Kobieta w każdym wieku pragnie mieć piękne i jędrne piersi. Trzeba przyznać, że dbanie, aby właśnie takie były nie jest łatwe. Wymaga cierpliwości i ćwiczeń. Ale efekt na pewno was zaskoczy.
Justyna Bolek – trenerka fitness, ekspertka fitness w Dzień Dobry TVN zwróciła uwagę na najczęstsze przyczyny opadającego biustu:
Co powoduje zwiotczenie piersi?
– przyrost masy ciała – wyższy wskaźnik masy ciała (BMI) – otłuszczone, ciężkie piersi opadają;
– palenie tytoniu powoduje przedwczesne starzenie się skóry – dym tytoniowy sprzyja powstawaniu wolnych rodników, które są głównym sprawcą szybszego powstawania zmarszczek. Toksyczne substancje zawarte w dymie tytoniowym uszkadzają też włókna łączne m.in. kolagen i elastynę, które pomagają utrzymać elastyczność skory;
– genetyka – jeżeli w rodzinie, wśród starszych kobiet jest problem opadających piersi należy, wcześniej przeciwdziałać;
– wiek czyli nieubłagana grawitacja!!!
– źle dobrany biustonosz – źle dobrany rozmiar pod biustem, niewłaściwa wielkość miseczki, nieprawidłowo wyregulowane ramiączka;
– źle dobrany stanik sportowy – w trakcie treningu nasze piersi mogą podnosić się nawet do 8 cm, następnie z powrotem opadają z tą samą siłą;
– dominacja ruchu w zgięciu, czyli nic innego jak siedzący tryb życia oraz brak ćwiczeń prowadzą do wad postawy – np.garbiąc się powodujemy, że z czasem nasza klatka zaczyna się „zapodać”, a to powoduje duży problem w wyglądzie piersi
Pierś jest zbudowana z tkanki gruczołowej, tłuszczowej i łącznej czyli więzadeł Coopera, które w sposób elastyczny przyczepione są do obojczyka, co nadaje biustowi jego charakterystyczny kształt i formę. Tkanka łączna podatna jest na zużycie i rozerwanie, ponieważ podczas powtarzającego się wysiłku fizycznego, piersi „ciągną za więzadła, zmuszając je do rozciągania”, dlatego tak bardzo ważny jest odpowiedni dobór stanika sportowego czy bielizny.
Nie możesz zapobiec rozciągnięciu więzadeł Coopera, ale możesz spróbować spowolnić naturalny proces i zachować kształt piersi tak długo, jak możesz, czyli profilaktyka!
Ważne!
Trening mięśni klatki piersiowej nie zmieni struktury biustu (tkanka, która buduje biust, to głównie tłuszcz, a jego nie da się kształtować), można jednak przeciwdziałać prawu grawitacji przez wzmocnienie mięśni otaczających piersi, wówczas gruczoł piersiowy przesuwany jest ku przodowi.
Systematycznie wykonywane ćwiczenia na biust spowoduje ich wzmocnienie. Wykonuj te ćwiczenia 4-5 razy w tygodniu, co 3 tygodnie zwiększaj ilość, a po 3 miesiącach zobaczysz pierwsze efekty.
1. Unoszenie ramienia przed sobą na skos
Początek: trzymaj dłoń na wysokości biodra wraz z hantelkiem, następnie unieś ramie do przodu, ale w sposób taki, aby kierować je lekko do wewnątrz na wysokość klatki piersiowej (do lini mostka – środek klatki piersiowej). Drugą dłonią możesz dotknąć część klatki piersiowej (od sutka w górę ok 5 cm), wówczas poczujesz jak pracuje mięsień piersiowy. Podczas unoszenia ramienia łokieć jest lekko zaokrąglony.
Uwagi! Nie wykręcaj nadgarstka – jest on przedłużeniem Twojego przedramienia. Nie pracuj tułowiem (niech ruszaj nim). Skoncentruj się na samej pracy ramienia.
2. Pompki z szerokim rozstawem rąk
Wykonując to ćwiczenie upewnij się, że nadgarstki masz na wysokości barków. Wykonując pompkę łokcie kieruj szerzej szerzej, a ciało utrzymuj na linii bark – łokieć.
3. Kierowanie obciążenia przed siebie
Złap hantel w obie dłonie trzymając go przy klatce piersiowej na lini mostka (środek klatki piersiowej). Następnie kieruj złączone dłonie do przodu, trzymając je cały czas na linii środkowej mostka. Nie prostuj łokci na 100%. Zostaw je lekko zaokrąglone.
Ilość: powtarzaj te ćwiczenia 4-5 razy w tygodniu. Jedno ćwiczenie wykonuj np.12 razy. Ciężar hantla dostosuj do siebie (możesz też użyć butelki z wodą). Po każdych 3 tygodniach zwiększ ilość, możesz też zwiększyć serie (dostosuj do siebie).
Ważne! Podczas ćwiczeń nie ruszaj tułowiem, trzymaj je stabilnie. Stopy ustaw w sposób taki, aby zachować linie prostą ( czyli w jednej lini jest drugi palec od stopy, kolano oraz kolec biodrowy – to najbardziej wystająca cześć z przodu biodra), nie wykręcaj stóp. Nie zapominaj o oddechu!