Site icon blogstar

Jabłko na siłowni

Jeśli tkanka tłuszczowa odkłada ci się głównie na brzuchu, w talii, biodrach i piersiach to prawdopodobnie masz figurę, którą potocznie nazywamy typem Jabłko. Jabłka nie mają talii i to jest ich wielki problem.
Spory brzuszek, duże piersi, dość szerokie, masywne ramiona i okrągłe biodra – to zazwyczaj defekty Pań w typie Jabłka. Ale na pocieszenie, warto zauważyć, że bardzo często panie w typie Jabłek mają szczupłe i zgrabne nogi ! 

Panie w typie Jabłka swoje treningi powinny przede wszystkim na wyszczupleniu brzucha, wysmukleniu talii i zadbaniu o smukłe ramiona. 

Zbadaj się !

Pierwszą rzeczą, jaką powinna wykonać Pani Jabłko, to badania krwi! Wiele Pań walczy z „brzuchem”, ale bezskutecznie. Przyczyną może być insulinooporność – jest to obniżona wrażliwości organizmu na działanie insuliny. Podwyższony poziom cukru we krwi prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej przede wszystkim w rejonie brzucha, co może skutkować nadwagą, a nawet otyłością. 

Kolejna rzecz to dieta. Ilośc i jakość posiłków będzie mieć wpływ na wygląd brzucha. Tutaj konieczna będzie porada dietetyka klinicznego, ponieważ potocznie mówiąc: „brzuch robimy w kuchni”.

Trening

Ćwiczenia specjalnie dobrane dla Jabłka to przede wszystkim ćwiczenia cardio takie jak: jazda na rolkach, szybki spacer czy w miarę wzrostu formy lekki bieg. 

Do aktywności na świeżym powietrzu, warto dodać proste ćwiczenia wykonywane w domu.

Moja propozycja, to domowy trening z lekkim obciążeniem, dostępny już na kanale YT:

 

Zachęcam aby wykonać całą serię w formie obwodu. Obwód wykonaj 3 x, a  każde ćwiczenie niech trwa minutę. Nie zapomnij o rozgrzewce przed treningiem! 

Co będzie Ci potrzebne: karimata, hantle bądź butelki wody

Na trening obwodowy składają się następujące ćwiczenia: 

1. szybki marsz z unoszeniem ramion do boku

2. przysiad

3. trucht z unoszeniem ramion do przodu

4. szybki marsz ze skrętem tułowia (w dłoniach trzymaj hantle bądź butelki)

5. przysiad z obciążeniem (butelki bądź hantle) 

6. step touch z pracą ramion do boku  (30 sekund) oraz do przodu (30 sekund) (z butelkami bądź hantlami)

Spacer czy inną aktywność na świeżym powietrzu, którą możesz wykonywać codziennie. Ćwiczenia dodaj 4 x w tygodniu (ilość powtórzeń i serii dopasuj do siebie np. 3 serie po 5/10/15/30 powtórzeń. 

WAŻNE! Po każdych trzech tygodniach zwiększaj ilość powtórzeń.

Jeżeli masz z tym problem, aby wykonać 10 tys. kroków i czujesz, że się męczysz, zacznij od mniejszej ilości  i od małej ilości powtórzeń ćwiczeń, np. 2 serie po 5 razy. Pamiętaj, że kwestia treningu to sprawa indywidualna! Urozmaicaj sobie treningowy czas! Możesz też do spaceru dodać trucht, czy trochę intensywniejszą przejażdżkę rowerową. Jeżeli jednak 1 kilometr truchtu jest dla Ciebie wyzwaniem to nic straconego! Jak zaczniesz regularnie (regularnie to nie znaczy codziennie, tylko co najmniej raz w tygodniu przez dłuższy okres) biegać, to prędzej czy później osiągniesz super efekty! Nagle 10 km stanie się dla Ciebie bułką z masłem. Nie zapomnij pić wody. Nie podjadaj pomiędzy posiłkami, bo to zawsze większa nadwyżkę kaloryczną. Zachęcam też do wizyty u fizjoterapeuty! Możesz nawet nie widzieć o swoich wadach postawy, a to właśnie one mogą blokować ciało przed zrobieniem wymarzonej formy. Złota zasada! „nie ilość, a jakość”!  Twoje ciało będzie Tobie na pewno wdzięczne!  

 

Justyna Bolek – trenerka fitness, autorka folkowego treningu Cardio SLAVICA. Doktorantka gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu na Wydziale Kultury Fizycznej, Katedra Sportu, Zakład Fitness. Stały ekspert w dziedzinie fitness i zdrowie w telewizji i radiu. Autorka wielu publikacji prasowych na temat zdrowej aktywności fitness. Trening SLAVICA uprawiają miłośnicy sportu w klubach fitness w Polsce, Wielkiej Brytanii, Austrii oraz USA. 

Exit mobile version