Wiosna w formie – moda na izotoniki
Wiosna to czas kiedy w tempie błyskawicznym zapełniają się siłownie i sale fitness. W zapale noworocznych postanowień obiecujemy sobie, że zadbamy o formę, zgubimy zbędą kilogramy i ogólnie będziemy żyć zdrowiej i sprawniej. Zaczynamy od.. zakupów: nowe buty sportowe, nowy strój torba sportowa i produkty wspomagające spalanie kalorii bądź budowanie mięśni. Na liście naszych nowych sprzymierzeńców jest także izotonik. Czym jest, czy na prawdę go potrzebujemy i czy da się zastąpić ten sklepowy zdrowszym, przygotowanym samodzielnie – wyjaśniamy 🙂
Prawidłowy skład
Napój izotoniczny to płyn mający na celu wyrównanie poziomu wody i elektrolitów wydalanych z organizmu podczas wysiłku fizycznego i związanego z tym wydzielania potu. Odpowiada także za uzupełnienie witamin i soli mineralnych i w niewielkim stopniu węglowodanów. Przeznaczony jest głównie dla osób które ćwiczą często i intensywnie, pracując wysiłkowo w jednym cyklu treningowym co najmniej przez godzinę. W jego składzie powinny znaleźć się witaminy, minerały oraz węglowodany w celu uzupełnienia energii. Dodatkowo, izotonik powinien zawierać potas a także wapń i magnez odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowego przewodzenia impulsów nerwowych w mięśniach. Brak tych ostatnich może być przyczyną bolesnych skurczów mięśni i utraty elektrolitów w czasie treningu.
Izotonik nie dla każdego ?
Napoje izotoniczne powinni stosować przede wszystkim ci, którzy trenują dużo i intensywnie dyscypliny wytrzymałościowe jak chociażby maratończycy, biegacze długodystansowi, chodziarze, kolarze, piłkarze, łyżwiarze czy pływacy. Nawadnianie się izotonikiem podczas treningu czy zawodów to najszybszy sposób na dostarczenie kolejnej porcji energii i uzupełnienie wydalonych z potem minerałów. Nie obciążają żołądka co w tego rodzaju dyscyplinach jest niezwykle istotne.
Z izotoników zawierających w składzie węglowodany nie powinni korzystać sportowcy amatorzy, dla których wysyłek fizyczny to forma relaksu czy chwilowego zmęczenia podczas 50-minutowych zajęć fitness. Pijąc izotoniki, osoby te dostarczają tylko dodatkowych kalorii, które należy spalić aby nie odłożyły się w postaci tkanki tłuszczowej. Tu wystarczy odpowiednio zmineralizowana woda mineralna.
Nie należy sięgając na półkę z napojami, wybierać tych najbardziej kolorowych, których skład przyprawia co najmniej o zawrót głowy. Idealnym rozwiązaniem dla wszystkich miłośników sportu może być dobrze zbilansowana woda mineralna.
Wodą o idealnym składzie, zbliżonym do właściwości izotonika jest właśnie woda Jantar.
Dlaczego warto wybrać właśnie tą wodę?
-jest średnio zmineralizowana;
-jako woda chlorkowo-sodowa szybko i skutecznie nawadnia;
-posiada odpowiedni poziom sodu, potasu oraz chlorku, przez co zapewnia utrzymanie wewnętrznej równowagi wodno-elektrolitowej, co jest ważne właśnie podczas wysiłku fizycznego;
-cechuje ją doskonały stosunek potasu do sodu (zbliżony do rekomendowanego w badaniach na poziom elektrolitów w osoczu), wspomaga działanie pompy sodowo-potasowej;
-posiada wodorowęglany HCO3 , będące doskonałym czynnikiem dla sportowców oraz poprawiającym przyswajalność wapnia i magnezu;
-ma zasadowy odczyn pH 7,4, dzięki czemu przeciwdziała zakwaszeniu organizmu;
-nie zawiera metali ciężkich ani pestycydów;
-nie wykazuje stężenia izotopów radonu, radu ani uranu;
-nie wykazuje promieniowania alfa ani beta;
-nie zawiera żadnych substancji chemicznych które wydłużają terminu przydatności do spożycia.
Kolorowe urozmaicenie
Dobrej jakości wodę można wzmocnić naturalnymi sokami owocowymi bądź innymi składnikami, które dodadzą energii , poprawią i urozmaicą jej smak . Podpowiadamy jak przygotować samemu kolorowy izotonik, który w składzie będzie miał tylko naturalne składniki (żeby napój był energetyczny należy do wody Jantar dodać odrobinę dobrej jakości miodu) .
Cytrusowy: woda Jantar 500 ml, 2 łyżki miodu, sok wyciśnięty z połówki cytryny lub pomarańczy lub grapefruita.
Jabłkowo-miętowy: 1 szklanka świeżo wyciśniętego soku jabłkowego, garść świeżej mięty roztartej ze szczyptą soli, 500 ml wody Jantar.
Imbirowy: 2 łyżki miodu, 500 ml wody jantar, 1 cm korzenia imbiru startego na tarce o drobnych oczkach, sok wyciśnięty z jednej cytryny.
Truskawkowy: woda Jantar 500 ml, 7 truskawek (mogą być mrożone) – zblendowane, sok z 1 pomarańczy i 1 cytryny, 1 łyżeczka miodu.
Każdy z przygotowanych izotoników dodatkowo można wzmocnić łyżeczką sproszkowanej Witaminy C Jantar . Wpłynie to pozytywnie na funkcjonowanie układu krwionośnego i obniżenie ciśnienia krwi zredukuje uczucie zmęczenia po treningu i ochroni komórki przed stresem oksydacyjnym.