MocArt-y rozdane
Już po raz 12. wręczono statuetki MocArtów, najważniejszych nagród przyznawanych przez słuchaczy Radia RMF Classic.
W warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbyła się uroczysta gala, podczas której uhonorowano tych, którzy mają MOC oddziaływania na kulturę, sztukę czy naukę. Galę poprowadzili Paweł Pawlik i Magdalena Wojewoda-Mleczko. Zanim ogłoszono laureatów, sceną zawładnął zespół Organek, który zagrał kilka utworów z ostatniego albumu – Ulitimo- MTV Unplugged.
Nagrodzeni
MocArta w kategorii Muzyka Filmowa Roku 2023 otrzymał L.U.C. & RB Film Orchestra za stworzenie muzyki do filmu „Chłopi”. W imieniu laureata nagrodę odebrała Bela Komoszyńska, której głos możemy usłyszeć w piosence finałowej.
W kategorii MOCna Rzecz 2023 zwyciężył projekt edukacyjny „Młode głowy” realizowany przez Fundację Unaweneza, za którą stoi Martyna Wojciechowska. „To kobieta piękna i inspirująca, a ta nerwica życia pali się w niej żywym ogniem i ciągle popycha ja do nowych marzeń” – przyznała Ewa Błaszczyk wręczając nagrodę Martynie Wojciechowskiej. „Nawet milion młodych osób w Polsce może doświadczać kryzysu psychicznego. Są to dane reprezentatywne, które dotyczą osób w wieku od 10 do 19 r.ż. Jak to jest, że w tym dzisiejszym świecie, pełnym presji ci ludzie nie mają siły żyć. Mają problemy, z którymi sobie nie radzą. Odbieram tę nagrodę właśnie w ich imieniu, młodych ludzi, którzy chcą być usłyszani. Z naszym, w pełni darmowym projektem dotarliśmy do 1500 szkół i 300 tysięcy młodych ludzi. Chciałbym, że by każdy młody człowiek w Polsce, miał dostęp do wiedzy, jak sobie radzić z emocjami. Jak stawiać granice, jak zadbać o higienę cyfrową. Proszę również Was, żebyście byli tym wspierającym dorosłym” – powiedziała Martyna Wojciechowska.
Wydarzeniem Roku 2023 ogłoszono serial „1670”, który w ostatnim czasie zgarnął wszystkie prestiżowe nagrody. „Jestem pod ogromnym wrażeniem, że zostałem nominowany wraz Zamkiem Królewskim i Wojciechem Fangorem” – powiedział reżyser Maciej Buchwald. „Mieliśmy świadomość, że pracując przy serialu wywołamy wrażenie, ale nie przypuszczaliśmy, że będzie to taka skala. Za co bardzo dziękuję naszym widzom. Już dziś możemy powiedzieć, że będziemy kręcić drugi sezon” – powiedział Bartłomiej Topa. Katarzyna Herman, która wcieliła się w serialową Zofię dodała – „Już na etapie scenariusza każdy z nas świetnie się bawił, ale też zdawaliśmy sobie sprawę z ryzyka. Okazuje się, że Polacy mają dystans i poczucie humoru”.
Człowiek roku
MocArta w kategorii Człowiek Roku 2023 odebrał Mirosław Baka, którego słuchacze docenili za rolę w Macieja Boryny w najnowszej ekranizacji „Chłopów”. Zmierzenie się z legendą Władysława Hańczy nie było łatwym zadaniem. Aktor, na co dzień związany z Teatrem Wybrzeże, idealnie wcielił się w bohatera wykreowanego przez Władysława Reymonta. „Już sama nominacja była dla mnie ogromnym zaskoczeniem, a wszystko co tu się dzieje, dotrze do mnie pewnie jutro. Nie mam kompleksów, ale też niezbyt wygórowanego mniemania o sobie. W całej przestrzeni polskiej kultury jest wiele wspaniałych osobowości, ludzi mądrych, inspirujących i kreatywnych. Tym bardziej jestem zaszczycony zwycięstwem” – przyznał Mirosław Baka.
Nagroda specjalna
Nagrodę Specjalną przyznano filmowi „Ogniem i mieczem”, który w tym roku świętuje 25-lecie i jest prawdziwym fenomenem polskiej kinematografii. Superprodukcja kosztowała 24 miliony, film cieszył się rekordową frekwencją 7 milionów widzów. Jest najbardziej dochodową produkcją III Rzeczpospolitej, która zarobiła 105 milionów! W imieniu Jerzego Hoffmana statuetkę odebrali Wojciech Malajkat, Andrzej Haliński i Grzegorz Kędzierski. Na wydarzeniu, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych, pojawili się m.in. Emilia Krakowska, Janusz Gajos, Elżbieta Gajos, Ewa Błaszczyk, Monika Olejnik, Artur Andrus, Edward Miszczak, Anna Cieślak, Halina Mlynkova z Marcinem Kindla i wiele innych postaci ze świata filmu, teatru, telewizji czy muzyki.