Festiwal Tulipanów
W warszawskim Pałacu w Wilanowie po raz kolejny odbyło się jedno z najpiękniejszych wydarzeń w roku – Festiwal Tulipanów. To dwudniowe święto tulipanów każdego roku przyciąga do Wilanowa tysiące zwiedzających, miłośników tych pięknych kwiatów.
Na gości wystawy czekały setka odmian tulipanów, a także mnóstwo ciekawych informacji związanych z uprawą tych kwiatów, a poza tym konkursy, m.in. wybór najpiękniejszej odmiany.
Z Turcji do Holandii
Choć Holandia nazywana jest Krajem Tulipanów, to jednak te piękne kwiaty nie pochodzą z Holandii, ale ze stepów i gór Azji Środkowej, a także z obszarów dzisiejszego Iranu, Iraku i Turcji. I to właśnie Turcja jest uznawana z ojczyznę tulipanów. Właśnie stamtąd pierwsze cebule tulipanów trafiły do Europy w 1572 roku. Najpierw do cesarskiego ogrodu w Wiedniu pod opiekę francuskiego botanika Karola Kluzjusza, a potem w 1594 roku, wraz z botanikiem, do holenderskiego ogrodu botanicznego w Lejdzie. Warto dodać, że tulipan pochodzi z języka tureckiego i wzięła się od słowa „tülbent” czyli tkanina, która służyła do uwijania turbanów.
Cebulka droższa od trzech domów
Holendrzy pokochali tulipany. Podczas tzw. tulipomanii w latach 1634-1637 pojedyncza cebula tulipana osiągała zawrotne ceny kilkunastu tysięcy florenów, czyli równowartość nawet trzech domów w Amsterdamie. W drugiej połowie XIX wieku Holendrzy rozpoczęli uprawy tulipanów na skalę masową, co pociągnęło za sobą spadek cen.
Obecnie najwięcej tulipanów hoduje Holandia, a także Japonia, Francja, USA, Polska i Niemcy. Kraje te przeznaczają na to aż od 150 do 400 hektarów. Plantacje tulipanów powstały też na Południowej Półkuli m.in. w Nowej Zelandii. W Polsce pierwsze plantacje tulipanów założono w 1935 roku w Górsku koło Torunia. Ocenie w produkcji cebuli tulipanów Polska zajmuje czwartą-piątą pozycję na świecie z areałem około 200-300 ha. Rocznie produkuje się około 150-180 milionów sztuk kwiatów.
Nazwy tulipanów?
Aż 15 holenderskich tulipanów nosi nazwę znanych Polaków. Swoje tulipany mają m.in. Jan Paweł II, Lech Wałęsa, Jolanta Kwaśniewska, Maria Kaczyńska, Fryderyk Chopin, Irena Sendlerowa. Zwyczaj nadawania tulipanom nazw znanych ludzi ma swoje korzenie ma w Holandii, a zapoczątkowali go tamtejsi ambasadorowie, którzy pragnęli w ten sposób uhonorować znaczące postaci w historii całego świata.