Jeśli zastanawiacie się nad aktywnym spędzeniem weekendu, polecam wyprawę na bagna. A dokładnie na mieszczące się nieopodal Warszawy Bagno Całowanie w Mazowieckim Parku Krajobrazowym.
Bagno Całowanie stanowi przyrodniczą perłę Mazowsza! Nazwa pochodzi od miejscowości Całowanie. Warto dodać, że miejscowi nazywają je „Bila” lub „Gole”. Teren Bagno Całowanie rozciąga się na obszarze ponad 3 tysiące hektarów w obrębie pradoliny Wisły, wzdłuż prawego brzegu koryta rzeki.
To największe torfowisko niskie na Mazowszu – długość 15 km i szerokości 3 km. Przez bagno przebiega ścieżka przyrodnicza o nazwie „13 Błota stóp”, która należy do Projekt Ochrony Bioróżnorodności w Mazowieckim Parku Krajobrazowym – Natura 2000. Ścieżka ma około 4,6 km, część szlaku (620 metrów) wiedzie przez drewniane kładki.
Bagna są mozaiką łąk, trzęsawisk, trzcinowisk, turzycowisk i mechowisk. Ciekawym elementem krajobrazu są malownicze wyrobiska potorfowe wypełnione wodą oraz wydmy śródlądowe, które są pozostałością po ostatnim zlodowaceniu. Zwiedzając bagna można trafić na bobry, piżmaki czyli piżmoszczury, a także na łosie czy dziki. Nam podczas wyprawy udało się zaobserwować bobry oraz ich siedliska.
Bagna Całowanie są urokliwym miejscem o każdej porze roku. W marcu powitały nas bazie i gdzieniegdzie pierwsze zwiastuny wiosny czyli pierwsze kaczeńce. Ale wiosną i latem bagno zazielenia się i można spotkać kwiaty i zioła.
Wędrując na bagna warto wytyczyć sobie trasę tak, aby przejść przez urokliwą wieś w gminie Celestynów – Ponurzycę. Choć nazwa kojarzy się z miejscem ponurym i brzydkim, wieś jest malownicza i piękna. We wsi znajdziemy wiele zabytkowych chałupy, w tym jedna ze strzechą. A także stara szkołę z drewna czy ciekawa kapliczka z pnia na rozstaju drogi.
Jak dotrzeć do Bagna Całowanie?
Można oczywiście dojechać samochodem, ale jeśli chcemy zrobić sobie całodzienny spacer warto pojechać pociągiem.
Z dworca Warszawa Śródmieście do miejscowości Zbieżki, skąd zaczynamy spacer.