Site icon blogstar

Spotkanie u Rzecznika Praw Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka chce wprowadzić do szkół zajęcia z bezpiecznego korzystania z internetu. Zapowiedział już nawet, że wystąpi z propozycją nowego przedmiotu do ministra edukacji. „Dla dzieci internet jest najważniejszy. Niestety, jest też niebezpieczny. Połowa młodych ludzi doznaje cyberprzemocy. Dlatego wystąpię do Ministerstwa Edukacji Narodowej o wprowadzenie do podstawy programowej nauki bezpiecznego korzystania z internetu” – zapowiedział Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Postulat ten to jedna z propozycji jaką wypracował zespół działający przy Rzeczniku Praw Dziecka składający się z grupy 14 młodych ludzi 

14 młodych ludzi z całej Polski- młodzi doradcy, którzy pracują nad stworzeniem zaleceń do ENOC- organizacji zrzeszającej Rzeczników Praw Dziecka z całej Europy na temat praw dzieci w świecie cyfrowym. Dyskutują  na temat zagrożeń w sieci, cyberprzemocy, cyberprzestępczości, wpływu mediów społecznościowych na relacje oraz pozytywnych aspektów korzystania z oferty, o nowych technologiach.  Ważnym aspektem projektu jest umożliwienie młodym ludziom wyrażenia swojego zdania przy tworzeniu zaleceń dla dorosłych i przedyskutowanie ich z  dorosłymi, którzy mogą im podpowiedzieć lub zweryfikować myślenie. Plan projektu obejmuje działania na poziomie uczestniczących krajów / regionów. Oczekuje się, że w projekcie weźmie udział aż 12 instytucji członkowskich ENOC. Każdy uczestniczący kraj / region powinien obejmować 10-15 młodych ludzi w wieku 12-17 lat, którzy  odbędą 6-10 spotkań. Celem spotkań jest dostarczenie uczestniczącym dzieciom i młodzieży wszystkich niezbędnych informacji i narzędzi, które pomogą im wyrazić świadome opinie i poglądy na różne aspekty obejmujące główny temat praw dzieci i młodzieży w środowisku cyfrowym.

Dzieci i młodzież z każdego uczestniczącego kraju / regionu wybiorą następnie dwóch ambasadorów, którzy przedstawią pracę i osiągnięcia swojego kraju / regionu z okazji Forum ENYA, które odbędzie się pod koniec czerwca 2019 r. W Brukseli. Forum ENYA będzie wydarzeniem podsumowującym działania krajów ENYA i tym, w którym wybrani młodzi ambasadorzy będą mieli okazję zebrać swoje ustalenia i zalecenia dotyczące kwestii praw dziecka w środowisku cyfrowym. Wyniki działań dzieci i młodzieży w 2019 r. Zostaną odzwierciedlone w oświadczeniu ENOC z 2019 r. Julia Wróblewska popiera ten ruch. Pojawiła się na nawet uroczystym spotkaniu z Rzecznikiem Praw Dziecka.

Bardzo ważne jest uświadomienie od początku dzieciom, że po obu stronach ekranu są prawdziwi ludzie, którzy czują tak samo. A nie wirtualne byty, na których można się wyżywać. Często lawina hejtu sama się napędza. Bo gdy pod zdjęciem widzimy setki negatywnych komentarzy i tylko jeden pozytywny, to idziemy za głosem grupy, by samemu nie być przez nią odrzuconym” – powiedziała aktorka.

Exit mobile version