Site icon blogstar

Justyna Bolek – krytykuje ale i chwali fit-celebrytów

Justyna Bolek, twórczyni Slavicy, doktorantka AWFiS w Gdańsku, trenerka fitness nie boi się krytykować i wytykać błędów fit celebrytom. „Wywołana do odpowiedzi” przez Marcina Cejrowskiego z Plejady trenerka wyliczyła błędy, jakie popełnia m.in. Ewa Chodakowska. My dopytaliśmy także o innych znanych trenerów , np. Annę Lewandowską czy Fit Lovers.

„Generalnym problemem jest brak wiedzy NAUKOWEJ, wśród fit celebrytów. Powtarzają swoje schematy przez kilka lat, a jak nawet nie lat tylko miesięcy to i tak bardzo często nie do końca poprawnie. Istnieją publikacje/doniesienia naukowe, nie tylko po to, żeby czerpać z nich nową wiedzę, ale i UZUPEŁNIAĆ dotychczasową! To co było modne i dobre wczoraj, nie znaczy, że będzie się sprawdzać w dzisiejszych realiach” – mówi Bolek.

Co dokładnie zarzuca Ewie Chodakowskiej?

“Ewa Chodakowska w filmie na YT full workout – „mierz talie, co miesiąc szybko zobaczysz efekty, obiecuje” – jeżeli ktoś coś obiecuje, wiedz, że coś może być nie tak. Nie możesz nikomu czegoś obiecać na 100%, jeżeli chodzi o efekty ćwiczeń ONLINE – chyba że na co dzień, prowadzi Cię specjalista typu fizjoterapeuta czy trener fitness i trening odbywa się osobiście. Przez łącze komputerowe nie możesz komuś czegoś obiecywać. Nie znasz jego wieku, nie wiesz, czy jest zdrowym człowiekiem, nie wiesz, ile ma lat, jaką miał przeszłość, ile urazów przeszedł, nie znasz masy składu jego ciała w tym zawartości tkanki tłuszczowej czy mm. wskaźnika talia. NIE WIESZ NIC. Co innego, jeżeli powiesz, że dany trening MOŻE NA CIEBIE POZYTYWNIE WPŁYNĄĆ. Rada zanim zaczniesz ze mną ćwiczyć poprzez kanał YT, pokaż te ćwiczenia osobie, która się Tobą zajmuje, która Cię prowadzi.

„Napinaj brzuch”, „łącz łopatki”. Ewa dociera do milionów pań, które często zaczynają swoja przygodę ze sportem i super! Brakuje mi informacji, po co napinać brzuch? Wielokrotnie wspominałam, że jak nie masz świadomości ciała, będziesz brzuch wciągać, nie napinać.

Kolejna rzecz, na którą zwróciłam uwagę u Ewy:

ROZGRZEWKA – KRĄŻENIA KOLAN! Takie zjawisko możemy zaobserwować u Ewy na nagraniu LIVE z dnia 6 sierpnia. Początek zaczyna od krążenia „kostkami”, następnie przechodzi do krążenia kolanami. Pewnie teraz pomyślisz: „Wykonuję krążenia kolan i nie mam z nimi żadnego problemu”. Tak, nie masz z nimi problemu, bo to jest proces, który długo trwa. Powtórzysz kilka razy, kilkanaście razy, raz po raz i klops! Staw kolanowy jest stawem zawiasowym zmodyfikowanym. Znaczy to tyle, że zachodzą w nim funkcjonalnie jedynie dwa ruchy – zgięcie i wyprost. W zgięciu (z wyjątkiem maksymalnego) możliwe są również ruchy rotacyjne podudzia. Wynika z tego, że staw kolanowy nie ma predyspozycji do ruchów obrotowych. A więc fizjologicznie w stawie tym nie występuje taki ruch, który wykonujemy podczas krążenia kolanami!

 

MAFFASHION i trenerzy marki ADIDAS

 

Na Instagramie Maffashion z dnia 16 kwietnia tego roku, widzimy zdjęcie (Mafashion dumnie siedzi w siadzie płotkarskim, niczego nieświadoma) i poleca treningi Adidas Runners Warsaw. Nie wnikam jak bardzo Ci trenerzy są profesjonalni w swoim fachu, ale zdjęcie przedstawiające siad płotkarski mówi samo za siebie. Już wyjaśniam: siad płotkarski wykorzystywany jest jako ćwiczenie rozciągające oraz otwierające staw biodrowy, przydatne dla osób chcących nauczyć się szpagatu. Osobiście nie jestem jego zwolenniczką i radziłabym alternatywną wersję dla tego ćwiczenia (nie mówię tutaj o lekkoatletach/ zawodowcach, u których to podstawowe ćwiczenie np. przygotowujące do biegu przez płotki).

Po pierwsze: do siadu płotkarskiego musimy mieć wysoki próg wyjścia. Co to znaczy? Musimy być dobrze rozciągnięci, aby zachować kąt 90 stopni, posiadać aktywną miednicę oraz otwarte stawy biodrowe (więc tym bardziej nie nadaje się dla osób początkujących). 

Po drugie: podczas tego ćwiczenia następuję bardzo duża rotacja wewnętrza biodra, która może za sobą pociągać szereg kompensacji poprzez nie przystosowaną do tego zakresu grupę rotatorów st. Biodrowego. Po trzecie: jeśli przy siadzie zrobimy też skłon, dodatkowo obciąży on odcinek lędźwiowy kręgosłupa, stawy krzyżowo biodrowe i może prowokować różne dolegliwości, których nie chcemy podczas tego typu ćwiczeń. 

Po czwarte najważniejsze: może przyczynić się do uszkodzenia lub pogłębienia urazów wcześniej nabytych w st. kolanowym! Jeśli kiedykolwiek mieliśmy problemy z kolanami lub nie ćwiczyliśmy w pełnych zakresach ruchomości naszych stawów, chroniczne przeciążanie st. kolanowego w rotacji z dociskiem może doprowadzić do uszkodzenia/zakleszczenia łąkotek, przeciążenia więzadeł rzepki lub krzyżowych w wewnątrz stawu!

 

Anna Lewandowska

Powiecie, że się czepiam…ale… Na live’ach Ani (szczególnie ten z 30 czerwca) widzimy rozgrzewkę. I już tak samo jak u Ewy na stracie widać, że Ania nie analizuje co i dlaczego. 

Lewa od razu po włączeniu muzyki zaczyna marsz-ok, ale praktycznie od razu pokazuje wraz marszem obszerną pracę ramion i mówi „wykonaj obszerne ruchy ramion”. To tak samo jakbyś bez wcześniejszej prawidłowej rozgrzewki stawu skokowego zaczęła dynamicznie skakać. Aby metodycznie wykonać „dynamiczną pracę ramion”, należy najpierw zacząć od małych, wolnych ruchów i stopniowo przechodzić do większych. Nie można od razu wykonać pełnego zakresu ruchu, ponieważ jesteśmy nie rozgrzani, nasz organizm jest „zimny”. Trzeba też wyjaśnić jak prawidłowo wykonać krążenie ramion. Podczas krążenia ramion dochodzi najpierw do ich unoszenia, a najważniejszą kwestią podczas tego ćwiczenia jest to, aby zachować „element długiej szyi”.

Co to znaczy? Nie dopuszczamy do sytuacji, aby nasze barki były unoszone razem z rękoma (dzieję się tak kiedy „zbliżamy bark do ucha”). Jeżeli nie mamy dużego zakresu w naszej obręczy barkowej, na samym początku postaraj się unosić ramiona do momentu, w którym Twoje barki są na swoim miejscu.  Podejdź do lustra i upewnij się czy wykonujesz to ćwiczenie poprawnie. Dodatkowo unikaj kompensacji. Co to znaczy? Podczas unoszenia ramion może się Tobie wydawać, że super dajesz radę, bo przecież to łatwizna. Ale jeżeli masz mały zakres ruchomości w obręczy barkowej, o którym pisałam wcześniej zaczniesz „wyginać” kręgosłup w łuk, a co za tym idzie? Pogłębiasz lordozę w odcinku lędźwiowo- krzyżowym – zadbaj o to, aby nie ułatwiać sobie ruchu poprzez kompensacje w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

 

FIT LOVERS

Przejrzałam filmy z początku kariery, jego pierwsze nowości na YT i bardzo mi się spodobało to, że zawsze z wyraźną dokładnością omawiał metodycznie każde ćwiczenie. Często wchodził na początku w dynamiczną rozgrzewkę, razem z wcześniej omawianymi dynamicznymi krążeniami ramion. Ale ZAWSZE zaznaczał, że jest on już po rozgrzewce tej „podstawowej”, dlatego może sobie pozwolić na pełen zakres ruchu. Wyraźnie omawia ćwiczenie bądź ruch. Poza tym, są to filmy poglądowe, trwające kilka minut, wspomagające trening specyficzny np. w staniu na ramionach. Myślę, że gdyby Mati przeprowadził LIVE, zacząłby od prawidłowej metodyki. Oczywiście nie wnikam w jego inne wpadki i „wypadki” przy akrobatycznych ewolucjach na pokaz ;).

 

Miejmy nadzieję, że świadomość trenerów, którym zawierzamy swoją formę będzie coraz większa, dzięki czemu unikniemy wielu niepotrzebnych kontuzji. 

Exit mobile version