Gdy Fundacja DKMS zaczynała swoją działalność w 2009 roku, idea dawstwa szpiku w Polsce była mało znana. Dziś, po 15 latach, w krajowym rejestrze potencjalnych dawców szpiku jest już ponad 2,2 miliona osób. 1,9 miliona dawców zarejestrowało się właśnie w Fundacji DKMS, a już przeszło 13 tys. z nich oddało szpik lub krwiotwórcze komórki macierzyste, by ratować życie „bliźniaka genetycznego”. To wszystko nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie przyjaciół Fundacji DKMS – mediów, osób popularnych i środowiska medycznego, a także dawców i pacjentów. 15-lecie to idealny czas na to, aby podsumować osiągnięcia i przypomnieć momenty, które zapisały się wśród tysięcy historii o drugim życiu.
Liczby mówią same za siebie
Na przestrzeni 15 lat Fundacja DKMS zorganizowała łącznie 21454 akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku – stacjonarne oraz te, które odbywały się wirtualnie. Podczas nich nie tylko zachęcała osoby pomiędzy 18. a 55. rokiem życia do zostania potencjalnym dawcą, ale również edukowała i obalała mity, które krążyły wokół dawstwa szpiku. Dzięki systematycznym działaniom na rzecz idei dawstwa szpiku, dziś Polska jest 3. krajem w Europie i 5. na świecie z największą liczbą zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku, a Fundacja DKMS – największym Ośrodkiem Dawców Szpiku w kraju.
Wciąż nowe projekty
Jednym z projektów edukacyjnych, rozpoczętych przez fundację w 2013 roku, jest HELPER’S GENERATION, realizowany na uczelniach w całej Polsce. Każdego roku – wiosną i zimną – studenci edukują swoich kolegów i koleżanki oraz organizują akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku, angażując w te działania władze uczelni, lokalne media i całą społeczność akademicką. Do dziś, podczas 15 edycji akcji, studenci zarejestrowali 163 tys. potencjalnych dawców szpiku, z których już 1480 miało okazję pomóc swojemu „bliźniakowi genetycznemu”.
Widząc zainteresowanie młodych osób ideą dawstwa szpiku, w 2016 roku fundacja rozpoczęła kolejny projekt edukacyjny – #KOMÓRKOMANIA, skierowany do uczniów i ich rodziców, a także nauczycieli szkół ponadpodstawowych, który realizuje we współpracy z Kuratorami Oświaty. Jego celem jest przeprowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnych na temat dawstwa szpiku podczas zajęć lekcyjnych. Uczniowie organizują również akcje rejestracji wśród osób pełnoletnich. Dotychczas zarejestrowali 82 tys. potencjalnych dawców szpiku, a 559 z nich zostało już dawcą faktycznym.
Urodzinowe spotkanie
Z okazji tej rocznicy, Fundacja zorganizowała spotkanie na którym zostały podsumowane bieżące dokonania. Wśród gości, którzy zabierali głos byli zarówno twórcy Fundacji, osoby, którzy stali się dawcami lub przyczyniły do znalezienia dawcy oraz ci, którzy skorzystali z bazy dawców i dzięki temu dostali szanse na wyzdrowienie. Łzy wzruszenia zakręciły się w oczach zgromadzonych gości nie jeden raz. Fundacji DMKS gratulujemy i wierzymy, że przed nimi jeszcze co najmniej kilkanaście takich rocznic i co raz więcej z sukcesem połączonych dawców i biorców zdrowego życia.
Galę poprowadziła wieloletnia ambasadorka fundacji, Julia Kamińska w towarzystwie Jankesa, a na kanapach wśród ważnych dla fundacji gości zasiadła między innymi Doda.