kobieta. Wszystko zależy od psychicznego nastawienia. Z pewnością gdybym miała koleżankę w takiej sytuacji to starałabym się jej pomóc za wszelką cenę i przede wszystkim wspierać ją, bo wszystko co przynosi nam życie jest jedną wielką niewiadomą i sami nie wiemy co może nas kiedyś czekać. Pozdrawiam, Justyna.

 • Bardzo współczuję takim dziewczyną ,sama jestem jeszcze nastolatką i nie wyobrażam sobie żebym zaszła w ciążę… Sama nie wiem czy to jest ogromna nie odpowiedzialność ,ale wiem ze takim dziewczyną należy pomagać A nie wytykać palcami.

  POZDRAWIAM ☺ Ja odnośnie konkursu

 • Szczerze powiedziawszy ciąża w nastoletnim wieku dla wielu młodych, często cichych i spokojnych dziewczyn, po których nikt nigdy by sie tego nie spodziewał(bo jak pokazuje nam doświadczenie to wlasnie one często zachodzą w ciąże) moze brzmieć jak wyrok. Przeciez one same sa jescze młode, niedoświadczone, swiat stoi przed nimi otworem, az nagle pewnego dnia dowiadują sie ze niebawem zostaną mamami. Często studentki, ktore zaliczają ,,wpadkę” czuja sie zagubione ze względu na to brak środków do utrzymania siebie i dziecka oraz obawy o to jak pogodzić naukę i rodzicielstwo. JEST To jeszcze trudniejsze dla zwyklej nastolatki, ktora często po prostu chciała przeżyć przygodę, POKAZAC WSZYSTKIM JAKA JEST DOROSŁA lub po prsotu dać swojemu chłopakowi ,,dowód swej miłości”. Jest to niczym innym jak po prsotu presja społeczeństwa ktore promuje obraz nastolatki chodzącej na wysokich obcasach w mini oraz krwisto czerwonej szmince. Dlatego uważam ze rodzicielstwo w tym wieku nie jest dobrym pomysłem i na wsyztko przyjdzie czas. Jednak nie możemy w żadnym sensie dyskryminować tych dziewczyn bo my sami często popełniamy błędy. Najwazniejsze jest wtedy wsparcie rodziców którzy sami moga przejąć od nas cześć obowiązków oraz wesprzeć nas finansowo. Ponadto nigdy nie wiemy co ta dziewczyna przeżyła i oczernianie jej oraz wyzywanie świadczy tylko i wyłącznie o naszym niskim poziomie kultury osobistej. Oczywiscie tak jak juz wspomniałem jest to ogromna odpowiedzialność lecz także wymuszenie szybkiego dorośniecia oraz próba MIŁOŚCI Łączącej dwoje młodych ludzi. Sam jestem młoda osoba na zbliżającej sie nieuchronnie granicy dorosłości dlatego z pełna świadomością moge stwierdzić, ze bardzo ważnym przedmiotem jest wychowanie do zycia w rodzinie na którym młodzież powinna byc edukowana o zabezpieczeniach chroniących ich przed wpadka, zanim zaczną oni stosunek płciowy..

 • Moim zdaniem takie młode dziewczyny nie powinny zachodzić w ciążę. To, że w dzieciństwie pomagały mamie w wychowywaniu młodszego rodzeństwa, nie znaczy, że poradzą sobie z własnym dzieckiem. Dziecko to decyzja, która zmienia na zawsze życie pozostałych domowników.

 • O nastolatkach, które zachodzą w ciążę myślę, że to nieodpowiedzialne. Moim zdaniem młoda dziewczyna ma jeszcze czas na wychowywanie dziecka, nie powinna się z tym spieszyć. Musi używać życia, np. na spotkania z przyjaciółmi a nie zostawać mamą. Jestem w stanie to zrozumieć, ponieważ ludzie popełniają błędy i trzeba to zrozumieć i pomagać. 🙂

 • Ja sama mam 17 lat i jestem w 4 miesiacu ciazy. Nie uwazam zeby bylo to cos nie do przyjecia. Staram sie jak moge, aby szybko ‚wydoroslec’ i moc stworzyc dzieciaczkowi normalna rodzinke pomimo mojego mlodego wieku 🙂 czasem bywa tak, ze to wlasnie osoby mlode sa bardziej odpowiedzialne niz starsze matki

 • Zachodzenie w ciążę w wieku nastoletnim jest obecnie bardzo negatywnie postrzegane przez społeczeństwo. Zazwyczaj dziewczyny, które mają dzieci przed 20 rokiem życia są krytykowane za swoje lekkomyślne podejście do życia, brak odpowiedzialnosci. Wielu mysli, ze to wynik patologii, zlego wychowania, ale przeciez niezawsze tak jest. Często tymi nastoletnimi matkami stają się osoby z dobrych domów. Czasem ciąża jest przez gwalt. Osobiście uwazam, ze nastoletnia ciąża komplikuje zycie mlodych dziewczyn, ale jednocześnie uwazam, ze muszą one wziąć odpowiedzialność za swoje czyny. Wykazac sie dorosloscia i dojrzaloscia. Nie popieram aborcji itd. Mysle, ze niechciane dziecko mozna oddać ludziom, ktorzy nie pomoga miec dzieci, a chca je miec… Podsumowujac, nie popieram nastoletnich ciazy, ale jesli komus sie przydarzy nalezy godnie wychowac dziecko z pomoca bliskich. 🙂

 • Moim zdaniem zajście w ciąże w tak młodym wieku jest nieodpowiedzialne i myśle, że po części spowodowane brakiem świadomości i zbyt małym poświęceniem uwagi rodziców. Nie powinniśmy obrażać ani krytykować młodych matek, nikt nie powiedział, że młoda matka musi być złą matką.

 • W dzisiejszych czasach zdaża się coraz częściej że nastolatki zachodzą w ciążę.Dla rówieśników takiej dziewczyny jest to temat do gadania i powód do poniżania. Moim zdaniem, okey nie jest to odpowiedzialne zachowanie zachodzić w ciążę będąc nastolatką, ale jeśli tak już się stanie, trzeba pomóc tej dziewczynie. Nie warto być życiowym hamem (chyba tak się pisze) i robić jej przykrość. Jest jej pewnie ciężko sobie z tym poradzić. Na świecie ludzie mają wiele różnych przykrych sytuacji czy problemów i nie są obrażani czy poniżani. Jeżeli taka dziewczyna nie usunie tej ciąży i będzie żyła dalej to będzie szlachetne i pokaże tym innym że są na poziomie podłogi myśląc że nie da sobie rady i że jest nikim. Dlatego myślę że czasami warto znaleźć trochę czasu i podejść do takiej nastolatki. Zapytać czy trzeba jej pomóc albo po prostu porozmawiać. To też człowiek .

 • Co sądzę o nastolatce w ciąży? Ile ludzi tyle poglądów :). Moim zdaniem, nie jest to nic złego, jeżeli jesteśmy w stałym związku, mamy tą pewność że jesteśmy na to gotowi to dlaczego nie? Wiek tu nie gra większej roli, tylko odpowiedzialność i szczera MIŁOŚĆ! Macierzyństwo to przecież nie koniec świata, a właściwie to początek nowego, weselszego, pełnego energii i dziecięcych pomysłów, kolorowego świata!:) Oczywiście na pewno będą wzloty i upadki, ale one zawsze są bez względu na to czy jest dziecko czy nie, przecież musi być burza gdy chcemy ujrzeć tęcze:) Nie ważne czy ciąża w młodym czy troche późniejszym wieku, każde nowe życie jest czymś najpiękniejszym co może dać kobieta od siebie :)!

 • Hej 🙂 Przeczytałam twój opis pod zdjęciem na instagramie i postanowiłam spróbować swoich sił w tym konkursie…Myślę, że nie warto oceniać ludzi po pozorach … Naprawdę nie warto. Bo skoro nastolatka idzie z rocznym synkiem to cała ulica ją obgaduje, taka jest prawda: „to ta d.z.i.w.k.a!, patrzcie! puszcza się na prawo i lewo z pierwszym lepszym!” Nikt nie pomyślał, że mogła zostać zgwałcona, że nie chciała dziecka … Ale dla ludzi którzy są plotkarzami oczywiście to się nie liczy. „my mamy rację i koniec”… Uważam, że nie należy potępiać takich dziewczyn, bo przecież nikt, nigdy nie wie jaka naprawdę była ich sytuacja w momencie, kiedy zaszły w ciążę… Według mnie takie dziewczyny należy wspierać.

 • Ojej bardzo ciekawa książka! ! A odnośnie tego konkursu na instagramie.. chciałabym wyrazić opinię na temat takiej ,, wpadki”. Otóż jeżeli komuś przytrafi się taka sytuacja to nie mamy czego zazdrościć, ale trzeba wspierać tą dziewczynę bo w tej chwili nie może zostać sama. Niektórzy mogą myśleć ze ciąża w wieku nastoletnim to głupota, ale tak naprawdę to każda dziewczyna z nas mogłaby znaleźć się na tym miejscu i wtedy spostrzeżenie na tą osobę się zmieni. Mam nadzieje ze spodoba Ci się moja opinia i uda mi się wygrać tę książkę! 🙂
  A tutaj mój adres email:

 • Według mnie zajście w ciążę jako nastolatka nie jest dobre. Młoda osoba nie wie wtedy co ma robić… nie ma pracy nie ma pieniędzy… no i nawet nie skończyła szkoły. Myślę że żadna nastolatka nie chciałaby znaleźć się w takiej sytuacji. Nie jest wtedy pewna czy ojciec dziecka z nią zostanie…czy będzie musiała radzić sobie sama? Nie wie też czy rodzice z nią zostaną jak będzie sobie radziła finansowo. Kto będzie się opiekował dzieckiem gdyby może znalazła pracę…? Niestety w tych czasach jest coraz więcej takich przypadków, i dziewczyny robią wtedy głupstwa…
  Pozdrawiam

 • Uważam, że nastolatka w ciąży to nic złego. Jest to odrobine nieodpowiedzialne ale tak zwane „wpadki” zdarzają się ludziom w każdym wieku. Dzisiaj większość nastolatków zaczyna wcześnie współżyć i jest to normalne, że takie rzeczy się dzieją. Szkoda, że ludzie zamiast wspierać taką młodą dziewczynę, stawiają ją zwykle w złym świetle, zamiast postawić się w jej sytuacji. Nie popieram ciąży w tak młodym wieku ale skoro już tak się stało, powinno się być troszeczke bardziej wyrozumiałym.

 • Hej 🙂 jestem studentką położnictwa i niestety nastoletnich mam jest coraz więcej… Nie potrafię dokładnie pojąć co jest główną przyczyną takich przypadków…. Czy bunt młodzieńczy przeciwko rodzicom czy przeciwko Kościołowi… Nie jest to dojrzałe zachowanie, a zostanie rodzicem w wieku 16 lat wcale tej dojrzałości nie przyspieszy… Niestety dzieci mają dzieci. Świat za szybko brnie do przodu. Teraz trudno rozróżnić gimnazjalistke od licealistki. Promowane jest wczesne współżycie, wszędzie…. Telewizja, czasopisma…. Wypchane po brzegi strony internetowe… A o czystości przedmalzenskiej cisza…. Jakby nie istatniala… A gdzie nasza wdzięczność Bogu? gdzie nasze posłuszeństwo? Świat traci prawdziwe wartości… Na szczęście są jeszcze osoby, które o to walczą. Można żyć bardziej rozważnie. Ale jeżeli dziewczyna w wieku 16-17 zajdzie w ciążę mimo wszystko powinna otrzymać wsparcie najbliższych. Czasu się nie cofnie, a na przyjście na świat czeka małe życie, które ma do tego prawo. Niech on będzie się czuło od początku chciane i kochane bo ono nie jest niczemu winne 🙂 kobietki szanujcie się bo każda jest najcudowniejsza w oczach Boga 🙂

 • Obecnie ciąża w wieku nastoletnim nie jest niczym zaskakującym. Nie uważam żeby to była dobra decyzja mieć dziecko w wieku 15-16 lat, ale najważniejsze jest to aby wziąć odpowiedzialność za to co się zrobiło. Nie potępiam takich dziewczyn, jest im napewno ciężej pogodzić wszelkie obowiązki ale podziwiam za to że dają radę bo czasem okazuje się że dziewczyna rodząca tak wcześnie jest lepszą matką niż ta która urodzi po 40 r.z. 😉
  Więc podsumowując – nie jest to najlepszy czas na posiadanie potomstwa i naprawdę polecam wszystkim dziewczynom które zdecydowały się na współżycie o tym aby pomyślały najpierw o zapewnieniu sobie fajnego startu, a dopiero o powiększaniu rodziny 😉
  Pozdrawiam 🙂

 • Moim zdaniem dziewczyny, które zachodzą w ciążę w tak wczesnym wieku są już niewielkim zaskoczeniem. Mnie to osobiście nie przeszkadza, ale gdybym sama w, np. wieku 17-18 lat miała dziecko nie wiem co bym zrobiła. Napewno bym się nie cieszyła.

 • Nastotalki w ciąży? Akceptuję lecz nie popieram. Moim zdaniem to czysta nie odpowiedzialnośc no ale cóż każdemu się może zdarzyć. Nie raz w życiu robimy rzeczy, których potem żałujemy. Jedne się za nami ciągną do końca życia np.dziecko.

 • Jakie mam zdanie na temat nastoletnich rodziców?
  Trudno stwierdzić , w dzisiejszym świecie każdy człowiek jest zróżnicowany, jedni dojrzewają szybciej drudzy wolniej, są dziewczyny które nawet w wielu nastoletnim są w stanie wsiąść odpowiedzialność za drugie życie, są tez takie dla których liczy sie tylko zabawa i te drugie moim zdaniem na miano mamy nie zasługują.
  Moim zdaniem nastoletnie ciążę , w większości przypadków tzw. Wpadki no bo nikt nie planuje raczej dziecka będąc w gimnazjum, są momentem w którym w życiu obojga młodych rodziców kreuja sie dwie drogi ta w której oboje szybko dojrzewają i staja sie młodymi ale cudownymi rodzicami i ta w której niestety odpowiedzialności za dziecko nie potrafią wziąć.
  Wybór należy do nich
  Jestem jednak zdania ze każda mała nagrodzona istotka to cud, to nowe życie które zostało powołane na świata w takim a nie innym momencie i może być wielkim człowiekiem w przyszłości 🙂

 • Moim zdaniem zachodzenie w ciążę w tak młodym wieku jest bardzo nieodpowiedzialne. Kiedy już naprawdę chce się współżyć z partnerem (choć nie jest to dobry pomysł w tak młodym wieku), każda ze stron powinna się zabezpieczyć. Jeśli dojdzie już do takiej sytuacji że nastoletnia dziewczyna zajdzie w ciążę pomimo wszystko powinna urodzić dziecka i nawet przez moment nie myśleć o adopcji. Na początku dziecko może być niechciane przez dziewczynę ale z czasem z pewnością je pokocha
  Serdecznie pozdrawiam 🙂

 • Ja uważam że nastoletnie dziewczyny powinny przemyśleć to co robią bo gdy zajdą w ciążę to oznacza że będą dużo obowiązków ale gdy się zdecydowały to niech robią to na co mają ochotę

 • Czytałem ,,Bransoletkę,, i była super 🙂 I wydaje mi się ze ta nowa książka również będzie super 🙂 Pozdro 🙂

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close