21. Bieg po Nowe Życie
Ten dzień należał do polskiej transplantologii!
10 września, w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, odbyła się 21.edycja inicjatywy edukacyjnej „Bieg po Nowe Życie”. Jej uczestnicy po raz dziewiąty spotkali się w Warszawie. Cel tego projektu pozostaje niezmienny: propagowanie przeszczepień i świadomego dawstwa narządów, które są szansą na drugie życie. W wydarzeniu udział wzięły osoby po przeszczepieniu narządów, lekarze – osobowości polskiej medycyny transplantacyjnej oraz przyjaciele Biegu.
90 sztafet
W sumie wzięło udział aż 90 sztafet, które przemaszerowały trasę z kijami do nordic walking. Na linii startu pojawiło się wiele znanych osób ze świata kultury, mediów i sportu, które od wielu lat wspierają tę szczytną inicjatywę, wśród nich m.in.: Przemysław Saleta, Katarzyna Pakosińska, Edyta Herbuś, Julia Kamińska, Wojciech Majchrzak, Milena Sadowska, Piotr Zelt, Agnieszka Mrozińska, Justyna Bolek, Joanna Jabłczyńska, Sandra Kubicka, Viola Piekut, Tomasz Kammel, Jarosław Boberek, Wojciech Zieliński, Cezary Trybański, Rafał Mroczek, Michał Meyer, Joanna Kuberska, Marcin Korcz, Olga Kalicka, Kamila Kamińska, Szymon Wydra, Bartosz Obuchowicz, Marcin Korcz czy Mariola Bojarska-Ferenc, która tradycyjnie poprowadziła rozgrzewkę przed startem.
Najlepsi
Najlepszy czas na starcie uzyskała sztafeta TVN, której przewodził dziennikarz, Adrian Mielnik. I to właśnie Adrian Mielnik miał też najlepszy czas wśród wszystkich mężczyzn uczestniczących w wydarzeniu. Wśród kobiet najlepszy czas uzyskała Miss Polonia, Milena Sadowska. Jednak wszyscy uczestnicy zgodnie podkreślali, że nie wynik jest najważniejszy, lecz uświadamianie i promocja polskiej transplantologii.
„Cieszę się, że jest tak dużo wspaniałych ludzi, którzy znają już „Bieg po Nowe Życie” i chcą wspierać polską transplantologię. Dziś to już całkiem inne wydarzenie, niż kiedyś, gdy brało w nim udział kilkadziesiąt osób. Dziś było nas prawie pół tysiąca! Wystąpiło 90 sztafet, w biegu wzięło udział 90 osób po przeszczepie, wiele znanych osób ze świata sztuki, kina, kabaretu, sportu, muzyki, ponad 50 lekarzy, którzy na co dzień ratują życie. To bardzo ważna grupa, która daje świadectwo, że ta transplantologia dobrze funkcjonuje. Poza tym w sztafetach wzięło też udział wiele fundacji, partnerów i 30 sztafet medialnych. Jesteśmy z tego powodu dumni. Tylko się cieszyć i głosić ideę transplantacji narządów” – powiedział dyrektor „Biegu po Nowe Życie”, Arkadiusz Pilarz.
Ważne wydarzenie
„Przetarliśmy już wiele szlaków i „Bieg po Nowe Życie” ma już swoje miejsce w kalendarzu, nie trzeba specjalnie ludzi namawiać, aby wzięli w tym udział. Cały czas chcemy podnosić w społeczeństwie świadomość na temat transplantologii. Mówić o potrzebie przeszczepów, które ratują życie i przywracają temu życiu jakość. Cieszy nas udział w wydarzeniu przedstawicieli świata medycyny, oni wiedzą najlepiej, jak to ważne” – powiedział Przemysław Saleta.
„W Biegu brałem udział wielokrotnie i zawsze bardzo się cieszę na tę imprezę. Uważam, że to jedna z ciekawszych i bardziej wartościowych inicjatyw, w jakich mogę brać udział. Od lat jest ona pięknie organizowana i rozpropagowana”- powiedział Piotr Zelt.
Warto podkreślić, że każdy z gości, mógł porozmawiać z osobami po przeszczepieniu oraz otrzymać świadectwo woli – plastikową kartę z wyrażeniem indywidualnej zgody na pobranie po śmierci narządów do przeszczepienia.
Dzięki zasięgowi i przesłaniu Bieg po Nowe Życie stał się bez wątpienia jedną z najważniejszych polskich inicjatyw społecznych i edukacyjnych. „Dziś „Bieg po Nowe Życie”, wpierający polską transplantologię, to już nie tylko wydarzenie w Wiśle czy Warszawie, ale projekt całorocznych działań.