Site icon blogstar

Porady eksperta Justyny Bolek: Jak pozbyć się szpecącej drugiej brody?

Piękna twarz,  to także piękna, długa szyja. Tymczasem właśnie na szyj, tuż pod brodą często zauważamy tzw. drugi podbródek. Nieładny, dodający optycznie kilogramów i lat. Czy to efekt wyłącznie nadmiaru kilogramów? Justyna Bolek, trenerka fitness, podpowiada czym jest drugi podbródek i jak się go pozbyć.

„Drugi podbródek może pojawić się z kliku powodów. Najczęściej to efekt złej postawy. Ten mankament urody może pojawić się u każdego, u osób o zbyt wysokiej masie ciała, jak także u ludzi szczupłych. Praca siedząca i obecny tryb życia on-line, jeszcze pogłębia problem. Być może niektórych z Was zaskoczę, ale dość częstym powodem drugiego podbródka jest „garbienie się”. Tu pomocna może okazać się wizyta u fizjoterapeuty, który zniweluje problem wyprowadzając Twoją sylwetkę do jej prawidłowej osi (prawidłowej postawy ciała) spowoduje, że w odpowiedni sposób będziesz funkcjonować. A co za tym idzie – prawidłowo trzymać np. głowę.

Może się okazać, że ustawienie bioder spowoduje prawidłowe ustawienie odcinka piersiowego, a co za tym idzie – szyjnego. Bo nasze ciało jest ułożone „segmentami”. Jeżeli jeden segment np. odcinek piersiowy jest niewydolny –  garbisz się, to  odcinek  szyjny po pewnym czasie „nie daje rady”, więc Twoja skóra zacznie układać się tak, jak jej szyja nakazuje – pochylasz głowę do przodu i druga broda po pewnym czasie gwarantowana.  

Jeśli zachowujesz prawidłową postawę, a mimo to podwójną brodę widzisz w odbiciu lustrzanym, musisz przyjrzeć się swojej wadze. Jeżeli jesteś osobą otyłą, to odpowiednie żywienie, ilość kalorii dobrana do Twojego trybu dnia codziennego, dobra jakość snu, zniwelowanie stresu oraz nawodnienie + trening, powinny pomóc pozbyć się problemu. Ale uwaga! Bo gdy w bardzo szybkim czasie utracisz niechciane  kilogramy, to czasami skóra nie jest w stanie odzyskać dawnej elastyczności, dlatego tak ważne jest odchudzanie się z głową!

Czasami powodem powstawania podwójnego podbródka jest wiotczenie skóry twarzy i szyi, którego przyczyną jest wiek. W tym przypadku możemy ćwiczeniami lekko poprawić kondycję mięśni szyi, ale będzie ciężko pozbyć się problemu na 100%. Zachęcam do pokochania siebie i zaakceptowania nieuchronnych zmian jakie niesie ze sobą czas 🙂 

Zestaw ćwiczeń pomocny w niwelowaniu drugiego podbródka:

1.   Oprzyj się o ścianę wyprostowanymi plecami. Powoli wykonaj ruch głowy na NIE, czyli w lewo i prawo. Jeden ruch – prawo / lewo, licz jako jeden. 

WSKAZÓWKA! Nie przyklejaj głowy do ściany, to ćwiczenie możesz wykonać z książką na głowie. To wymusi prawidłowe ustawienie sylwetki. Możesz nawet nie kontrolować, bądź nie być świadoma tego jak ucieka Ci broda do przodu, a to będzie powodować obciążenie odcinka szyjnego, więc Twoja praca pójdzie na marne – nie rób sobie krzywdy. Książka skoryguje Twoją postawę. Ćwiczenie wykonaj 10 razy. 

Z czasem zwiększaj częstotliwość – dostosuj ją do sowich potrzeb.

2.  Spleć dłonie, tak jak do modlitwy. Dosyć mocno naciśnij jedną dłonią na drugą – złączone dłonie spotykają się na wysokości mostka. Nie unosić przy tym ćwiczeniu barków! Skup się na sile nacisku dłoni i nad tym jak pracuje (napina się) szyja. Wykonaj 3 serie po 15 sekund. Z czasem zwiększaj częstotliwość – dostosuj ją do swoich potrzeb. Tutaj też zalecam położyć książkę na głowie. 

3.  Usiądź na krześle, oprzyj się wygodnie, nie garb się. Unieś głowę do jej neutralnej pozycji, czyli takiej, gdzie Twój wzrok będzie lekko skierowany ku górze. Ułóż usta jak do pocałunku i przytrzymaj tę pozycję 15 sekund. Wykonaj 3 serie. 

Z czasem zwiększaj częstotliwość – dostosuj ją do swoich potrzeb. 

4.  Włóż w usta plastikową łyżeczkę – połóż na języku. Przytrzymaj delikatnie dociskając do podniebienia. Na drugi koniec łyżki nałóż piłeczkę pingpongową. Utrzymaj pozycję 15 sekund. Wykonaj 3 serie. Z czasem zwiększaj częstotliwość (dołóż lekki kroki, bądź poruszaj się w różnych kierunkach, powoli, starannie) – dostosuj ją do swoich potrzeb. Piłka nie może spaść! 😊

5.  I na koniec, dobra rada: pielęgnuj skórę twarzy i szyi odpowiednimi kremami 🙂

Uwaga:

W internecie możemy znaleźć wiele wskazówek dotyczących problemu „podwójnej brody”. Jest też wiele ćwiczeń, których główną składową jest „napinanie” mięśni szyi. Pamiętaj jednak, że niektóre ćwiczenia rzeczywiście mogą służyć Twojej drugiej brodzie, ale nie koniecznie będą one dobre dla Twojego zdrowia. Jedną z porad w internetowych czeluściach to ćwiczenia, które polegają na „uginaniu głowy”. Mówiąc jaśniej: „rozpoczynasz od wyciągnięcia szyi maksymalnie do tyłu na około pięć sekund. Następnie pochylasz głowę do przodu, w lewo i w prawo.” Nigdy nie wykonuj takiego ćwiczenia, bo od maksymalnego „uginania głowy”, może dojść do jej zawrotów bądź omdleń. Dlaczego? Podczas takiego ruchu zamykamy światło przypływu krwi w tętnicach –  takich ruchów nie wykonujemy! Jeżeli spotykasz się z takimi ćwiczeniami podczas rozgrzewki u jakiegoś trenera – zmień trenera. 

Prawidłowe i mądre ćwiczenia na mięśnie szyi to takie gdzie, będziemy koncentrować się na wzmacnianiu tej części przy prawidłowej postawie. Kojarzysz plemiona, w których kobiety noszą na głowie kosze z owocami? Zwróć uwagę na ich szyję. Jest długa i piękna –  bez podbródków! 

A dlaczego? Ponieważ kosze na ich głowach wymuszą u nich prawidłowe ustawienie ciała, czyli oś ciała, o której mowa wcześniej. Sumując: podwójna broda to zła postawa, a dopiero potem nadmiar tkanki tłuszczowej. 

Justyna Bolek

Justyna Bolek – trenerka fitness, autorka folkowego treningu Cardio SLAVICA. Doktorantka gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu na Wydziale Kultury Fizycznej, Katedra Sportu, Zakład Fitness. Stały ekspert w dziedzinie fitness i zdrowie w Radio Kaszebe. Autorka wielu publikacji prasowych na temat zdrowej aktywności fitness. Trening SLAVICA uprawiają miłośnicy sportu w klubach fitness w Polsce, Wielkiej Brytanii, Austrii oraz USA. 

Exit mobile version