Site icon blogstar

Mariola Bojarska-Ferenc Ambasadorem Stowarzyszenia Kobiet Onkologii Polskiej RAKMISJA

Kochani, jak wiecie, jestem dumnym Ambasadorem Stowarzyszenia Kobiet Onkologii Polskiej RAKMISJA. Dlatego piszę o raku często. Bo tego tematu nie zamiata się pod dywan!

Chore geny

Geny, które dostajemy w spadku po rodzicach, przesądzają o kolorze skóry czy oczu, ale nie zawsze o zdrowiu. Nawet jeśli dziedziczymy skłonności do którejś z chorób, to zwykle i tak mamy szansę na nią nigdy nie zachorować. To, czy damy dojść do głosu złym genom, zależy w dużej mierze od nas samych. Dieta i tryb życia mają ogromne znaczenie. Zachorować może także ktoś, kto nie jest nosicielem ryzykownych mutacji genetycznych. Jak powinna wyglądać profilaktyka przeciwnowotworowa? Jaki wpływ na rozwój nowotworu może mieć dieta?

Badania i zalecenia

Badania wskazują, że za 20-50% nowotworów odpowiada niewłaściwa dieta – mówi Sylwia Leszczyńska, dietetyk. Jedząc co popadnie trzeba mieć świadomość, że niektóre produkty mogą być źródłem substancji rakotwórczych. Najprawdopodobniej wpływ tych substancji związany jest z interakcjami, w jakie wchodzą one z innymi, pozażywieniowymi czynnikami. Warto też wiedzieć, że pewne składniki żywności mają właściwości antynowotworowe. Działanie to może objawiać się na wiele sposobów – poprzez neutralizację substancji rakotwórczych, wspieranie układu odpornościowego czy wzmacnianie czynników sprzyjających obumieraniu komórek rakowych. Co warto jeść? Czego unikać?

Mięso

Warzywa i owoce

Nabiał, tłuszcze i zioła

Pomocne mogą okazać się również bogate w polifenole wino czerwone i gorzka czekolada. Z innych przyczyn należy jednak unikać większych dawek 🙂

Exit mobile version